Yazılarımız

Soru Sor

1 Ekim 2013
Sen sor biz söyleyelim… 🙂

Adsız dedi ki…
Ben şunu sormak istiyorum, peçeyi farz olarak mı görüyorsunuz?    

Cevap: Selamun aleykum kardeşim. Peçe hakkında herhangi bir hükme varmak bize düşmez. Bu konuda alimlerimizin görüşleri açıktır, objektif olarak hazırlanmış makalelere başvurabilirsiniz. Yakında sitemizde de ilmi bir köşe oluşturulacak inşallah.

  
Biz peçeyi üzerimizdeki, yerine getirmemiz gereken bir sorumluluk olarak görüyoruz. Buradaki amacımız ise bu toplumda bunu taşımanın zorlukları ve güzelliklerinden bahsederek bu derdi taşıyan diğer kardeşlerimize de bir motivasyon ve teşvik olmasıdır. (birdünyalı)

Bunları da Okuyabilirsiniz

233 Yorumlar

 • Reply Adsız 24 Ekim 2013 at 20:51

  Ben şunu sormak istiyorum, peçeyi farz olarak mı görüyorsunuz?

  • Reply İslam 30 Ocak 2017 at 01:23

   Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuh
   Ben peçe takmak istiyorum.Hem de çok…Denemek amaçlı bir kez taktım lakin anne ve babamın pek rızası olmadı.Taktığım o gün kendimi çok mutlu hissettim.Ne biliyim dinime daha bağlıymışım gibi…Niye takmak istediğim gayet belli yalnız ebeveynlerim “Okulda açcan…Ygs ve Lysde açcan…Peçe oyuncak değil.Üniversitede tak” dediler.Onlarda haklı biliyorum ama sizce takmalı mıyım yoksa Üniversiteye ertelemeli miyim?Hayırlı bir iş için acele etmemiz gerekmiyor mu?Yarın öleceğimiz belli bile değilken erteleme diye birşeyin olması sizcede garip değil mi?

   • Reply Afra 18 Haziran 2017 at 13:27

    Sen Allah’ın rızasını gözeterek yaptığında rabbim sana yardımcı olur. Aileni dinlersen onlar hep geciktirir. Sen delillerini bul istersen bende yardımcı olurum. Allah yardımcın olsun ?

 • Reply Adsız 2 Kasım 2013 at 07:58

  kutluyorum sizi Rabbim banada nasip etsin lisem bitsin inşAllah olur sormak istediğim soru aranızda üniversite okuyan var mı ? varsa tepkileri zaten biliyoruz öyle girebiliyormusunuz . ?

  • Reply Adsız 4 Haziran 2018 at 23:41

   Es selamü aleyküm kardeşim bende peçeliyim elhamdülillah kayseride okuyorum üniversitede hiçbir sıkıntı yaşamadım.Eğer senin gayen Allah rızası ise Rabbim yardımcı oluyo elhamdülillah

  • Reply Eslem 29 Kasım 2018 at 22:12

   Selamun aleykum . Ben tıp okuyorum . Pece takmak benim icin buyuk bir hasret. Evde surekli pecemi takip ayna karsisina geçip seyrediyorum askla. Cok seviyorum ama su an okul yüzünden takamiyorum. Ilerde takmayi dusunuyorum meslegimden dolayi ne kadar musade olur bilmiyorum. Aslinda sormak istedigim su okul disinda takip okulda cikarmak sizce ne kadar dogru olur? Oyuncak mi diyorum kendi kendime. Sonra acaba seytanvesvesesi mi bir salıh amelden uzaklastirmak icin? Siz ne dusunuyorsunuz

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 2 Kasım 2013 at 16:40

  Kardeşim maalesef bazı istisna yerler hariç üniversitelere peçeyle girilmiyor.

 • Reply Elf 3 Kasım 2013 at 20:32

  Belli bir cemaate bağlı mısınız?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 6 Kasım 2013 at 14:31

  Hayır kardeşim belli bir cemaate bağlı değiliz..

 • Reply Adsız 5 Ocak 2014 at 22:36

  Bir dünyalı, bu düşünceleriniz karşısında ailenizin tepkisi nedir?

 • Reply bilvanis 6 Şubat 2014 at 12:44

  Selamünaleyküm, peçeyle nasıl düğün yaptınız? Yeni çarşafa gireceklere neler tavsiye edersiniz

 • Reply Duygu Yılmaz 7 Şubat 2014 at 10:49

  Neden peçe de çarşaf değil, ben çarşaflıyım, ama hiç bi cemaate de bağlı değilim, çarşaf peçeye göre daha iyi bir örtü bence..Yani sadece nedenini bilmek istedğim için sordum, tabi ki peçe de çok güzel bir şey.. Allah razı olsun cümlemizden :))

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 7 Şubat 2014 at 10:58

  Kardeşim peçeyleçarşafla düğün yapan arkadaşlarımız çok, endişe etmeyin 🙂 seçtiğiniz kişi sizin görüşlerinizi, yaşam tarzınızı destekliyorsa hiç problem değil. Düğünlerimizde zaten kadın erkek ayrı oturur. Düğün evde yapılıyorsa gelin bayanların yanında durur.salonda ise de arabaya binerken üzerine çarşafını yada herhangi bir örtü alır, her yerini kapatacak şekilde-zira gelinlik son derece özelmahrem bir kıyafettir- salonda da erkeklerin görmeyeceği bir yere oturur. Tabi tüm bunları sağlamak eşler ve ailelerin elinde..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 7 Şubat 2014 at 22:15

  Selamun aleykum duygu kardeşim. Çarşaf çok güzel bir örtünme biçimidir. Hem islamda hem kültürümüzde yüzlerce yıllık tarihi olan bir kıyafet. Hiçbir Müslümanın çarşafa karşı olması düşünülemez. Biz de çarşafı seviyoruz 🙂 fakat çarşaf bir tarzdır. Bir kimse çarşaf yerine pardesü giyerek de tesettürlü olabilir. Bu yüzden bizzat çarşaf ismiyle bahsetmiyoruz örtüden. Biz toplumun yabancı kaldığı peçe kavramına yöneliyoruz..

  • Reply Elif naz 12 Kasım 2017 at 12:30

   Ben de peçelenmek istiyorum ama ailem istemiyor okullara alınmam diye korkuyorum ama bi yandan da çok istiyorum yardım eder misiniz ☺

  • Reply pecetakmakistiyorum 26 Temmuz 2018 at 15:40

   Selamunaleykum. Ama fotograf sorunu var o nasil hallolacak? Malum herkesin elinde telefon var. Ve gelin fotograf cekmek istemiyorsa? Ki yasaklansa bile anlayis gosterilecegino sanmiyorum mutlaka kacak cekenler olur. Bu buyuk sorun bence. Cozumun ne oldugunu bilmiyorum tavsiyenizi bekliyorum

   • Zeyneb Mâhi
    Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:18

    Aleykum selam, düğünde fotoğraf çektirmediğimize dair duyuru yapıyoruz. Bu şekilde net olunduğu zaman Allah’ın izniyle sorun olmuyor. Resim çeken görüldüğü zaman uyarılabilir. Tabi bunu da geline yakın bir kişi yapabilir. İstenildikten sonra başarılmayacak bir şey değil bu inşallah.

 • Reply Adsız 11 Şubat 2014 at 15:06

  Selamun aleykum, bende çok fazlasıyla peçe takmak istiyorum fakat tamamen peçe takmadan önce bir kaç günlüğüne denemek için – ki bu nefsimi alıştırmak- öyle çıksam. anlatamadım sanırım ama olsun. Bunun sakıncası var mıdır sizce?

 • Reply furkan berk 11 Şubat 2014 at 15:06

  her renk peçe takabilirmiyiz

 • Reply Adsız 11 Şubat 2014 at 15:06

  selamun aleykum kardeşim.Bende peçe takmak istiyorum ancak bazı endişelrim var peçenin büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyorum bu sorumluluğu kaldıramayacağımı düşünüyorum ve aile içindedi kuzenlerin yanında vs.takmak gerekli değilmi.?şimdiden Allah razı olsun.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 11 Şubat 2014 at 15:08

  Renk konusunda hüküm vermek bize düşmez. Biz hanım sahabileri örnek alarak ve dikkat çekmemesini önemsediğimiz için siyahı tercih ediyoruz. Renk konusunda alimlerin görüşlerini inceleyebilirsiniz.

  • Reply Peceli 5 Haziran 2018 at 15:22

   Merhaba SİZDEN RICAM ACİL BİR CEVAP LUTFEN bayram da ne yapıyorsunuz nasıl yani mesela misafir geldiğinde peceli mi oluyorsunuz cevap bekliyorum luttfeen

   • Zeyneb Mâhi
    Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:26

    Merhaba, erkek misafirlerin yanlarına çıkmıyoruz.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 11 Şubat 2014 at 15:14

  Selamun aleykum adsız kardeşim. Denemekte elbette bi sakınca yoktur.(Eğer çevrede bu konuda "taktı çıkardı"gibi bir söylenti olmayacaksa)
  Fakat kardeşim şunu belirtmek isterim ki peçenin mahiyeti birkaç günlük takıldığında-hele ki sadece deneme amaçlı- anlaşılacak bir şey değil.. inanın ben yıllar sonra fark ettim aslında ne ağır bir sorumluluk olduğunu ve bunun yanında ne kadar güzel olduğunu. Ortamlar değiştikçe, yaş ilerledikçe, evlilik gibi önemli bir olay gerçekleştiğinde peçeyle olan münasebette değişiklikler olabiliyor. Önemli olan ağırlığını bilerek takmak ve Allahtan istikamet istemek. Allah yardımcınız olsun 😉

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 11 Şubat 2014 at 15:22

  Selamun aleykum endişeli kardeşim 😉 endişelenme Allah bizimle.
  Kardeşim elbette ki pek çok zorluğu oluyor. Ne yazık ki türkiye toplumuna peçe kavramı unutturulduğu için kardeşlerimiz ilk peçe yaptıklarında çok tepki alıyorlar. Biz de aynı problemleri yaşadık. Hiçbir Müslümanın kuzeniyle oturma,muhabbet etme gibi bir yükümlülüğü olmadığı halde buna zorlamak, 'baban yaşında' diyerek akraba dahi olmayan kimselerin yanına ev kıyafetiyle girilmesini istemek…
  Uzun bir sürece gireceğinizin bilincinde olun. Kararlı olun. Elbette alışacaklar, zor olsa da. Belki yıllar geçecek ama alışacaklar.. hatta bir erkek gelirken onlar size haber edecek 'yüzünü ört' diye 😉 bunların hepsi yaşandı, tecrübe edildi. Sıkıntılar geçecek size ecriniz kalacak inşallah…
  Sorumluluğunu kaldıramam diye yapmamak olmaz 😉 bir yerden başlarsak Allah gerisine yardım eder. Selametle, Allah yar ve yardımcınız olsun..

 • Reply furkan berk 14 Şubat 2014 at 17:51

  peçe kaç yaşımızda farz olur ve küçüksün diyenlere ne cevabını verelim

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 14 Şubat 2014 at 17:53

  Fıkhi sorulara cevap verecek yeterliliğimiz yok kardeşim.

 • Reply furkan berk 20 Şubat 2014 at 15:02

  selamun aleyküm ne zaman ilim köşemiz açılacak

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 21 Şubat 2014 at 10:45

  Aleykum selam. Vakit bulduğumuz bi zaman inşallah 🙂

 • Reply Adsız 26 Şubat 2014 at 11:04

  Buradaki yazıları paylasabilir miyiz kardesim.Zira bu güzel yazıları birçok kisinin okumasını istiyorum,..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 26 Şubat 2014 at 11:05

  Kaynak gösterilmesi şartıyla yayınlanabilir kardeşim..

 • Reply furkan berk 27 Şubat 2014 at 13:20

  selamun aleyküm ben namazı klımada zorlanıyorum zorlanmamak için ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olun selametle

 • Reply Adsız 27 Şubat 2014 at 13:20

  merhaba peçeyi çok seven biriyim sonunda nasibte oldu taktım fakat bazı sebeplerden ötürü çıkarmak zorunda kaldım ama hala üzüntüsünü yaşıyorum bana tavsiyede bulunursanız ferahlarım..

 • Reply Adsız 27 Şubat 2014 at 13:20

  yani diyeceğim o ki peçeyi bıraktığım için çok üzgünüm …şimdi tekrar takmaya yüzüm yok..

 • Reply Adsız 3 Mart 2014 at 15:37

  sizi seviyorum 🙂 Allah yolunuzu, yolumuzu sırat-ı müstakimden ayırmasın inşaAllah 🙂 Allah'ın selamı üzerinize olsun 🙂

 • Reply Adsız 7 Mart 2014 at 17:19

  esselamualeykum abla siteniz çok güzel hiç yazmayı bırakmayın çarşaf yerine ferace giyilebilirmi

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 9 Mart 2014 at 18:05

  Aleykum selam Furkan kardeşim, fazla zamanımız olmadığı için burada sadece siteyle alakalı sorulara cevap verebiliyoruz kusura bakmayın. Çokça dua edin ve gayret edin. Rabbim yardımcınız olsun.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 9 Mart 2014 at 18:11

  Adsız kardeşim, sitede sürekli vurguladığımız bir nokta var. Peçe yapmak veya yüz örtmek şu toplumda bedelleri ağır olan eylemler.. Elbette size ağır gelmesi çok normal. Sadece sevmek yetmiyor bunun bedelini ödemeye hazırda olmalı insan. Kimse akibetinden emin olamıyor çünkü hepimiz insaniz. Rabbimize bu yolda ayaklarımızı sabit kılması için çok dua etmeliyiz… Sizde çok dua edin. Hem kendiniz hem de bizler için.. Rabbim yardımcınız olsun..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 9 Mart 2014 at 18:16

  Tesettur şartlarına uygun olduğu sürece (bol ve koyu renkli) ferace, parduse giymede bir sakınca görmüyoruz. Allah en iyisini bilir..

