Sizden Gelenler

Sabah Yakın Değil mi?

28 Ekim 2013
Peçeyle eve girişimin ilk günüydü. Annem beni görür görmez “Ayy, öcü gelmiişşş!” diye bir çığlık kopardı ki olduğum yerde bakmış kalmışım. Gittim yanına dişlerine falan baktım. Dişlere bakılırsa annem hala 41 yaşında. Bu 5 yaş tepkisi de neyin nesi şimdi. Halbuki haberi vardı. Niye böyle ilk defa öcü görmüş gibi  pardon peçeli görmüş gibi bağırdı anlamadım. Anne ya. Herhalde üzülmeyim diye, bir de önceki günlerde verdiği ağır tepkilerin hafiflemesi için şakayla karışık koydu bu ilk görüş tepkisini. Aslında işe yaradı da. Aferin anne, hep böyle ol.
 O hafta sonu anneannemlere gitmek için yola çıktık. Onlarla vakit geçirmeye bayılırım. O yaşlarına rağmen arkadaşım gibidirler. Şimdi biraz korkuyorum mu ne? Ne de olsa solcu bir dedenin peçeli bir torunuyum artık. Neyse ya, korkunun ecele faydası yok sonuçta. Ohh, tamam geldik işte. Kapıyı her zamanki gibi ikisi beraber açtılar.
 -Biz geldiikkk!
 -Hoşş…. (1 saniyelik saygı duruşu) geldiniz.
 Neyse canım bu kadarlık tepki kadı kızına da verilir.
 Gün boyunca dedeme ulaşmaya çalıştım ama o gıcık kadının gıcık eden sesi: Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. 
 Tekrar denesem işe yarar mı dersin? 
 -Dedeee, dedeciimmm!
 Yok duymuyor. İçimden bağırdığımdan olsa gerek. Gidip bi dürtsem mi ne?
 -Havalar da soğudu iyice.
 -Ne soğuması kızım, Temmuz ayındayız.
 -Haa evet. Ne biliyim bi ara soğuk bi esinti hissettim, siz hissetmediniz mi?
 -…
 Üşüttüğümü düşünüyorlar herhalde. Neyse zaten bu muhabbet pek sürmezdi.
 Seni anneme şikayet edeceğim. “Anne, dedem niye hiç konuşmuyor, ağzına acı biber mi sürdünüz?” E böyle denmez tabii. Oldu o zaman bana müsaade. Kendimi bumerangta hissettim bir an. Böyle hanım hanım durmak en iyisi sanki.
    _Ve aylar aylarla haftalar haftalarla günler günlerle kovalamaca oynamaya devam edip durur._
      -1 sene sonra-
 -Anne, bugün bizim hocayla gizli gizli ne konuşuyordunuz öyle bakiim?
 -Hiiç, hiçbir şey. Havadan sudan işte.
 -Anne 20 yaşındayım, kabullen artık.
 -Ne alakası var canım şimdi?
 -Uzatma da anlat işte yaa. Söz kızmayacağım. Babama  da şikayet etmeyeceğim.
 -Tamam tamam ütüleme kafamı. Sizin hoca da önceden peçeliymiş. Ama dik duruşunu sürdürememiş. Senin bu durumunu çok takdir ediyor. Ben de şey dedim. …
 -Ne dedinn?
 -Amaan, konuşturup durma beni.
 -Anneee! Bak ağzına acı biber sürerim, sonra balkona kilitlerim, sonra …
 -Susmaz bu şimdi… İlla konuşturacak. “Ben de önceden çok karşıydım; ama zaman geçtikçe keşke biz de yapabilsek diye düşünüyorum.” dedim. Erdin mi muradına?
 -Süpersin anne! Getiriyim bi kumaş sana da dikelim bir tane.
 -Tamam söyledim işte, sus artık. Telefon çalıyor, duymuyor musun?
 -Aa evet, dedem arıyor. Alo dede! Nasılsın, nasıl geçiyor Mekke’de günler?
 -İyiyim kızım, burada iyi olmamak mümkün mü?
 -Çok dua et dede, çok dua et.
 -Etmez miyim, günlerimiz duayla geçiyor zaten. İstediğin bir şey var mı, kara elbise alıyım mı sana buradan?
 -Yok dede sağol, çok var benim. Anneanneme al. Sahi o napıyor, bir de onun sesini duyayım.
 -Nasılsın kızım?
 -Elhamdülillah anneanne, sen?
 -Ben de iyiyim şükür, napıyım işte burada senden çok var. Onlarla beraber görevlerimizi yapmaya çalışıyoruz bakalım.
 -Allah kabul etsin anneannecim, Allah’a emanet olun.
.
          -MUTLU SON-
 Masallarda bile kendi mutlu sonuna ulaşmak için sayfalar boyu Kaf dağından geçip, ıssız çöller aşarak, ölümcül devlerle savaşmaz mı kahramanımız? Vesselam.                                        -Duanın Gücü Adına-                              