 • Reply furkan berk 10 Mart 2014 at 13:06

  selamun aleyküm allah yardımcınız olsun inşallah hedeflediğiniz başarıya ulaşırsınız teşekkür ederim sizi anlaya biliyorum allahın selamı üzerinize olsun

 • Reply furkan berk 11 Mart 2014 at 11:52

  selamun aleyküm bende peçe taktım ama akrabalarım ve çevrem karşı çıktılar ve o yüzdende 1 hafta giydikden sonra çıkarttım ve çarşafa bir özlemle bakıyorumki ve nere gitsem halada dışlanıyorum ferace ve büyük siyah eşarp giydiğime rağmen böyleyim selametle

 • Reply yasemin 14 Mart 2014 at 09:12

  Esselamün aleyküm,sayfanızla bu akşam tanışmak nasip oldu.Yazılarınızın hepsini şu an okuyup bitirmek geliryor içimden ama gözlerimin yorgunluğuna yenik düşüyorum,okadar içten yazmışsınız ki sohpet havasında okuyorum hepsini.Hergün takip edeceğim sizi inşaAllah ve tabiki çevremede önereceğim, herkes istifade etsin güzel kaleminizden.Biraz uzun oldu hakkınızı helal edin ama yıllarca görmediği candostuna kavuşmuş bir insanın heyecanı var içimde sanki, rabbim sayınızı çoğaltsın.Kaleminize yüreğinize sağlık.Hamd olsun ki Rabbime sizinle tanıştım.

 • Reply Adsız 13 Nisan 2014 at 20:13

  Esselamün aleyküm. Ben peçe takmak istiyorum ve aylardır bununla ilgili hayal kuruyorum ve araştırıyorum ve merak ettim de, eğer peçe takarsam üniversite hayalimden vazgeçmeli miyim? Beni böyle düşünmeye sevk eden bir kaç kişinin sözleri oldu. Şimdiden Allah razı olsun. Saygılar, sevgiler. 🙂

 • Reply smyy eknc 21 Nisan 2014 at 13:45

  esselamün aleyküm. pece takmanın bir hükü varmıdır

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 21 Nisan 2014 at 13:51

  Aleykum selam kardeşim, Ne yazık ki Türkiye'de bazıları dışında peçeyle öğrenci kabul eden bir üniversite yok. Özellikle büyük/köklü üniversitelerde mümkün olacağını zannetmiyorum. Yine de araştırma yapmak gerek tabi. Bizim bir arkadaşımızın okulun koridorlarında peçeyle dolaşması dahi tepki toplamıştı. İlahiyat fakulteleri genelde izin veriyor. Fakat diğer bölümlerde okula alınsanız bile pek çok sıkıntıya maruz kalacağınızı şimdiden hatırlatmak isterim. Allah yardımcınız olsun..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 21 Nisan 2014 at 13:53

  Aleykum selam Sumeyye kardeşim, peçe takmanın hükmü ile alakalı bu kitabı tavsiye ederim: Kur'an ve Sünnete Göre Yüz Örtme – Uğur Pekcan, Menhec Yayınları

  • Reply Nur 29 Mayıs 2018 at 13:20

   Selamun aleyküm, bende peceliyim ve ehliyet almayı düşünüyorum ama bir sorun çıkar mı bilmiyorum, acaba siz veya başka tanıdığınız peçeli iken ehliyet aldı mi bir bilginiz var mi

   • Zeyneb Mâhi
    Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:27

    Sorun çıkmıyor ehliyet alan bir çok peçeli kardeşimiz var.

 • Reply eda^^ 6 Mayıs 2014 at 13:33

  selamun aleyküm. ben 17 yaşındayım, okuyorum. sekizinci sınıfın sonunda kapandım. ferace ve siyah başörtü takmaya başladığımda ailemden aşırı tepki aldım (başörtümü yırtmakla, yakmakla tehdit edenler oldu) son 2 3 aydır deli gibi peçeyi araştırıyorum. içime öyle bir ateş düştü ki ne yapsam söndüremiyorum. artık tek duam peçe takabilmek oldu ama ailem kesinlikle kabul etmez. arkadaşlarımdan biri geçenlerde bana bi öneri sundu. "peçe al, ailenle olmadığında takarsın" dedi. sizce ne yapmalıyım? bana tak çıkar olmazmış gibi geldi ama takmayı da çok istiyorum 🙁

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Mayıs 2014 at 17:47

  Aleykum selam Eda kardeşim, Rabbim daim etsin örtünüzü.. Ailenizle problem yaşayacaksanız peçe takmayı erteleyebilirsiniz. Henüz genç yaştasın inşallah dua et Allah sana bir yol açacaktır. Ama bundan ötürü ailen ile zıtlaşma. Rabbim layık eylesin hepimizi. Selam ve dua ile 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 9 Mayıs 2014 at 11:35

  sevgili kartanesi kardeşimiz yalnızca site ve peçeyle ilgili tecrübe gerektiren soruları cevaplıyoruz

 • Reply sümeyra 10 Mayıs 2014 at 12:52

  Selamun Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu.. Ben bol bi ferace ve siyah uzun başortusu takıyorum bu haldeyken bile dışarı çıktığımda herkesin dikkatini çekiyorum hatta eve bi erkek geldiğinde gidip başımı kaptmam evdekilere tuhaf geliyo bu kadarda olur mu diyorlar (eşimin ailesiyle birlikte yaşıyoruz ve eşim şuan yurtdışında) eşim peçe takmamı istiyor bende istiyorum ama hazır hissetmiyorum kendimi ikna edemedim bi türlü. Sorum şuPeçe farz mıdır?ben peçe takmayarak günaha mı giriyorum? Farz değilse bile eşim istediği için takmam mı gerekiyo

 • Reply Targul Hatamova 13 Mayıs 2014 at 22:43

  EsSelamun aleykum, ben bu yakınlarda peçe takmaya karar verdim.. inşaAllah hayırlısı ile.. sorum bu olucaktı.. ben universitede okuyorum ve universite içinde izn yok diye öğrendim.. sadece universite içinde yüzümü açıp girsem acaba bu yanlış olur mu? tıp okuduğum için universiteden ayrılmak istemiyorum (( bana bir tavsiyede buluna bilirmisiniz inşaAllah?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Mayıs 2014 at 22:49

  Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu sevgili Sümeyra kardeşim, sorunuzu daha bilgili bir ablaya sorduk. Onun verdiği cevabı size aktarıyorum. Rabbim yardımcınız olsun…
  "Sevgili kardeşim, peçenin geneli kapsayacak şekilde farz olduğunu söylemek doğru olmaz.. Alimlerimiz bu konuda farklı görüşler beyan etmişlerdir.. Farz olan el ve yüz hariç kapatmaktır.. Fakat fitnelerin ayyuka çıktığı dönemlerde peçe biraz daha hassasiyet kazanmıştır.. Yani ne "farz" diyebiliriz, ne de "olsa da olur, olmasa da farketmez" diyebiliriz.. Sadece "Bu yükümlülüğü kaldırmaya kendisini hazır hisseden, bunun gerekliliğini kavrayan kimselerin yapması daha iyi olur" deriz, ardından gelecek olan karmaşaya düşmemesi için.. İslam'a uygun giyindikten sonra dikkat çekip çekmemesi önemli değil, ki siyah giyinip yüzü açık olan kardeşler, peçelilerden daha fazla dikkat çekerler.. Çünkü görünen bir şey (yüz) olduğu için bakışı celbederler.. Fakat peçelilerde görülecek bir şey olmadığı için bakılır geçilirler.. Acizane bizim tavsiyemiz; kendinizi hazır hissedinceye kadar biraz daha bu iş için zaman tanıyın,konuyla ilgili araştırma yapmaya devam edin.. Zihninizde iyice yer ettikten sonra niyet etmeniz daha doğru olur inşaallah.. Eğer ailenizde haremlik-selamlık mevzusunu tam olarak oturmadıysa, öncelikle bunu oturtmaya çalışın.. Çünkü bu konuda sıkıntısı olan arkadaşların peçe yapması çok daha zordur.. Dışarıda tamam fakat içeride nasıl yapacaksınız? Peçeli otursanız bir türlü, girmeseniz diğer türlü.. (Başınızı örtmenizi bile yadırgayan bir aile ortamından bahsettiğiniz için söylüyorum bunları..) "Eşim istediği için yapmam gerekir mi?" sorunuza gelince; eşiniz bu konuda ancak ricada bulunabilir.. Karşılıklı şartlar uygun görüldükten sonra yaparsınız.. Dini hassasiyetler, hele ki üst faziletler hakkında erkeğin eşine emretmesi söz konusu olamaz.. Çünkü bu durum, emir-komuta ile değil, bizzat kişinin "kaldırabilmesi, sevebilmesi, devam ettirebilmesi" gibi pek çok şeyi gerektirir.. Böylesi bir durumda zorlama ve acele ile alınan kararlar, ne siz, ne eşiniz ne de aileleriniz için sağlıklı olabilir.. Allah yardımcınız olsun.. Selametle.." –

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 15 Mayıs 2014 at 05:18

  selamun aleykum targul kardeşim.Bahsettiğimiz gibi peçe yasağı bazı okullarda delinebiliyor.Öncelikle okulunuzda buna izin verilip verilmeyeceğini bir şekilde öğrenin.İzin varsa peçenizi takın,hayırlı olsun 🙂 fakat izin yoksa bizim nacizane tavsiyemiz tak-çıkar yapmak yerine peçeyi okulun bitimine ertelemenin daha uygun olacağı.Hem bu süreçte peçe fikri zihninizde iyice olgunlaşır hem de Allahın izniyle tam yapmış olursunuz. Allah yardımcınız olsun..

 • Reply Adsız 16 Mayıs 2014 at 22:41

  selamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu sevgili bacilarim sizce son yillarda turkiyede peçe takanlarda artis oldu mu ben fransada yasiyorumda

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 16 Mayıs 2014 at 22:42

  Aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşim, evet gözlemlediğimiz kadarıyla baya artış oldu elhamdulillah. Fransa'ya
  selamlar.. 🙂

 • Reply arazzahir 18 Mayıs 2014 at 07:54

  Ne güzel bir blogmuş..

 • Reply Adsız 22 Mayıs 2014 at 20:38

  peki peçe takarken etrafınızdan tepki aldınızmı?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 22 Mayıs 2014 at 20:47

  Evet, bu bazen akraba tarafından bazen dışarıda gördüğümüz insanlar tarafından bazen de müslüman kişiler tarafından oldu.. Peçeyi aşırılık olan gören islamcı kesim çok malesef.

 • Reply kübra 31 Mayıs 2014 at 09:07

  selamun alekum canim bacilarim size birsey sormak istiyorum uzun bi örtuylede rahatça peçe yapabileceyimizi söylüyorsunuz ben deniyorum ama bi türlü beceremiyorum nasil yapildigini söyliyebilirmisiniz simdiden allah cezallahu hayran

 • Reply beren 31 Mayıs 2014 at 09:07

  acaba bana namaz,tevhid ehli olmak ile ilgili kitap önerirmisiminiz 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 31 Mayıs 2014 at 09:16

  Selamun Aleykum Beren kardeşim, namaz konusunda;
  Namaz Göz Aydınlığım-Mehmet Göktaş,Haydi Namaza-Abdullah Yıldız,
  Hadislerle Hz.Peygamber'in Namaz Kılma Şekli- Muhammed Nasruddin Elbani'yi
  tevhidle ilgili ise;
  Gençlerle Tevhid Dersleri-Mehmet Göktaş,Vahiyden Kültüre-Celalettin Vatandaş,Tevhid ve Şirk-Mehmet Alagaş'ı tavsiye edebiliriz. İhtiyaç olursa da mailden tavsiyeleşmeye devam edebiliriz inşallah 😉

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 31 Mayıs 2014 at 09:26

  Aleykum Selam Kübra kardeşim.Biz o cümleyi nerede kullandık hatırlamıyorum ama söylediğiniz gibi uzun örtüyle peçe yapmak daha zordur 😉 en kolayı http://www.niqab.co/TEK-KATLI-BAGLAMALI-SIYAH-NIKAB_u_r_n_28.htm bu resimdeki gibi eşarbın üzerine bağlanan hazır peçelerdir. Bu şekilde bulamazsanız(türkiyede malesef peçe yaygın olmadığı için bazı illerde bulunmayabiliyor.Hac malzemeleri satan dükkanlarda oluyor ama orada da seçenek az oluyor) yine başörtünüzün üzerine iğneyle takmak için küçük bir kumaş kesip onu peçe olarak kullanabilirsiniz : http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/pict/261418888567_1.jpg fotoğrafta lastikli göstermiş ama iki yandan iğneyle tutturmak daha rahat oluyor zannımca. Kolay gelsin 😉

 • Reply Adsız 2 Haziran 2014 at 19:11

  bir şey sormak istiyorum.şimdi peçe takınca sadece gözler gözüküyor ya işte bu nekadar doğru yani gözlerin dikkat çekiyor..

 • Reply Dilara 4 Haziran 2014 at 17:01

  Selamun Aleykum kardesim, Allah islerinizi rast getirsin blogunuzdaki yazilari gozlerimde yaslarla okudum, peçe takmak Rabbimin biz bayanlara verdigi bir lütuf bence, kesinlikle anlatilamaz bir duygu.. Gecen sene Umreye gitmek nasib olmustu ve orada takmistim niqabi, oyle huzurlu, tum bakislardan uzak ve korunmustum ki. Istanbula dondugumuzde okul-aile- cevre baskisi yuzunden takamadim fakat icimde hala dinmeyen bir arzu var pece takabilmek icin. Bazen peceli kardeslerimi gorunce onlara sarilmak onlardan dua istemek geliyor icimden. Kimine gore bir kumas parcasi olsa da benim icin manasi, ozellikle Aise (ra) validemiz bunu taktigi icin cok buyuk. Sizden istegim nolur beni de dualarinizda unutmayin kardesim. Bir gun hakkiyla takabilmeyi nasip eder ins Rabbim.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 4 Haziran 2014 at 17:17

  Aleykum selam Dilara kardeşim Allah inşallah size hakkıyla takmayı nasip eder. Çok dua edin..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 6 Haziran 2014 at 17:17

  Adsız kardeşim, Nur suresinde tesettür ayetinde ilk başta 'Gözlerini harama çevirmekten kaçındırsınlar" emri vardır. Yani biz dışarıda herhangi bir erkekle direk göz göze gelecek şekilde görüşmeyiz. Kaldırımda yürürken dahi bakışların yerde olması en güzelidir ki öyle yapmaya çalışıyoruz. Bundan sebep şuana kadar herhangi bir sorun olmadı. Gözlerine makyaj (sürme vb.) yapıp dışarı çıkmak ise zaten caiz değildir, en fazla dikkat çeken de budur.

 • Reply kübra 10 Haziran 2014 at 13:50

  selamun aleykum,kardeslerim ben 18 yasindayim basortüsü ve tünik gyiyorum peçe takmayi 2 yildir arzuluyorum degil peçe takmak babam çarsafa bile karsi;çok dikkat çekiyor,annen düzgün tesetürlü degilmi annen gibi örtün,asiriya gitme gibi seyler söylüyor heralde araplara özendiyimi düsünüyor.Bamam çok iyidir ama kararlarindan kolay kolay dönmez bende ona karsi gelmeye alisik degilim yani kendi aileden böyle görmüs iste önce annemde pek sicak bakmiyordu fakat simdi oda çarsaf giymek istiyor el hamdulillah ne yapmaliyim bilmiyorum elimden duadan baska bisey gelmiyor normal basörtüsüyle ben kendimi tam tesettürlü hissetmiyorum Allaha karsi çok mahcubum O'nun emrettyi tesettürün bu olmadigina eminim çok üzülüyorum bizleri dularinizda unutmayin

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 11 Haziran 2014 at 05:00

  aleykum selam Kübra kardeşim.bildiğim kadarıyla fransa peçe konusunda sert yaptırımlar uyguluyor.Allah yardımcınız olsun.bol bol dua etmelisiniz evet.elimizden yalnızca bu geliyorsa çok şanslıyız demektir…umudunuzu kaybetmeden dua etmeye devam edin.yavaş yavaş ilerlerseniz belki o kadar tepki almazsınız.mesela ilk iş olarak pardesü ve uzun esarp giymeye başlayabilirsiniz bence 😉

 • Reply kübra 13 Haziran 2014 at 16:46

  selamun aleykum eğer söylemenizin sizin için bir sakıncasi yoksa yaşadğınız ili öğrenebilirmiyim bacılarım?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Haziran 2014 at 16:48

  bize mail adresimizden ulaşabilirsiniz kardeşim: niqabinja@gmail.com

 • Reply Adsız 19 Haziran 2014 at 20:22

  selamün aleyküm benim kafama çok takılıyo kişinin sizce bi cemaate bağlı olması gerekir mi gerekirse siz hangisini önerirsiniz. bu konuda devamlı bi arayış içindeyim

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 23 Haziran 2014 at 18:46

  aleykum selam kardeşim hakkınızı helal edin size cevap yazmayı unutmuşuz.
  kardeşim, İslamın anlayışına göre kişinin iyi müslüman olması için bir cemaate,gruba,tarikata bağlı olma mecburiyeti yoktur.Kuran ve sünnete ulaşabilen,elinden geldiğince onlarla amel eden kimseye neden bi yere bağlı değilsin diye sormak ahmaklıktır.çünkü kendini bilen herkese bu ikisi yeter.
  fakat bir kimse ben cahil biriyim Kuran ve sünneti okumayı,anlamayı pek beceremem, namaz kılmak istiyorum ama ille de birinin teşviğine ihtiyacım var diyorsa onun da Kuran ve sünnete uygun bir yere gidip gelmesine kimse karşı çıkmaz.
  bağlılık anlamında değil de, genel anlamda cemaat kavramına gelecek olursak, cemaat ayet ve hadislerle övülmüş bir kavramdır.kişinin müslüman kardeşleriyle bir araya gelmesi, sık sık görüştüğü bir çevresinin olması onu hem islami anlamda hem de moral bakımından diri tutacaktır.tabi ki bu cemaatten kastımız asla ve asla bir lidere körü körüne bağlanan,Kuran ve sünnetten bihaber ama hocalarının söylediğini ezbere bilen,dünyada olup bitenlere karışmayıp köşesinde zikir çeken insanlar değil…
  umarım anlatabilmişimdir kardeşim.sizi hayra teşvik eden insanlarla sık sık görüşün,irtibatı koparmayın.fakat bağlanma noktasını bir kez daha düşünün. selam ile,Allah sizi sevdikleriyle yaşatsın,sevdikleriyle haşretsin.

 • Reply Adsız 27 Haziran 2014 at 08:15

  allah razı olsun kardeşim bana yardımcı olduğunuz için şimdiye kadar cemaat olarak bi yere bağlanmadım ama hep cemaat yurtlarında kaldım şu anda kalmaya devam ediyorum beni sürekli rabıta almam konusunda şıkıştırıyorlar ama onların rabıtası daha çok Kuran ve ehli sünnetten çok bağlı oldukları üstadlarına tapar gibi davranıyorlar karşılarına üstadlarının fotoğraflarını koyup ona bakarak ders çalışıyorlar ona bakarak düşünüyolar ona bakarak yatıyorlar yurtta allah (c.c) ve hz muhammed (sas) çok üstadlarının adı geçiyo üstadımız yaptırdı üstadımız gönderdi üstadımız hissettirdi gibi…

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 27 Haziran 2014 at 15:03

  subhanallah..kardeşim bu gerçekten büyük bir tehlike,elhamdülillah ki yanlış olduğunun farkındasınız.özellikle din adı altında yaptıkları programlara katılmamanız iyi olur,naçizane tavsiyemiz..

 • Reply Adsız 17 Temmuz 2014 at 23:09

  Selamın Aleykum . Sitenizle daha bugun tanısştım ve çok beğendim . Kapalı bir bayanım bu sene nasip olursa universite okuyacağım ama bir yandandan peçe takmak istiyorum . Üniveriste okurken ğeçe takılabiliyor mu ?

 • Reply ece kaya 17 Temmuz 2014 at 23:09

  Selamun aleyküm ablalarım.Ben 15 yaşındayım.Dışarıda ferace ve siyah başörtü takıyorum.Peçe takmayı çok istiyorum.Fakat lisede olduğum için ve izin olmadığı için takamıyorum.Anneme ben peçe takıcam dediğimde sen peçeyi kaldıramazsın dedi ve ailemde karşı peçe takmak istememe.Ama Allah kuluna yardım eder.Peçeyi takınca alıcağım tepkileri tahmin edebilliyorum,çevremde hiç peçe takan da yok.Birde üniversite okumak istiyorum.Üniversitedede zorlanabilirim.Evlenince yapsam diyorum ama ben bu güzel duyguyu yasamak istiyorum.Yorum yaparsanız çok memnun olurum.Çünkü yardıma ihtiyacım var.Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 17 Temmuz 2014 at 23:13

  Aleykum selam Ece kardeşim, eğer okul okuyorsanız peçeyi takmanız ve muhafaza etmeniz çok zor. Bir de üniversite düşünüyorsanız oralarda takmanız daha da zor. O yüzden biraz bekleyeceksiniz sanırım. Sitemizdeki Peçe Risalesi yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Allah yardımcınız olsun..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 17 Temmuz 2014 at 23:14

  Aleykum selam Adsız kardeşim, üniversiteye göre değişiyor ama bildiğimiz bir üniversite yok. İlahiyat fakulteleri olursa belki izin verirler. Yine de dekanlara ve hocalara bağlı sanırım…

 • Reply rabia köylü 31 Temmuz 2014 at 11:58

  Selamun Aleyküm ben Rabia 17 yaşındayım ve imam hatipte okuyorum.Ankarada yaşıyorum.Ben peçe takmayı çok istiyorum.Şuan pantolon giyiyorum topuz yapıyorum makyaj yapıyorum bunlardan kurtulmak istiyorum nefsimi yenmek istiyorum.Lütfen bana yardıö edin.

 • Reply Adsız 18 Ağustos 2014 at 23:17

  Selamun aleyküm kardeşim ben bişey sormak istiyorum. Benim bi arkadaşım söyledi. Yahudiler de peçe takıp çarşaf giyiyorlarmış. Şimdi biz de peçe takarak onlara benzemiş oluyoruz ki peygamber efendimiz (sav.) Yahudilere benzememek için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Biz peçe takmakla kötü bişey mi yapmış oluyoruz o halde?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 18 Ağustos 2014 at 23:26

  Aleykum selam kardeşim, evet doğrudur onlarda da örtü vardır. Fakat peçeyi (yüz örtüyü çarşafı) Peygamber'in hanımları ve sahabe hanımları bizzat örtünmüşlerdir. Yani örtünme ayetini ashab bu şekilde anlamıştır ve Peygamber efendimiz (a.s)'de doğrulamıştır. Konu hakkında ayrıntılı bilgileri hazırlamaya çalışacağız insallah kardeşim ama söylediğiniz konuyla peçenin bir alakası yok.

 • Reply Adsız 20 Ağustos 2014 at 10:22

  Selamun aleykum Rabia kardeşim, her yeni gün sana ve bize Rabbimizin sunduğu pırıl pırıl bir fırsat, sen de bu fırsatları adım adım hayırlı başlangıçlar yaparak değerlendirebilirsin, bunun en verimli şekli belki de en güzel şekli de ne için bunlardan kurtulmalısın? devam edersen ne kaybedersin, vazgeçersen neler kazanırsın ve bu işin önemi nedir?bunları öğrendikçe vazgeçmen kolay adımların da etkili olur inşaAllah, bunun da en güzel ve güvenilir yolu ilgili ayetleri, tefsirlerini,hadisleri okuman, tesettürle ilgili kitapları okuman olur diye düşünüyorum. Tabii bir de namazlarında, diğer önemli amellerde aksamalar varsa bunların üzerine gitmek de gerekir Rabia kardeş. Rabbim yardımcımız olsun.Söz peçeli kızlarda:)

 • Reply Aişe 21 Ağustos 2014 at 11:11

  Selamunaleyküm ^^ 🙂 Benim gittiğim kuran kursun da bizim mürşitlerimiz peçe takmamıza bir türlü izin vermiyor.Evlenince takacam diyorum ama yine izin vermiyorlar.Ne yapmalıyım? Kocam isterse? Ne yapacağımı bilmiyorum.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 21 Ağustos 2014 at 11:14

  aleykum selam Aişe kardeşim.hocalarınız neye göre hanım sahabelerin ve annelerimiz olan peygamber eşlerinin bizzat uyguladığı örtü biçimi olan peçeyi yasaklıyorlar? bunu sorgulamanızı tavsiye ederim…
  eğer size ayet ve hadislerle makul bir cevap verirlerse ki bu mümkün değil, amenna.fakat size kendi heva ve heveslerinden, hiçbir dayanağı olmayan görüşlerinden bir demet sunarlarsa o zaman neden orada bulunduğunuzu, sizi hayra mı yoksa kendi görüşlerine mi yönelttiklerini bir kez daha düşünün…

 • Reply Adsız 25 Ağustos 2014 at 10:48

  selamun aleykum evlilikle ilgilide bi yazi yazabilirmisiniz bloga….
  yani peçeli olarak dügünde dügün öncesi falan olan farkliliklari mizahla anlatan… zira mizah anlayisinizi çok begeniyorum 🙂

 • Reply Adsız 25 Ağustos 2014 at 10:48

  Selamun aleyküm kardeşim Allah sizden razı olsun bende peçe takmaya karar verdim 🙂 Artık insanlar ne der diye değil Rab'im ne der diye düşünüyorum. Hepsi sizin sayenizde oldu. Ama peçeyi nerede bulabileceğimi bilmiyorum. Hac umre malzemeleri satan yerlerde bulabilir miyim acaba ? Şimdiden teşekkürler 🙂

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 25 Ağustos 2014 at 10:49

  düğün yazısını meçhul seyyah kardeşimizden bekliyoruz 🙂

  evet kardeşim o dükkanlarda bulunabilir.internetten de sipariş edebilir veya terziye diktirebilirsiniz

 • Reply kübra 26 Ağustos 2014 at 19:42

  adImi yazmayi unutmussum ben kübra kardesiniz yaziyi merakla bekliyorum yanliz ben peçeli gelinlik nasil bulurum diye sormamistim ki ben meçhul seyyah kardesimiz yazisinda bunlardan bahsetmesini istiyordum ama neyse 🙂 bide beyaz gelinlik hiristyan adeti degil mi biz kafire karsi muhalefet etmeli degilmiyiz bu konuda ne düsünüyorsunuz müslüman bi kadin nasil bir gelinlik tercih etmeli?

 • Reply Adsız 18 Eylül 2014 at 18:52

  Esselamu aleyküm ben bugünden itibaren peçe takıyorum 🙂 ve çok sevinçliyim 🙂 ben seneye üniversiteye gideceğim ve hangi üniversitelerde peçeye izin var bi bilginiz var mı

 • Reply Siyahlıı 30 Eylül 2014 at 18:26

  Esselamüaleyküm verahmetullah veberakatüh ebeden daimen,paylaşımlarınız için Allah razı olsun,Allah peçeyi,eşarbı,çarşafı,TESETTÜRÜ hakkıyla taşımamızı nasip etsin inşaAllah,Allah yar ve yardımcınız olsun,İnşaAllah yaşadığınız sürece imanınız dahs artsın,Selam ve dua ile.Fi emanillah…

 • Reply Hilal Ozdemir 8 Kasım 2014 at 15:34

  SELAMIN ALEYKÜM
  Ben Hilal öncelikle ben kapalıyım ama ferace giymek istiyorum ama ailem buna olumlu bakmıyor ne yapmalıyım sizce?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Kasım 2014 at 15:40

  Adsız kardeşim, hangi üniversitede peçeye izin veriliyor bilmiyoruz. İlahiyat fakultelerinde çok sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Yine de her üniversite farklı olabilir.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Kasım 2014 at 15:41

  Aleykum Selam Hilal kardeşim, ailenizle kavga etmeden sorunu çözmeye çalışın. Giyeceğiniz ferace veya pardesüyü bol seçmeye gayret gösterin. Rabbim yardımcın olsun..

 • Reply Adsız 2 Aralık 2014 at 19:51

  merhabalar bende peçeli olmak isterdim fakat annem babam çok karşı çıkıyor ne yapmalıyım nasıl ikna etmeliyim onları yardım edin lütfen 🙁

 • Reply Gizmm 30 Aralık 2014 at 21:16

  selamün aleyküm.peçe nerden satın alınır? hatta açık adres olarak yazarsanız çok daha güzel olur 🙂

 • Reply oznur 30 Aralık 2014 at 21:17

  Selamun aleykum 🙂 ben ferace ve uzun siyah basortu takan biri olmama ragmen ilk baslarda pecenin farz olmadigini dusunerek takmadim. 20 yasinda bekar bi kiz olmamdan ve asiricilik olarak bakan zihniyetten dolayi belli sure taksam mi diye dusundum. En sonunda disarida yuzume bu denli dikkatli bakilmasindan rahatsiz olup pece takmaya basladim. Ve gercekten taktigimdan beri hayat ayri bi guzel bakislara karsi semsiye acmis gibiyim 🙂 ve islam yolunda bazi kimselerden tepki almak onlar tarafindan soyutlanmak insani zerre kadar etkilemiyor. Cunku "İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz"
  Bernard Shaw. :))
  Benim sorumda su: peceye girerken akrabalar aileler arasinda fazlasiyla fitne olustu aradaki baglar etkilendi. sizce bunun vebalini tasir miyim?

 • Reply Adsız 2 Ocak 2015 at 13:00

  selamün aleyküm kardeşim Allah razı olsun sizden benim de size bir sorum olacak ben de örtülüyüm ellamdülillah 11 yaşında bir kızım var ben vahizelik yapıyorum çalıştığım için kızıma babaannesi yani kayınvalidem bakıyor kayınvalidem ben yokken kızımla çarşıya çıkıp ona kıyafetler alıyor.ama bu aldığı kıyafetler dinimize uygun olmayan çok açık kıyafetler.bunu defalarca kibar dille belirttim anne bu kıyafetlerin dinimize yakışmadığı sen de biliyorsun ben onu kapanmaya teşvik ediyorum diyorum.kayınvalidem ise,o daha çocuk,hevesini alsın istediğini giysin sonra kapanır diyor.bu yaşa kadar şort giydirilen bir çocuk kapanır mı?evladım için çok endişeleniyorum çalıştığım için mecbur babaanne bakmak zorunda…nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım…

 • Reply çarşaflıhatun 10 Şubat 2015 at 14:16

  ilahiyat fakultesine çarşafla girebilirmiyim peçedense çarşafa birazdaha yakın bakıyolarımı bide çarşaflı vaize olunurmu ilk soruma lütfen cevap verinn

 • Reply Adsız 15 Şubat 2015 at 15:50

  Selamun Aleykum ben peçe takmaya çok hevesliyim ve çok istiyorum fakat ailem benden yana değil ne yapmalıyım

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 15 Şubat 2015 at 16:03

  Aleykum selam, peçe konusunda ailesinden tepki alan kardeşler… Bu konuda çok fazla karşı karşıya gelmemeye çalışın. Biraz sabır… Allah elbette bir yol gösterecektir.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 15 Şubat 2015 at 16:09

  Öznur kardeşim, peçe yaparken aile ve akraba bağlarına dikkat edin. Yani elbette sizi kabullenmeyecek olan vardır. Veya sürekli laf atacak olan.. Siz vakarlı bir şekilde olgun davranışlar gösterin. Bir müddet sonra alışacaklardır.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 15 Şubat 2015 at 16:11

  @çarşaflıhatun kardeşim, gideceğiniz ilahiyat fakultesine göre değişir sanırım. Çarşaflı resmi vaize olunup olunmayacağı konusunda bilgim yok malesef..

 • Reply Adsız 5 Mayıs 2015 at 18:23

  Selamun aleyküm ben çarşaflıyım ve PDR bölümü okumak istiyorum. Acaba hangi üniversite bu konuda daha hoşgörülü bilginiz varmı?

  • Reply Elif 15 Mart 2017 at 10:15

   Ve aleyküm selam, hangi üniversiteyi tercih ettin? Çarşaflı okuyabiliyor musun? Yardımcı olursan sevinirim..

 • Reply seda ağaoğllu 26 Mayıs 2015 at 20:48

  selamın aleyküm kardeşlerim 15 yaşındayım ise bire gidiyorum şuan açığım ama kapanmak istiyorum ama çevremde oluşacak tepilerden korkuyorum annem ve babam bu duruma çok sevinirler ama arkadaşlarım bu durumu garip karşııyabilirler ne yapmalıyım ?

 • Reply ümmü 26 Mayıs 2015 at 20:49

  esselAmun aleykum..sayfanizi beğenerek takip ediyorum..evli ve iki çocuklu bir kadın olarak pece takmanın yada takmaya karar verenler için birşeyler yazmak istiyorum..peceyi eşime sormadan taktım hamileydim kızım beni peceli tanısın istedim..ama artık o kadar zorlaniyorumki .yaz sicaginda özellikle çocuklarla vakit geçirmeyi seven ben artık resmen soğudum..evden cikasim gelmiyor..çocuklar gayet küçük olunca peşlerinden koştururken cektigim o ızdırap..evet Allah içinse değer..ama bu sıkıntılara katlanabilecekseniz eğer takın..eşim sabahtan akşama kadar çalıştigi için pazarı parkı doktoru okulu pecenizle sizle birlikte..birde biraz sinirli bir yapınız varsa adımınızı bile atmayın sokağa çocuklara yazık.ben pece taktiktan sonra cocuklarima karşı özellikle dışarıda daha agresif olduğumu farkettim..çıkarmak istiyorum ama vicdanim rahat etmiyor..bakalım bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum..son olarak tavsiyem çocuklarla vakit geçirmeyi seven babalar seçin çocuklarınıza..merhametli ve doğayı seven..kocaligi sadece ev gecindirmek olarak görmeyen ..ikinci cocuktan sonra ikinci hanimi almayı düşünmek yerine hanımına hayatı nasıl kolaylastiracagina kafa yorabilen Peygamberimizin ahlakını örnek almaya çalışan eşleri tercih edin..

 • Reply Adsız 13 Temmuz 2015 at 10:47

  Aslında prof dr google' a "peçeli kız" diyerek baslattıgım aramanın sebebini anlatmak istiyorum ilk olarak. Cok degerli bir büyüğüm beni evlendirmek üzere girişimlerde bulundu… tabiki benim için dşündüğü biri vardı.. usulca anlatmaya başladı özelliklerini ve peçeli diyiverdi…Allahım ne diyeceiğimi bilemedim… ya şeyyy ımmm kemm kümmm…
  tamam be abi dedim. ama bu tamam "tamam gidip görelim şu kızı"(islami edep çerçevesinde) anlamında…
  gitttik…
  gördüm..
  agzımdan tek bir kelime çıktı istemsizce…
  -elhamdülillah

  yakında nişanlanacağız

  sorum şu: etrafımda ailemde peçeli kimse yok.. eşim peçeli olacak.. onunla yaşamak..ve yaşarken ki problemler neler olurç. gerçi sitenizi inceledim. faydalı oldu.. ama peçeli ablalarımızın tavsiyeleri neler bu şaşkın kardeşlerine? selamun aleykum…

  • Reply Gözde 12 Nisan 2018 at 12:53

   Selamünaleyküm şuan ne yaptığınızı merak ettim. Peçeyi çıkardınız mi ?

 • Reply Adsız 13 Temmuz 2015 at 10:49

  Selamün aleyküm 🙂
  Tesettür nasıl olmalı? Yani okul dolayısıyla peçe takamıyorum,normalde de topuz yapıyorum ancak çoğu site topuzun Peygamber efendimiz (s.a.v.) deve hörgücü gibi olduğunu söylediğini belirtiyor bu konuda bi bilgin varsa paylaşırsan sevinirim Allah razı olsun^-^

 • Reply soner 13 Temmuz 2015 at 10:49

  Selamün Aleyküm Allah sizlersen razı olsun Rabbim sizleri cennetine koysun.Mail hesabınızdan bir soru sordum cevaplamadınız .Bir sorun mu var acaba diye buraya bildireyim dedim.Hayırlı günler.

 • Reply Melisa Tokcan 8 Ağustos 2015 at 14:31

  Selamün aleyküm.. Allah razi olsun sizlerden.. Elhamdülillah şuan siyah başörtü-ferace şeklinde giyiniyorum.. Sitenizden birçok yazinizi okudum ve inşallah peçe yapmayi istiyorum.. Ama aklima takilan bir soru var.. Düğünümüzde gelinlik giymemek mi gerekir? Ya da peçelilere uygun gelinlik türü var mıdır? Duâ ile… Hayirli bayramlar 🙂

 • Reply Adsız 8 Ağustos 2015 at 14:31

  Selamun aleykum kardesim bn 19 yasndaym bisey sormak istiyorm ben hep ortunmeye helede carsafa cok merakliyim istiyorm ve bunun icn dua ediyorm ama ailem cok tepkili birak carsafi basimi ortmeyi bile pek istemiyo ben acikcasi carsaf veya pece istiyorm ve kafam cok fazla karisik aileme karsi cikip yapamam yaparsam daha mutsuz olucam cunku surekli basima kakilip ugrasilacak yani aileme karsi gelip ortunmeli miyim yoksa sabirla boyle beklemeyi mi ?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Ağustos 2015 at 14:40

  Aleykum selam Adsız kardeşim, Topuz hadiste geçen deve hörgücüdür ve yapılmamalıdır.
  "“Cehennemliklerden, dünyada henüz görmediğim iki grup vardır: Biri, sığır kuyrukları gibi cop ve kırbaçlarla insanları döven zalim bir topluluk; diğeri de giyinik oldukları halde, (gerek tavır ve davranışlarıyla, gerek dar ve şeffaf giysileriyle) çıplak sayılan, hem kendileri günaha yönelen, hem de başkalarını isyankârlığa özendiren ve (yukarı doğru topladıkları saçları yüzünden) başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremedikleri gibi, çok uzak mesafeden hissedilen kokusunu bile duyamayacaklardır.” (Muslim, Cennet 52, 53, h.no: 2857)"

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Ağustos 2015 at 14:41

  Nişanlı olan adsız kardeşim, peçeli bir bayanla evlenmek daha çok dışarıda sorumluluğunuzu artıracaktır. Bazen onu korumak durumunda kalacaksınız bakışlardan veya davranışlardan.. Rahatlık durumunuzu bilmiyorum ama her istediğiniz yere gidemeyebilirsiniz belki.. Çok zor olacak bir durum yok, size de ecir yazılacaktır inşallah..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Ağustos 2015 at 14:43

  Melisa Tokcan kardeşim, peçeli-peçesiz farketmez Müslüman kızların tarlatanlı gelinlik giymeleri uygun değildir bizce. Bunun dışında kaftan v.b gelinlik türü şeyler giyilebilir.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 8 Ağustos 2015 at 14:45

  Adsız kardeşim, örtü Allah'ın kesin emri (farz) olduğu için bu konuda ailenin tepkisi olsa dahi yapman gerekir. Ama daha ilerisi peçe ve çarşaf için şimdilik ailenle karşı karşıya gelme.. Bol ferace ve büyük bir başörtü takman senin için en büyük mücadeledir. Allah yardımcın olsun 🙂

 • Reply rüm 10 Ağustos 2015 at 20:13

  Ben çarşafa girmek istiyorum fakat araştırdığım kadar çok fazla çarşaf modeli var. Hangisini önerirsiniz? Şimdiden Allah razı olsun 🙂

 • Reply Merve Eşsiz 19 Ağustos 2015 at 06:19

  16yaşindayim 2 yıldır elh peceliyim Türkiye bu sıralar çok karisik terörist gözüyle bakıyorlar ve ben tek başına hareket etmek zorunda olan biriyim ailede benim gibi genç ve peçeli olan kimse yok ve herkes cikarmami istiyor annem dışında çok zorlaniyorum hiç arkadaşım yok çevre disliyor dayanamıyorum ne yapmalıyım

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 19 Ağustos 2015 at 06:24

  Selâmün aleykum rüm kardeşim.
  Dünya üzerinde pek çok farklı örtünme yöntemi var. Ama önemli olan örtünün ismi yada şekli değil niteliğidir. Kiyafetiniz dar, kısa, ince olmadığı, vücut hatlarınızı yeterince orttüğü sürece yorenize uygun bir örtü şekli tercih edebilirsiniz. Biz peçe seviyoruz, tarikatçısı çarşaf, pakistanlısı burka, endonezyalısı rengarenk 😉
  Allah kararınızda sabit kılsın, yardımcınız olsun.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 19 Ağustos 2015 at 06:27

  Selâmün aleyküm merve eşsiz kardeşim.
  Malesef bu son günlerde pek çok kimsenin maruz kaldığı bir durum.
  Yaşadığınız yer çok sıkıntı olacak bir yerse örtünüzün rengini değiştirmeyi deneyebilirsiniz örneğin. Koyu yeşil gibi bi pece onlar için daha az tehdit oluşturur siyahtan. Onun dışında bir süre sadece ihtiyaç halinde dışarı çıkmayı denersiniz.
  Allah yardımcınız olsun …

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 19 Ağustos 2015 at 06:27

  Selâmün aleykum rüm kardeşim.
  Dünya üzerinde pek çok farklı örtünme yöntemi var. Ama önemli olan örtünün ismi yada şekli değil niteliğidir. Kiyafetiniz dar, kısa, ince olmadığı, vücut hatlarınızı yeterince orttüğü sürece yorenize uygun bir örtü şekli tercih edebilirsiniz. Biz peçe seviyoruz, tarikatçısı çarşaf, pakistanlısı burka, endonezyalısı rengarenk 😉
  Allah kararınızda sabit kılsın, yardımcınız olsun.

 • Reply Adsız 19 Ağustos 2015 at 06:37

  selamun aleyküm kardeşim yut dışından iki tane arkadaş gelicek tedbir amaçlı peçe ve çarşaf giymeseler olur mu??? bilgim yokta yardımcı olursanız sevinirim..

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 19 Ağustos 2015 at 06:39

  Adsız kardeşim, tam olarak neyin tedbiri, açıklar mısınız?

 • Reply Elif aydın 13 Eylül 2015 at 19:05

  Merhaba 🙂 ben feraceli ve soyah esarp takan biriyim peçe takmak istiyorum ve siparis bile verdim:) fakat kafami karistiran birsey var . carsafa girmeden once kuran ve duas okunuyormus peçe icinde bu gecerlimi ? Herhangi bir duasi varmi yada ne yapilmali direk peceyi taksam olur mu ki ?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 13 Eylül 2015 at 19:07

  Selâmün aleyküm Elif Aydın kardeşim. Profilinizde üç bayan resmi görüyorum onlardan biri siz değilsiniz değil mi :))
  Kardeşim bu işin özel bir duası yok. Bismillah deyip takiyorsun 🙂

 • Reply Adsız 23 Ekim 2015 at 19:22

  Merhaba,
  Herkes islamı bir ucundan tutup götürüyor bu zamanda. Kimi peçesiyle yapıyor, kimi sadece başörtüsüyle kimi şal takıyor sizin süslüman diye tabir ettiğiniz ama bizim arkadaşlarımız gibiler. Bu örnekler çoğaltılabilir. Yaptığınız şeyi takdir ediyorum siz en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz ya da öyle olduğunuzu düşünüyorsunuz. Benim kafama takılan şu ki yazılarınıza kattığım yorumla birlikte; farkında mısınız bilmiyorum ama ifrat çizgisinde yürüyorsunuz. Yanlış anlamayın peçeyi ya da çarşafı fazlalık ya da aşırıya kaçma olarak gördüğümden değil sizin bu ikisine verdiğiniz anlamla alakalı.
  Peçe ya da çarşaf ya da namaz bunlar ibadet kısmında dinin. Ama din daha geniş bir çerçeveyi kapsıyor ve siz içinde bulunduğunuz küçük kümedeki insanların dışındakileri tam müslüman değil ya da dinsiz olarak yargılayamazsınız. Günahkarlık ve dinsizlik kavramını karıştırmamak gerekir.
  Benim bir insan ve dahi hemcinsiniz olarak size tavsiyem biraz daha yumuşak bakmanız yönüyle olacaktır.
  Umarım anlamışsınızdır.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 23 Ekim 2015 at 19:26

  Merhaba ADSIZ kardeşim, (isminizi yazsaydınız daha iyi olurdu.)
  Yazılarımızda peçe takmayanları bırakın, açık olanlara dahi sert bir uslub kullanmamaya çalışıyoruz. Sitedeki yorumlarla değerlendirmemenizi tavsiye ederim. Blogdaki bazı yazılarda sert gördüğünüz yerler olabilir, yaşanmış olaylar ve duygulardır. Tamamen kimseyi ne genelliyoruz ne de sert çıkışıyoruz. Gördüğünüz ifratları yazarsanız seviniriz. Selam ile..

 • Reply Adsız 15 Kasım 2015 at 20:44

  Ayrıca o cümledeki "peçe takmayanları bırakın, açık olanlara dahi" demişsin ya.. Nasıl yaralandım, nasıl kırıldım bir bilsen…
  Biz bırakırız zaten, biz insanız. Allah bırakmayacaktır, bırakmaz.

 • Reply Adsız 15 Kasım 2015 at 20:44

  Adsızlığımdan değil, herhangi bir hesabım ya da kaydım bulunmadığımdandır. Duygular muygular bunların hiç bir önemi yok! Herkes bir diğerine öteki, herkes bir diğerine farklı.
  Herkes birbirinin müslümanı. Bu hocayı dinliyorsa tamaaam, bizim evliyayı oku geeel.. Kaç müslümanlık var saydın mı?
  Dinin insanı alçakgönüllülüğe ve mütevazılığa götürmesi gerekir. Dön bak dünyaya, müslümanlara, ülkene narsizmin uçurumundan düşmek üzereyiz. Başbakanından tut fabrikada çalışan işçisine kadar herkes 'kendi' başarılarının kölesi olmuş.
  Bir de içimizden çok dışımızla ilgilenmemiz de gözlerinizden kaçmamıştır herhalde. Şu şöyle giyiniyor, bu sakal bırakmış, aman cumaya gidiyor ne müslüman bir bey, şu yemekhanede cuma vakti oturan erkekler hmm erkek mi dedim?… Ama kimse yanından henüz ayrılmış arkadaşının arkasından göz deviren birini yargılamıyor. Şükretmemek aldığımız her nefese hiç de sorun değil günlük hayatımızda. Şu sitede bakıyorum maddi olmayan bir şey göremedim. Ama duygularınız var, ama kalbiniz hala atıyor. Ama yaşıyoruz, ha?
  Neyse ben de biraz şekilcilik yapmış olabilirim farklı hayallerim, başka bir buutdan görmek beklentilerimle…
  Dünya yıkılıyor hanım, dünya yıkılıyor… Sence kurtulabilecek miyiz? Allah bizi yaptıklarımızdan ya da yapmadıklarımızdan dolayımı affedecek sence? Ene!!!?? Allah bizi bizden mi affedecek? Allah bizi sadece kendi mağfiretiyle affedecek. Kırık döküğüz, paramparçayız.
  Söz meclisten içeri bu sefer.

 • Reply Betul 9 Aralık 2015 at 16:56

  Selamün aleykum benim yasim daha kucuk yani suan liseye gidiyorum ama kapandigimdan beri icimde bir pece ve carsaf aski istegi var biz bir cemaate bagliyiz ve ortumuz baska cemaatimi seviykrum kalbim hep o yonde ama ailen peceye carsaf i onaylamiyor hep siyah giymemide onaylamiyor yakin zamanda umreye gitcem ve artik tek duam bu oldu diye bilirim sizce ne yapmaliyim

 • Reply mum 9 Aralık 2015 at 16:56

  neden örtünmek ile ilgili kadın yazarlara ait bir kitap yok?

 • Reply Beyza 3 Ocak 2016 at 23:35

  Selamun aleyküm blogunuzu çok beğendim ve o kadar güzel insanlarsınız ki 🙂 Allah razı olsun kalbimi peçeye daha çok ısındırdınız. Şuanda lise ikide okuyorum ve okulda pantolon giymek zorunda kalıyorum. Böyle olmasını da hiç istemiyorum. Erkeklere benzemiş oluyorum. Dizlerden aşağıda uzun etek giyip altından kalın kilotlu çorap giysem bacaklarım daha çok belli olacak. Hangisi daha uygun? Erkeklere benzememek mi, bacak hatlarının belli olmaması mı? Ve okulda böyle giyinip onun dışında peçe taksam zaten bütün ehemmiyeti kaçar. İşte diyorum en iyisi feraceden başlayayım, şalımı uzun yapayım. Ama annemi ikna edemedim henüz. Ben ve annem için dua eder misiniz rica etsem :') Allah'a emanet olun.

 • Reply acizim azizim 3 Ocak 2016 at 23:35

  Selamun aleykum abla. Benim yakin cevremde çarşaflı ve peçeli yok bende şuan siyah ferace ve siyah örtü takmaya calisiyorum ama bir zamandır içime çarşaf ve peçe sevdası düştü sanki, ama tam cesaret edemiyorum beni bu konuda şevklendirecek bir şeyler söyleyebilir misiniz acaba? Bi de sormak istediğim bir şeyler de var abla mesela işte bayramlarda filen akrabalarin bir araya toplandigi ortamlarda yine peceyle mi durulması gerek acaba. Çünkü akrabalar arasında amca,hala ve dayı çocukları da oluyor ve toplu şekilde yemek yenmesi veya sohbet ortamı filen oldugunda nasıl durmamiz gerekir acaba sırf bunun cevabını bulamadigim için cesaret edemiyorum tabi nefiste var . Çarşaf ve peçeyi layıkıyla taşıyabilir miyim acaba bilemiyorum insan çarşafa girince otomatikman daha olgun davranmaya başlar herhalde değil mi ne bileyim onu tasiyamaycagimi ve insanlara daha da kötü ornek olmaktan İslamin benim yuzumden yanlış anlaşılmasından korkuyorum. Ne olur bana bu konularda biraz açıklama yapar misiniz acaba ? Abla bi de ben suan universitede ilahiyatta okuyorum ama gozlerimi haramdan koruyamiyorum acaba birakmali miyim siz ne dersiniz. Sizler yani peceli kardeslerimiz genelde okumayip evde mi duruyorlar acaba. Ya da neler yapiyorsunuz mesela disari cok fazla cikmiyorsunuz heralde.ablam cevap verirseniz cok mutlu olurum.Allah razı olsun Allaha emanet olun.. Cevabınızı bekliyorum

 • Reply Unknown 24 Mart 2016 at 19:04

  Carsafin ustune mi pece takiyosunuz ya da bol elbiselerin ustune mi

  • Reply Selamun Aleykum 17 Kasım 2016 at 19:58

   Ben tam yarasa kol feracenin üzerine giyiyorum büyük başörtü kestiriyorum kumaşçıdan ama çoğu çarşafın üzerine takıyor kardeşim

 • Reply Unknown 24 Mart 2016 at 19:04

  Selamün aleyküm. Ben şuan feraceliyim. Peçe takmayı çok istiyorum. Ailem ve arkadaşlarım da yaşın daha küçük diyorlar. Lise 1e gidiyorum. Ama dikkat çeken ve beni buyuk gosteren bir yapım var. Beni üniversiteye falan gidiyo saniyorlar. Veyada abilerimin karısı falan. Ve çevrem biraz kotu. Zaten ferace ile çoğu zaman dislaniyorum. Aldırış etmiyorum fakat peçe giyersem çok dislanmaktan korkuyorum.

 • Reply math Uğurcan 24 Mart 2016 at 19:05

  Merhabalar ben Çarşaflıyım ama bu sene üniversiteye gireceğim ,, sizce büyük tepki olur mu ….

 • Reply Adsız 24 Mart 2016 at 19:05

  Selamun Aleykum,Acaba Türkiye hariç İran,Suudi Arabistan gibi yerlerde peçe takıpta meslek sahibi olabilinmesine izin var mı cevaplarsanız çook sevinirim

 • Reply Bir çarşaf li kiz 24 Mart 2016 at 19:06

  Selâmün aleyküm arkadaşlar ben carsafli yim ve üniversite okumak istiyorum acaba sorun cikarmi ne yapmalıyım

 • Reply Adsız 24 Mart 2016 at 19:06

  Selamun Aleykum kardeşim. Ben bu sene üniversite tercihimi yapacağım fakat peçeliyim. Hangi üniversitelere peçeyle girilebildiğini biliyor musunuz? Bana üniversite adı verebilir misiniz?

  • Reply Fatma merve Kanıgür 28 Ekim 2016 at 16:27

   Aleyküm selâm bu üniversitede peçe konusunda bir bilgi ekde ettiyseniz Allah rızası için beni de bilhilendirir misiniz

   • Reply Kübra 17 Kasım 2016 at 19:55

    Anadolu üniversitesine gitmeyin orası çok fena, Osmangaziye girilebiliyor ben ve peçeli tanıdıklarım giriyoruz ben sadece eskişehirdekileri biliyorum bu kadar yardımcı olabilirim

 • Reply Rabia 24 Mart 2016 at 19:06

  Selamun aleykum ben 17yasindayim ve üniversiteye hazirlaniyorum çarşaf giymek istiyorum inşallah üniversitelerde çarşaf giyebiliyor muyuz?bunu çok merak ediyorum yardimci olursaniz çok sevinirim Allah razi olsun Allaha emanet olun 🙂

 • Reply biyoloji ?? 25 Mart 2016 at 13:45

  Selamun aleyküm kardeşlerim ben 16 yaşındayım ve imamhatip lisesine gidiyorum ve ayrıca PEÇE de takıyorum elhamdülillah bu örtü uğrunda gerektiğinde mücadelede ediyorum Allah yardım ediyor gerçekten isteye isteye takınca ve çoğu öğretmenim bana saygıda duyuyor aynı görüşte olmamamıza rağmen Biz okul okuyanlar derslerimizde gayret gösterirsek başarılı olursak göreceğimiz muamelede o olur…

 • Reply eslemvesehlem 25 Mart 2016 at 13:46

  Selamün Aleyküm. Öncelikle sizi çok takdir ediyor. Allah daim etsin siyah incinizi. ve açıkca söylemem gerek sizleri kıskanıyorum sokakta yolda otobüste gördüğümde hayranlıkla bakıyorum sadece görebildiğim gözlerinize,(Beni yanlış anlayıp dışlanmış hissedeceksiniz diye korkuyorumda tabiki-yeterince dışlanmışlığınız yetmişken zaten-) Ben sizler kadar tesettürlü olmasamda dizimin altında uzun bol gömlek altına pantolon giyip eşarp yapan bir garibim. Sizler öyle güzel öyle temiz nefislere sahip görünüyorsunuz ki kendimi çok kirli kapkara kalbe sahip haramlarla dolu bedene sahipmişim gibi hissediyorum. Ruhum çok kirli. Sizlere çok özeniyorum sizler gibi tertemiz olmak istiyorum. Tertemiz olmaya çalışmalarım hemen olmayabilir bunu biliyorum ama ilk iş olarak siyah örtüye bürünmek olmamalı diye düşünüyorum. yoksa nefsim kirliyken dışımı ozono yatırsam Allah demezmi numaramı yapıyorsun diye? dışardaki insanlara göre çarşafın adını kirletmezmiyim? evet önce ruhumu temizlemeliyim ama bunu nasıl yapıcam? siz nefsinizi nasıl bukadar güzel dizginleyebiliyorsunuz? ben üniversite son sınıftayım Allahın izniyle Haziranda meslek sahibi olacağım ozaman çalışma hayatımı nasıl ayarlamalıyım? Siz işlerinizi- hayatınızı nasıl ayarladınız? Ruhunuzu herzaman nasıl nefsinizden ayırabiliyorsunuz? Cevablarınız benim için ilk adımlar olacak, bu konuyu başkalarıyla konuşmak için hazır bir çevrem yok oyüzden böyle bir arayıştayım. Teşekkür ederim, sayfanızda çok tatlı bu arada 🙂 Selam ve dua ile…

 • Reply iremmm 27 Mart 2016 at 00:26

  Selam ben 16 yasindaym ve tesetturluyum fakat cevremdeki insanlar ailem de dahil pantolon konusunda cahil davranip etek bile giydigim zaman ne gerek var falan diyorlar ben bu durumdayken pece giymem cok zor gibi gorunuyor 🙁 ne yapabilirim

 • Reply Tugba Kaya 3 Mayıs 2016 at 13:37

  Selamun aleykum 18 yaşında kapalı ve nişanlı bir kızım şuan peçe takmayi çok istiyorum ve dugunumde nasıl olcam diye düşünüyorum nisanlim açık ve kalabalik ortamda yapmak istiyor bnde kapalı ortamda yapmak istiyorum tek bu konuda anlasamiyoruz böle olsa dahi kalabalık ortamda nasıl olmam lazım ama evlenmeden önce peçeyi takmayi çok istiyorum allah rızası için yardım edin

 • Reply esmanur 3 Mayıs 2016 at 13:38

  Selamun aleykum ablalarım. Sayfanızla yeni tanıştım. Kafamdaki soruları cevaplarsınız inşallah. Bende okul okuyan kapalı bir kızım. Lisede pardesü giymeye başladım. (imam hatip lisesi değil) Bir teyzem bana ''İyi hoş da kızım ortama uyum sağla ki fitneye sebep olmayasın. Geniş pantalonlar, etekler, uzun üstlükler var ''dedi. Bende acaba yanlış mı yapıyorum diye tereddüte düştüm. Sizin düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Ayrıca imam hatip lisesine geçiş yapmak istiyorum. Annemi zar zor ikna ettim. Nakilimi verecek gibi. Açıkçası imam hatip liselerine de gitmek içimden gelmiyor. Malum çevremdeki i.h.l leri iyi değil. Açık liseye gitmek ve hafız olmak isterim ama annem buna hayatta izin vermez. (annem babam ayrılar velayetim annemde) Acaba bu konularda annemin sözlerini dinlemesem benim için günah olur mu? Annelik hakkını helal etmezmiş, babama yollarmış. Bu isteklerimi sunarsam ve ayriyeten zorla da olsa uygulamaya koyarsam annemle aramız çok bozulur sinirlenir, üzülür. Lütfen bana yardımcı olun ne yapacağımı bilmiyorum. Maalesef tanıdığım dindar bir kesim yok bu yüzden yalnızım bu konularda danışacağım kimseler yok. Lütfen bana yardımcı olun. Cevabınızı bekliyorum. Allah'a ısmarladık…

 • Reply beyza 17 Mayıs 2016 at 17:58

  Selamun aleykum 🙂 ben bir soru sormak istiyorum. Nasipse biz arkadaşımla seneye üniversitede peçe takmak istiyoruz internette pek net haberler yoktu bir fikriniz var mı peçe ya da çarşafla üniversitelere giriliyor mu?
  https://www.blogger.com/profile/04913913302834923114

  • Reply Fatma merve Kanıgür 28 Ekim 2016 at 16:23

   Aleykum selam bu üniversitede peçe takabilir miyiz devlet tarafından peçe yasağı var mı çok uzun süredir araştırmaya çalışıyorum lakin nt bir bikgi hâlâ hâlâ ve hâlâ elde edemedim sizin bilginiz varsa lutfen iletisime geçelim seneye yıp Fakültesindeyim Allah izin verirse lütfen beni de bikgilendirin hiç ayrılmak istemiyorum hiç çıkarmak istemiyorum peçeyi

   • Reply Elif 15 Mart 2017 at 10:26

    Aleyküm selam. Öğrendiyseniz beni de bilgilendirir misiniz?

   • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:11

    Kardeşim bölüme göre dgisiyor gitmeden bilemezsiniz Allah yardımcınız olsun

 • Reply Adsız 17 Mayıs 2016 at 17:58

  çok merak ettim acaba seyehat ederkene peçe takıyomusunuz böyle nasıl deyim otobüste 14 saatik yola giderken felam otobüstekiler cins cins bakmıyorlarmı ??

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:11

   Ediyoruz tabiki. Yanımızda babamız yada abimiz yada eşimiz yada herhangi bir mahremimiz varken kimse cins cins bakamaz 🙂

 • Reply Merve 17 Mayıs 2016 at 17:59

  Ben iki yıl boyunca peçeliydim birçok olumsuzluklara rağmen kararlıydım bilinçli bir aileden geliyorum fakat yaşadığımız ortam ve tek başıma hareket edebilme hususunda çok sıkıntılıydı herşey öxgüvenimi kaybetmiştim dışarı çıkmaya korkuyordum bundan ailem artık korkmaya başladı bazı rahatsızlıklarımda vardı… Ve mecburen çıkardım o gün bugündür içim rahat değil ve çok pişmanım ama istanbulda kalabalık bir şehirde insana saldıran bile oluyor ve can tehlikesi yüksek evlenene kadar tekrar takmayı düşünmüyorum. Bunu layıkıyla yerine getiren ablalara da maşallah diyorum Allah yolunuzu açık etsin bana da dua edin inşallah :(((��

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:10

   Kardeşim sizin özel bir durumunuz varmış canınızı hiç sıkmayın. Tesettür ölçülerine riayet eden bir kıyafet giyin. Bize de dua edin

 • Reply zeynep dur 22 Mayıs 2016 at 20:00

  es selamun aleykum. siteniz de bende yazılar yazmayı çok isterim. sizlerle tanışmak ve sohbet etmek için can atıyorum. Allahın rahmeti üzerinize olsun.

 • Reply kübra 16 Haziran 2016 at 23:35

  selamün aleyküm kardeşim daha yeni peçe takmaktayım ve küçük çoçuklara kuran dersi vericem nasipse miniklere peçeyi nasıl sevdirebilirim çoçukları biliyoruz soruların arda arkadası kesilmiyor peçeyi niçin taktığımı nasıl anlatmalıyım onlara

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:08

   Sorarlarsa anlatırsınız. Aişe annemi çok sevdiğim için onun gibi giyinmek istedim dersiniz 🙂

 • Reply Emine Küçük 2 Temmuz 2016 at 23:25

  Selamun aleyküüm. 🙂 Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için çokçok teşekkürleer. <3 Ben henüz 18 yaşındayım ve 13 yaşında kapandım.Birkaç ay öncesine kadar renkli şallar tunikler pantolonlar vs. giyiniyordum.Hamdolsun artık feraceliyim ve başörtümü genişçe bağlıyorum.Ailem dinine bağlı İslam'ı yaşayan bir aile fakat örtünme şeklimin çok fazla olduğunu söylüyorlar.Birkaç kişi hariç herkes abartı çok dikkat çekiyorsun böyle diyorlar.Dikkat çekmemekten kastımızın vücut hatlarımızın olduğunu söyleyince bunu başka türlü de yapabilirsin diyorlar.En başlarda tepkileri fazla fazla oldu.Dalga geçmeler,laf vurmalar,yakışmamış,başka kıyafetin yok mu falan filan.Ne yazık ki annem de aynı şekiilde davrandı ablalarım da .. Her neyse hamdolsun Rabbim kolaylaştırdı alıştılar ama ben peçe takmak istiyorum ve buna verecekleri tepkiyi tahmin bile edemiyorum.Üniversite sınavına girdim ve hayırlısıyla kazanırsam bundan sonra insanların beni peçeli tanımalarını istiyorum ama bunu aileme nasıl anlatacağım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim ..
  Uzatıyorum farkındayım ama sizi samimi bulduğum için söylüyorum.Hakkınızı helal edin.Peçe yapma şekillerine falan bakıyorum ablam işte oldu olacak yüzünü de böyle kapat falan diyor.Işıd çi falan,bombacı gibisin diyor.Garip yanı şu ki bu insanlar Kur'an da nasıl örtünmemiz gerektiğini bilen insanlar..
  Üzülüyorum,çokta kırılıyorum ama ses çıkarmıyorum.Allah rızası için.Üzmek istemiyorum onları.Sizce onları bu fikre nasıl alıştorabilriim ?

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:07

   Bu kadar tepkililerse biraz daha sabredin

 • Reply adsız 4 Ağustos 2016 at 18:05

  Selamun aleyküm güzel kardeşlerim ben aklıma takılan bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum, peçenin sahabilerin hanımlarının giydiğinden bilhassa Aişe validemizin giydiğinden bu sebeple bunu giymenin bir ibadet olduğundan haberim var burda bi problem yok. Aynı şekilde bunu giymenin güzelliğinin -kadınlık cazibesinin- gizlenmek, korunma amaçlı giyildiğini de billiyorum ancak Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan biri olarak şeriatla yönetilmeyen bir ülkede peçenin fitneye yol açacağını düşünerekten giyemiyorum. Evde deniyorum gözlerim o kadar ön plana çıkıyor ki kız olarak ben bile dakikalarca aynadan kendime baktım, diceksiniz ki tamamen örtünün. Zaten bu işin sokağa çıkma durumu da var. Bir hastanede okulda veya herhangi bir kurumdayken yada otobüs durağındayken kız başına insan muhakkak rencide olur tahrik edilir her türlü kesimden. Sizler nasıl bunu yapabiliyosunuz yada gerekçeniz nedir merak ediyorum hayırlı günler selametle 🙂

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:06

   Kardeşim başörtü takınca da yüzümüz ortaya çıkıyor 🙂
   Kendi kültürünüze ve çevrenize göre tesettür ölçülerine riayet ederek en uygun kıyafeti seçiniz.

 • Reply s_apaydn 25 Ağustos 2016 at 15:05

  Ben 14 yasindayim ve peçe takmayı çok istiyorum lisede ve üniversiteye peçeyle gidilebilirmi ?

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:05

   Lise olmaz ama bazı üniversitelerde mümkün

 • Reply Muhammed 26 Ağustos 2016 at 08:25

  Esselamu Aleykum bacıların
  Örtünmeyi Ha Allah c.c bu bir süresinde bize ap açık şekilde beyan etmiştir. Bunun tavizlerle veya ilimlastirilmis bir şekilde tefsir edilmemelidir. Eğer bu örtü farz ise. Yok ailem karşı hok hocam karşı. Yok kocam karşı. Bahane içeren şeyler le farzi terk edemezsiniz. Namazın farz olduguna eminsiniz ama ama peçete gelince takmassanda olur tesettürlü şekilde pardosede giyebilirsiniz diyorsunuz. O zaman namaz içinde. O zaman aynı tavizi namaz içinde verin. Bakın eğer Allahu teala bunu kurani keriminde bayanlara farz olarak sunmuşsa bu farzdır … Bunun bahanesi olmaz. Var sayalım ki pece şart değil çarşaf şart değil. Peki soylermisiniz lütfen sahabe hanımların derdi neydi de simsiyah çarşafa büründüler. Tabiki ben sahabe hanimlari ile simdikileri karsilastitmiyorum sadece şunu söylemek istiyorum islam o zamanda islamdi farz o zamanda fars di bu hic degismedi
  O yüzden pece yada çarşaf islam kadınlarının en birincil kıyafetidir. Eğer bu örtünme farz kılınmış sa bunun tavizi olamaz.
  Niyetim bilmişlik yapıp edepsizlik yapamak değildi. Öyle gibi göründüysem tüm okuyanlardan özür dilerim ve hakkınızı helal edin su fakire. Esselamu Aleykum ve rahmetullahi ve bereketuhhh

 • Reply aycan 24 Eylül 2016 at 06:47

  Selamın aleyküm bir şey sormak istiyorum ben (20) tesettürlüyüm fakat peçe ya da çarşaf giymeyi çok istiyorum peçe ya da çarşaf giyen kardeşlerime sormak istiyorum şuanda okuyorum eğer çarşaf veya peçe giyersem iş bulabilir miyim bilmiyorum acaba sizin eğitim ve çalışma hayatınız nasıl çevremde gerçekten yardımcı olabilecek kimse yok bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:04

   Pece takarsaniz tabiki yapabileceğiniz işler oldukça kısıtlı olur. okudugunuz bölüme bağlı olarak kendinizi en iyi koruyabileceginiz alanı seçersiniz

 • Reply Sena 28 Eylül 2016 at 19:13

  Esselamun aleykum.Ben lise 3 e gidiyorum ve bol ferace ve uzun esarp ile ağzımı kapatıyordum.Okulumda herkes tarafından konuşuldum.2gün önce peçe takmaya başladım hamdolsun lakin mudur yardımcımız annemi aradı ve disipline vereceğini söyledi?İmam hatipteyim.Ailemele bu konuda çok tartışıyoruz.Yanımda olan birkaç kişi var sadece.Ben ne yapmalıyım Allah rızası için yardım edin ?

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:02

   Kardeşim lisede bu iş biraz zor. Çok tepki toplarsiniz. peceyi lise sonrasına erteleyin

 • Reply Yardımcı olunnn 11 Kasım 2016 at 20:21

  ESSELAMUN ALEYKUM . BENDE PEÇELİYİM ALHAMDULİLLAH . AMA BABAM EVE MİSAFİR GELİNCE ONLARIN KARŞISINA ÇIKMAMI SÖYLÜYOR ZOR DURUMDA KALIYORUM . ANNEM VE BABAM AYRI . O YÜZDEN MİSAFİRİ FALAN KARŞILAMAK ZORUNDA KALIYORUM . VE BABAMIN AKRABALARINA GİTTİMİZ ZAMANDA MECBUR YÜZÜMÜ AÇMAK ZORUNDA KALIYORUM ?

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:01

   Babanızla konuşun. Yabancılara kendisi hizmet etsin. Eğer çok mecbur durumda kalirsanız bol feraceniz ve büyük esarbinizla çıkın

 • Reply Kübra 13 Kasım 2016 at 20:06

  SENA VE AYCAN KARDEŞİM SİZE DE YARDIMCI OLUR İNŞAALLAH
  Selamun aleykum bende peçeye yeni kavuşan bir kardeşiniz olarak tecrübelerimi ve bilgilerimi sizinle paylaşıp peçe takmak isteyen ama terddütle yaklaşan kardeşlerime yardımcı olmak istedim.
  Öncelikle ailem çok karşı çıktı babam hala anneme baskı yapıp çıkartsın peçesini takmasın onu diyor dinlememek gerek dini konularda (kavga çıkarmadan cevap vermeden susarak) Eğer aileniz size bu konuda kötü bakmıyorsa çok nasiplisiniz ve hiç beklemeden takın derim. Ama aileniz benimki gibiyse zorlanacaksınız fakat bilin ki zor olmazsa imtihan olmaz. Ben bir cemaate mensubum ve peçeye girmeden önce büyüklere danıştım sordum ısrarımı ve heyecanımı anlayıp bana çok yardımcı oldular ilk peçemi siyah aldım ve onlara gösterdim, bunu takma dedi sonra tak ama bu eşarbınla(koyu mor büyük 1.10 cmlik bir eşarp vardı başımda) tak dedi. (Bunu söylemesinin sebebi dudaklar ve kaşlar örtülmeli şu ahir zamanın zorluğunda çarşafı peçeyi kullanan karaktersiz insanlar yüzünden biz kendimizi onlardan dışarı bırakmak için koyu fakat siyah olayan bir peçe takılsın kararı verdik kişiye göre bu doğru yada yanlış tartışılır.) Biraz öyle yaptım sonra lacivertini alıp lacivert büyük (1.10cm) eşarbımla takmaya başladım yarasa kol feracemle birlikte çevreden çok tepkiler geliyor elbette hastanelerde otobüste çarşıda yürürken vs. dayanın sabredin siz tesettürün moda olmadığını biliyorsunuz ve nefsinizi yeniyorsunuz ilminiz varki takıyorsunuz onlar cahil sadece acıyın size kötü tepki verenlere bilin ki biz aklımızı kendimizi dünyaya satmadık. Ayrıca tabiki güzel tepkilerde alıyorsunuz ve tüm kötü tepkileri biranda unutuveriyorsunuz gülümseme alıyor yüzünüzü. Şuna da değineyim Üniversitelere peçeli giriliyor ben de üniversite okuyorum girebiliyorum peçemle fakat anadolu üniye benzer üniversiteler çok sorun çıkartıyor hiç peçeyle girmedim oraya fakat kapalılara bile tepki geldiğini arkadaşlarımdan duyuyorum üniversite tercihlerinizi araştırarak yapın derim tabiki insanların tepkisine bakarak karar vermeyiz fakat elimizde olduğunca önlemini alıp tevekkül etmeliyiz kardeşler. Ve son olarak şunu eklemek istiyorum her sıkıntıda kuran tefsiriniz varsa (tefsire göre değişir kaliteli insanların tefsiriyse) yoksa mealli kur’anı Kerim de (meali onaylamasamda) olur rast gele bir yer açın ve ordan okumaya başlayın mutlaka Rabbim sizin yanınızda olduğunu size gösteriyor. Tamamen ihtiyacınıza cevap veriyor. Bu benim çok yaptığım bir şey ve her yaptığımda ferahlıyorum hamdolsun ve peçenin doğru olup Rabbimin yanımda olduğunu hissediyorum.
  Aycan kardeşim kadınlar için çalışmayı ben doğru bulmuyorum direk hüküm vermeyeyim diye böyle söylüyorum çalışmayı düşünüyorsan bir araştır bu konuyu derim sana ama hafızsan eğer hafızlık yurtlarında çok rahat çalışabilirsin.
  Yardımcı oldumsa elhamdülillah çok sevinirim vesselam..

 • Reply Kübra 13 Kasım 2016 at 20:23

  Ayrıca evlilik ile ilgili sorularıda gördüm belki haddim değil ama baktım cevaplanmamış bende çok yardımcı olmak istedim. Şöyle söyleyeyim düğün değilde sadece nikah yapın çalgısız vs. en kolay ve güzel çözüm. Peçeyi düğün nasıl olcak diye erteleyenlerde var gibi onlarada şöyle söyleyeyim peçeli arkadaşım yakın tarihte evlendi cemaatimizde islama uygun bir kına yapıldı cemaatiniz yoksa evinizde de islama uyabilirsiniz düğününüde nikah olarak yaptı sadece gelinliği elbise tarzında kolları bol altına çok kabarık olmayan bir tarlatan giydi beyaz uzun peçesini de taktı dantel dikmişlerdi peçesinin uçlarına mükemmel bir islam kızı olmuştu böyle bir düğünü Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşaAllah

 • Reply Nisan 13 Aralık 2016 at 12:07

  Peçe takmayı çok istiyordum ama farkettim ki çevremde hiç peçeli yok.sadece bir komşumuz vardı,o kadar dikkat çekiyor ki inanın çarşıdan geçerken kadın erkek genç yaşlı herkes gözüyle takip ediyor onu.Öyle dikkat çekeceğime ben de basma etekler,koyu renk pardesü ve başörtü kullanmaya başladım.Ailesi izin vermeyen veya peçeyle daha fazla dikkat çekenlere tavsiyemdir.Amaç kötü nazarlardan sakınmaksa tabi

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 10:00

   Tabiki tesettür olculerimize uydugu sürece herkes kendi konumuna en uygun olanı secmeli

 • Reply Muhammed 18 Aralık 2016 at 09:35

  Esselamu Aleykum
  Esim peçe takmıyor bende takmasını çok istiyorum ne yapmalıyım lütfen dönüş yaparsanız çok memnun olacağım

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:59

   Kardeşim bu zorla olacak birşey değil. Dua edin. Ve genel tesettür ölçülerine riayet ettiği sürece onu bu konuda çok sıkıştırmayın

 • Reply Mücahide 24 Aralık 2016 at 14:47

  S.A kardeşim ben 15 yaşımdayım ve peçe takıyorum… Ailemin düşünceleri de benimkilerle aynı. Öyle ki peçe takmadan önce benden daha çok heyecanlılardı?Benim sorum şu ki:Acaba alnımızı kapatacak şekilde olanlarımı önerirsiniz? Ben alnımı da kapatıyorum. Ve Elhamdülillah peçemle o kadar mutluyum ki. Öylesine güvendeyim ki… Allah(c.c) bu mutluluğu herkese nasip etsin☺Selam ve dua ile. Allah’a emanet olun??

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:57

   Hayırlı olsun kardeşim 🙂 bu size kalmış bir şey. Hangisiyle kendinizi rahat hissediyorsaniz onu kullanın

 • Reply İsimyok 28 Aralık 2016 at 14:30

  Selamin Aleykum. Çarşaf giymeyi istemeyen sevmeyen birine çarşafı nasıl sevdirebiliriz yani neler yaparak onun bu düşüncelerini kirabiliriz?

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:56

   Çarşaftan önce onu islama ve tesettür fikrine ısındirmalıyız. Siz erkekseniz ve eşinize vs sevdirmek icin soruyorsaniz,, çarşafı sevmiyorsa ferace ve büyük eşarp takmasını tavsiye edebilirsiniz. Tek tesettür çarşaf değildir bunu unutmadan muamele edin

 • Reply Suna 18 Ocak 2017 at 14:39

  Kardesim selamun aleykum. Pece istiyorum insallah. Ama gozlukluyum numarali gozluk takiyorum. Peceyi denedim gozlugum bugulaniyor onumu zor goruyorum. Cevremde de boyle bi peceli yok. Sizin cevrenizde var mi yahut bilginiz var mi gozlukluler nasil pece takar ? 🙂

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:54

   Ben de o durumdayım 🙂 önceden başörtümle yapıyordum nefesim direk yukarı çıktığı için kışın epey zorlaniyordum 🙂 ama artık ayrı bir kumaşı pece olarak takıyorum alt taraf açıkta kaldığı için sıkıntı olmuyor

 • Reply Sevgi 28 Ocak 2017 at 22:56

  Selamun Aleyküm.Çarşafı şerif giyme ve peçe takma hasretiyle yanan genç bir bayana tavsiyelerinizi bekliyorum ailem çarşaf giymemi ve pece takmamı istemiyor ne yapmam gerekiyor ne kadar üzüldügümü size anlatamam sürekli ağlıyorum yeri geliyor hakarete ugruyorum sabrediyorum ablam açıl diyip duruyor ben ailemle ne yapacagim bilmiyorum beni laik olmamakla atatürk düsmaniymisim gibi gereksiz seylerle sucluyorlar tavsiyenize ihtiyacim var Rabbim tesettürünü layıkıyla yerine getirenlerden eylesin.Rabbim bizlere saliha,salih mümin olmayı sevdigi kulu olmayı nasip etsin inşallah Allah sizden razı olsun böyle bir site açtıgınız icin sizi seviyorum

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:53

   Kardeşim. Acele etmeyin. Bol dua edin. Ailenizi üzecek şeylerden kaçının. İzin vermiyorlarsa şimdilik sadece bol ferace ve büyük esarpla devam edin. Önemli olan onların islama isinmalari. Siz bunun yollarını arayın. Sabırlı olun. Allah hiç beklemediğimiz nimetlerle karşılayacak bizi…

 • Reply Abu Hurayra 15 Şubat 2017 at 22:20

  Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
  Sitenizde bir yazı okudum. Suudi Arabistan’da kadın olmak ” diye. Bu makaleyi yazan kişi cevaplarsa çok sevinirim sorularımı.

  1-) Suudi Arabistan’da şeriatın uygulanışı nasıldır? Recm , mürtedin öldürülmesi gibi konularda taviz veriyorlar mı?

  2-) Suudi Arabistan’da peçe takmak zorunlu mu?

  3-) Suudi Arabistan hakkında çok garip bir şey duydum. Taksiciler , bazı kadınları kaçırıyorlarmış. Bunun doğruluğu nedir?

  4-) Yazınızda daha sayılacak bir sürü şey var ama bu kadarı kafi demişsiniz. Müsaitseniz onları da yazabilir misiniz?

  Suudi Arabistan’da okumak isteyen birisiyim. Bu sene lise biter bitmez başvuracağım Allah’ın izniyle. Bu konuda da dualarınızı bekliyorum.

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:51

   Bunu o yazının altına yorum olarak bırakırsanız belki yazar kardeşimiz sizi aydınlatır

 • Reply Hüseyin 8 Mart 2017 at 23:27

  Selamun aleykum Allah size yardim etsin ben bir erkeğim peçe yasağı ile akalalı internette haberlerde gezinirken bu bloğa rastladım ve yazma gereği hissettim neden peçe taktiginizin delillerini az çok bilen birisiyim gayet ihtiyatlı da konuşuyorsunuz çoğu zaman yalnız bazı hatalarınız var suretlere dikkat etmediğinizi görüyorum kullanmış olduğum internet tarayıcısı bütün resimleri engellemesine rağmen emoji dedikleri bu şeyleri gösteriyor sizin peçenin gerekliliğini fikhettiginiz delilleri aldığınız kaynaklarda Allah rasulü ruh taşıyan varlıkların suretlerini yapmayı kesin bir şekilde yasaklıyor paylaştığınız emojilerde göz kulak gibi suretten olan şeyler var bir de peçeye teşvik ettiğiniz bir bayana denemek için peçeyi takmasının olabileceğini söylüyorsunuz şeytan burada hak suretinde geliyor hiç Allah rasulunden sahabeden böyle bir menhec var mi Allah sıratı müstakim üzere eylesin selamun aleykum

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:50

   Emoji ve fotoğraf kullanmakta herhangi bir sıkıntı görmüyoruz

 • Reply Elif 11 Mart 2017 at 15:13

  Esselamu aleyküm arkadaşlar,
  Ben hafız olmak için tıp fakültesine ara verdim. Daha sonra çarşaf giydim. Önümüzdeki sene yatay geçişle başka bir bölüme geçmeyi düşünüyorum. Çarşaf ile üniversite okuyanınız var mı? Varsa hangi üniversitede ve hangi bölümde okuyorsunuz? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:49

   Kardeşim bunun net bir cevabı yok. Şehire, üniversiteye, dekana, hocalara bağlı. Bu yüzden ancak gideceğiniz fakultedekilere sorabilirsiniz. Ilahiyatlarda genelde sıkıntı olmuyor. Şu ana kadar hukuk ve dış hekimliği, ingilizce öğretmenliği okuyanları duydum. Bazı sıkıntıları olabiliyordu. Yani üniversiteye gitmek istiyorsaniz bi çok riski göze almalısınız.

   • Reply fdm 5 Kasım 2017 at 16:30

    selamun aleyküm kardeşim, bu yazınızla bugün karşılaştım. acaba hangi hukuk fakültesinde peçeye izin veriliyor bir bilginiz var mıdır?

 • Reply merve 22 Mart 2017 at 00:40

  peçe kullanmak isteyenler için; https://nasarabutik.tumblr.com bu adresle karşılaştım

 • Reply Kübra sevde nur 29 Mart 2017 at 14:13

  İnstagramda hesabınızneden yok çok beğendim böyle bir insagram hesabı çok güzel olur lütfen instagram da açr mısınız çok mutlu olurum….SELAMÜN ALEYKÜM

  • Reply Merve Isra 30 Mart 2017 at 09:47

   İnstagram sadece fotoğraf ve video üzerine kurulu bir ortam kardeşim. O yüzden bize pek hitap etmiyor 🙂

 • Reply Senanur 20 Nisan 2017 at 10:33

  Benim gözlerim renkli. Peçe takmak istiyorum ama herkes daha cok dikkat cekecegini soyluyor buda beni çok etkiliyor buna bir tavsiyeniz var mı?

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 21 Nisan 2017 at 10:56

   Sadece gözlerinizi açık bırakmak yerine alın ve burnu da açık bırakabilirsiniz
   Yada yapabilirseniz gölgeli pece kullanırsınız

   • Reply Senanur 25 Nisan 2017 at 11:05

    Saolun Allah razı olsun ?

 • Reply Adsız 23 Nisan 2017 at 00:14

  Selamun Aleyum ben 16 yaşındayım 5 ay oluyor kapanalı ferace giyiyorum ama içim bir türlü rahat etmiyor doğru şekilde ortundugumu düşünmüyorum çarşaf giymek istiyorum ama ne namaz kılıyorum ne kuran okumayı biliyorum. Tabiki bunları öğrenmek istiyorum namaza başlamak için gayret gosteriyorum bazı arkadaşlarım Sorumluulugunu kaldiramazsin diyolar ama bir yerden başlamak lazım diye düşünüyorum lütfen yardımcı olun daha önce kapanıp açıldım çarşafa giripte çıkarmak istemiyorum

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 28 Nisan 2017 at 06:04

   Kardeşim namazsız bir tek örtü değil hiçbir şey olmaz! Namazlarınızi düzenli kılmadan manevi hayatınızda istikrar bekleyemezsiniz. Namazlarınızi düzene sokun. Kuran okumayı öğrenin. Nurettin Yıldızın derslerini dinleyin. Çarşaf konusunda acele etmeyin. Örtünüz bol olduğu sürece tesettürü sağlar zaten

   • Reply arafta 14 Mayıs 2017 at 11:12

    Selamın aleyküm, siteniz ve düşünceleriniz çok güzel. Allah razı olsun. Madem soru sor bölümü mevcut, ben de bir soru sormak istiyorum. Yüksek müsaadenizle… Biliyorum Allah’ın herkese nasip ettiği İslamiyeti yaşama ortamı, hayat şartları farklı. Tıpkı rızkın kimine az kimine de çok verildiği gibi. Soruma gelecek olursak, günümüzde çarşaflı bir hanımın gerçekten haklı sebeplerle çalışması gerektiğinde evlilik dışında ya da diyanette Kur’an kursu hocalığı dışında yapabileceği neler olabilir? Zor bir soru, burası fetva yeri değil elbet. Yanlış anlaşılmasın… Belki aynı sorunu yaşayıp da içini dökebileceği bir mecra arayan hanım kardeşlerimiz de vardır. Allah hidayete eriştirsin kalplerimizi ve doğru yolundan ayırmasın hepimizi. Teşekkürler böyle bir site hazırladığınız için. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

 • Reply Reyhan 6 Mayıs 2017 at 14:01

  Selamun aleykum bn 15 yaşındayım mahmut efendinin cemaatindenim medreseye gidiyorum çarşaf giymek istiyorum ailem Küçüksun diyorlar izin vermiyorlar ferace giyip peçe takmak istiyorum ailem ona da karşı yaşımin küçük olduğunu söylüyorlar bnde Allahın önünde böyle durmak istemiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ?

  • Reply menşei ahzan 22 Aralık 2017 at 23:19

   Amelinizde RIZA-YI İLAHİ olmalı. Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O (cc) kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.
   RİSALEİ NUR külliyatından..
   selam ederim kardeşim.

 • Reply arafta 14 Mayıs 2017 at 11:15

  bir de evlilik derken, evliliği sadece çalışmaktan kurtulmak düşüncesindeymiş gibi algıladığımı düşünmeyin. Buradan detaylıca aktaramamaktayım düşüncelerimi. Sadece ”günümüzde çarşaflı bir hanımın gerçekten haklı sebeplerle çalışması gerektiğinde evlilik dışında ya da diyanette Kur’an kursu hocalığı dışında yapabileceği neler olabilir?” bunları söylemiş olayım. Tekrar teşekkürler

 • Reply Hatice 18 Mayıs 2017 at 17:24

  Yeni takip etmeye basladim ve gerçekten cok sevdim. Gördüğüm kadari ile de ayni dusuncelere sahibiz. Destekliyorum 🙂

 • Reply İlayda 19 Mayıs 2017 at 23:51

  Kardeşler illa ki tepki verirler diye de düşünmeyelim.

  • Reply Sümeyye Gökçe 31 Mayıs 2017 at 19:03

   Selamın aleyküm ben Gökçe 13 yaşındayım. Peçe takmayı çok istiyorum ama peçe yerine bol bol feraceler giyip büyük boy eşarp takıyorum. Ailem peçe için küçük olduğumu söylüyorlar. Ne yapmalıyım?

   • Merve İsra
    Reply Merve İsra 23 Haziran 2017 at 01:53

    Bence de henüz küçüksün Gökçeciğim. Allah senin ayaklarını sabit kılsın. Sen biraz buyuyene kadar böyle devam et bize de dua et 🙂

 • Reply İlayda 19 Mayıs 2017 at 23:53

  Kimse sözünü ettiğiniz gibi cins cins bakmaz zaten…

 • Reply tugba 31 Mayıs 2017 at 20:45

  hangi üniversiteler peçeye izin veriyor?
  aslında benim merak ettiğim İTÜ, NECMETTİN ERBEKAN ÜNİVERSİTESİ VE ANKARA TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ
  yani bu üniversiteler peçeye izin veriyormu.bi araştıra bilirmisiniz

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 23 Haziran 2017 at 01:55

   Üniversiteye göre değil bölüme ve hocalara göre değişiyor. Bu yüzden gitmeden bilemeyeceginiz bir durum

 • Reply Ferhan 22 Temmuz 2017 at 01:36

  Selamün aleyküm normal de hiç aklımdan geçmez di peçe takmak istemem ama bu sene Arabistan’a gitme fırsatım oldu ve orda hissettim giymek istediğimi ve giydim de ama sadece bir vakit giyerdim ama dönmek zorunda kaldım buraya geldiğimde yapamadım şuan yapmayı düşünüyor um tekrardan ve daima ama ben peçe mı ordan aldım ve biraz farklı nasıl bagkicagimi bilmiyorum sizin kiler kişi olmuyor pecenizi nerden aliyorsunuz ? Bu Arda kendinize iyi bakın Allah’a emanet olun

  • Reply Merve 25 Temmuz 2017 at 14:22

   Aleyküm selam kardeşim, instagramda çarşaf, peçe satan çok butik var, benim verebileceğim, nasarabutik, black butik, ahzab butik. Bunlar çok iyi, bi bak derim. Selametle

 • Reply Ahlâ 26 Temmuz 2017 at 21:45

  Esselamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuh
  Haset hakkında da bir yazı yayınlar mısınız? Duasını ettiklerimin (hayırlı istekler olduğunu düşünüyorum. Doğru müslüman bir hanım olma konusunda istekler) hep bir başkasına nasip olduğuna şahit oldum, o kişi çok sevdiğim biri, ama ona karşı haset ediyorum. Ona karşı iyi davranmaya çok özen gösteriyorum bu duygudan kurtulmak için. Sonunda yine başa dönüyorum. Hasedimin nefrete dönüşmesinden korkuyorum.

 • Reply muhammed 29 Temmuz 2017 at 09:13

  rize ilahiyata gidicek kardeşim çarşaf serbestmi acaba onu sorucaktim

 • Reply Gizem 17 Kasım 2017 at 10:30

  Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu kardeşlerim önceden bir ateist olan kardeşiniz olarak elhamdülillah.. tesettüre gireli 7 ay olmak üzere ilk başta şunu söylemeliyim ki hiç bir cemaate bağlı değilim ve baskı altında kalmadan yanlızca Allahın rızasını kazanmak ve daha çok sakınıp gizlenmek içimden geldiğince yaşamak istedim.. en başta siyah ferace ve siyah örtü ile başladım bir süre sonra kolluk takmaya başladım ve örtümü büyüttüm kalçama kadar ulaşıyor boyu ve bol ferace büyük ferace aldım Ailem bu sana bol ve büyük diye gülmüşlerdi olsun olsun böyle daha iyi dediler .. Sonra yüzümü de örtmek istedim ve elhamdülillah yavaş yavaş peçeyi taktım Allahın izniyle bugün 4.günüm bu sürec çok zorlu oldu ama en büyük cihadımı nefsime karşı ettim nefsimi ezdim ve güzellik kavramı benim için zaten son bulmuştu.. Sizlere güzel kardeşlerime tavsiyeler vermek isterim..
  1.Asla ve asla geri adım atmayın..kınanmaktan belkide çevreden ortamdan çekinmeyin ailenizden çekinmeyin komşularınızdan eski arkadaşlarınızdan o ne der bu ne der.. çünkü onlar için yapmıyoruz yanlızca Allahu Tealanın rızasını kazanmak için sakınmak için yapıyoruz nefsinizden korkmayın yanlız Allahtan korkun.
  2.Şeytan vesvese vericek korkutmaya çalışacak sizi hassas noktalarınızdan vurmaya çalısacak vaz geçirmeye çalışacak asla ve asla geri adım atmayın bizler müslümanız geri adım atmamalıyız aksine ileriye adım adın bir süre sonra ayaklarınız ne kadar sert ve saglam bir şekilde yere bastıgını göreceksiniz.
  3.Ben nefsime savaş ilan ettim ve peçeye girdiğim ilk günler otobüse bindim ve kendimi üsküdarın o meşhur kalabalıgının içine attım .. sizde kendinizi kalabalığın içine atın ve yürüyün yalnızca Allahtan korkun..
  4.daha çok şey var yazılacak eğer bu içinizden geliyorsa sırf gösteriş riya yada beğenilmekten değil ise Allah sizi hayırla mükafatlardırsın kardeşlerim yürümeye devam edin. Sakınmaya devam edin..selamun aleykum

 • Reply siyahayna 28 Kasım 2017 at 17:35

  esselamun aleykum ben 17 yaşındayım ve imamhatip lisesine gidiyorum.elhamdülillah çarşaflıyım ama peçeye de girmek istiyorum fakat okulda erkek hocalar var onların dersinde ne yapacağımı bilmiyorum veya üniversiteye gittiğimde çıkarmak mı zorunda kalırım? eve namahrem kişiler geldiği zaman peçe takmalı mıyım? bunları düşündüğüm için peçeye giremiyorum

 • Reply Adsız 5 Aralık 2017 at 23:50

  Selamün aleyküm ben çarşafı şerif giyiyorum yüzüm açık yapıyordum kursa gidince kapattim ama gittigim yerlerde çok tepki aldım ve bu şekilde daha çok şüphe çektigimi söylediler ne yapacagımı şaşırdım ben ne yapmalıyım

 • Reply Nur 17 Aralık 2017 at 13:18

  Kaşlarımı almayı bırakmak istiyorum ama bırakırsam çok çıkacak ne yapmalıyım ?

 • Reply Nur 19 Aralık 2017 at 15:47

  Seninle evlenmek isteyen kişilere sende istersen yüzünü gösteriyormusun ?

 • Reply Fatma Beyza 31 Aralık 2017 at 19:57

  Es-Selamın Aleyküm kardeşim. Ben 10. Sınıf Anadolu lisesi örencisiyim. Bir takım hakikatlerin farkına vardıktan sonra dünyayla bağlantının kalmaması gibi bir durum varya ders çalışmak yerine sadece islami bilgilerimi geliştirmek istiyorum. Belkide bir insanın hayatının değişmesine vesile olmak istiyorum ama ders durumu olarak Allah’a şükür kötü notlarım yok. Okul olarak notları yüksek tutma gibi bir durumun var ve her şey dünya olmadığı için sadece derslere çalışmak istemiyorum. Bu sene sonunda bölüm seçeneğiz yıllar boyunca doktor olmak istedim ve sayısal gibi görünüyordu ama bu yönde gidersem bir şeylerden feragat etmem gerekecek ama ahiretime de engel olmak istemiyorum. Çevremde yol gösterecek kişiler yok bu konularda ne yapmalıyım sizden tavsiye bekliyorum kardeşim.

 • Reply İslamkızı 23 Ocak 2018 at 22:58

  Es-selamu aleykum peçeli kız? Ben islamkızı çok beğeniyorum bloĝunu. Bende peçe çarşaf giymek istiyorum ama nasip olmuyor bir türlü. Bir de ben erkeklerin sokakta bana bakmalarından çok rahatsız oluyorum. Neden olduğunu bılmıyorum içimdeki ses sen çarşaf giymelisin sana böyle bakmamalılar diyor beni aydınlatırsan çok sevinirim Allaha emanet olasın Es-selamu Aleykum☝

 • Reply Büşra 25 Ocak 2018 at 22:21

  Tıp fakültesine hazırlanıyorum ama peceliyım Türkiye de tıp fakültesine peçeli,kabul eden devlet üniversitesi varmı bildiğiniz kadarıyla

 • Reply antalyalı 27 Haziran 2018 at 20:21

  Merhaba açıkçası bir cevaba mı ihtiyacım var, ne yapmam gerek bilmiyorum. ama istediğim bir şey var o da peçeli olmak. ben ise şu an tesettürsüz bir insanım, annem de öyle, hatta sülalem de tesettürlü bir kişi yok. bu yazıyı ağlayarak yazıyorum, ruhum susmuyor. ailem çarşflılar ile dalga geçiyor. bir keresinde babam peçeli bir kadını araba kornası ile korkuttu ve annem ile kahkaha attı, tabi önünü görmüyor diyerek. bense durdum ve gardrobumda bulunan gizlice aldığım çarşaf-ı şerifi düşündüm… burda yaşamak çok zor, anneme faiz haram dediğimde 3 ay konuştu. hani şu kelime var ya ABARTIYORSUN sıkıldım bu kelimeden. arkadaşlarımda aynı şekilde kime gideyim kime anlatayım ne yazayım bilemedim. sizden bir isteğim var annenize babanız sarılın olur mu? ben islamsız büyüdüm…

  • Zeyneb Mâhi
   Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:20

   Merhaba kardeşim, Allah yardımcın olsun. Dua et, duaya sarıl… Allah sana inşallah bir çıkış yolu gösterecektir. Allah seninle olsun.

 • Reply Peçeli kız 28 Haziran 2018 at 23:54

  SelamunAleykum ben yarım peçe takıyorum.Fakat etrafımdaki bazı kardeşler alnım açık olduğu için bu tarz örtünüşün peçeden sayılmadığını söyledi.Sizce bu nedir?

  • Zeyneb Mâhi
   Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:19

   Aleykum selam, o şekilde rahat ediyorsanız öyle de olur. Bizce sıkıntı bir durum yok.

 • Reply Ayşegül 17 Temmuz 2018 at 17:40

  Assalamu alaikum peçe takmayı çok istiyorum bunu aileme nasıl anlatabilirim?

 • Reply Şeyma 27 Ekim 2018 at 22:16

  Selamun aleyküm kardeş. Ben Kayseri’de anestezi okuyorum peçe ile okunabilir ama çalısabilir miyim bilmiyorum belki bir bilginiz vardır. Çalışmak hala yasak mı acaba? Ya da ben bunu kimden ögrenebilirim? Simdiden Allah razı olsun kardeş.😊

 • Cevap Bırak