 Yaban Kızı

Bunları da Okuyabilirsiniz

3 Yorumlar

 • Reply Adsız 1 Kasım 2013 at 18:03

  Rabbim dedene nasip ettiği değişimi babama da nasip etsin…Ne mutlu ona…

 • Reply Masum Sofi 25 Mart 2016 at 13:45

  İlk bu yazınızı okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. Nerdeyse bir yıl olacak Rabbim kalbime peceyi düşüreli. Kitaplardan, internetten peceyle ilgili ufacıkda olsa bir bilgi toplamak icin arayışa başlamıştım. Tam o sırada sizin sayfanızla karşılastım. Sanırım bundan sonrada peceyi anlamak, bilmek, öğrenmek veya cesaret toplamak isteyen herkes sizin sayfanızla karşılaşacaktır. Bir coğumuzun içini rahatlattığınızı, en azından benim içimi rahatlattığınızı belirtmek isterim. Eşime durumu açtığımda, tesettürümü dahada güzelleştirmek istediğimi belirttim. Çok şaşırdı bir yandanda sevinçliydi. İlk söylediği "Bak hiç bir zaman ben seni böyle birsey için zorlamam, sen yaşayacaksın içinde ama kararın takmaksa en güzelini yapmış olacaksın" diyerek en büyük destekcim olduğunu buradan bile anlıyabilirsiniz. Aradan biraz zaman gecti ben hem faziletlerini arastırmaya devam ediyordum hemde sayfanızı okuyordum. Bir baktım ki kafamda soru işaretleri kalmamış.
  Küçük yaşımdan beri almanyada dinimi savunmak icin zaten cok zorluklar yaşadım ve bu sıkıntıları yaşarken dahada güçlendiğimi, dinime düşkünlüğümün arttığını yıllar icerisinde anladım. Eşimden harıç kimseyle pecelenme niyetimi paylaşmamıştım. Eşimle kısa bir tatille iş toplantısı karışık türkiyeye uçtuk. Annemlerde sonradan gelmişlerdı ve beraber dönecektik. Bende Allah için niyetimi kurmuştum, dönüşte peceli dönecektim. Takacağim gün bir elimde pecem diğer yanimda annem vardi. Cok heycanlıydım. Anneme dedim "Anne ben bugün peceleniyorum." Annem uzun bi şok gecirdi ve "Esasmı diyosun? Kızım yapamazsın almanyada" dedi. Benim cevabımda düşüncelerimde netti. "Annem ben senden izin almıyorum yapacağımı söylüyorum sadece duanı istiyorum. Rabbime kulluk ederken sen dahi olsan kimseden izin almam, almadım simdiye kadar biliyorsun." Annem kararlılığımı görünce "Sen yaparsın, güçlüsün kızım bizler yapamadık" dedi. Üzerimde bir ferahlik vardi, rahatlamıştım ve ben artik peceliydim.
  Destekliyen vede hakaret edip saygızılık yapan çok oldu ve olacakta. Yoluma taş koydukları sürece ben üşenmeden herdefasında eğilip onları kenara kaldıracağim, çünkü Allah'ın izniyle yolun sonu ilahi rıza.
  Buralara yavaş yavaş pece yasağı geliyor. Almanyada suanda bu büyük tartışma konusu. Ama ortalık cok karışıkta olsa tesetturumuzden biiznillah taviz vermiyeceğiz. İlk bizden koparıp aldıkları o oluyor sonrası zaten corap sökügü gibi geliyor.
  Sizlerle paylasmak istedim peceyle tanışma ve kavuşmamızı. Elhamdulillah herşeye rağmen cok huzurluyuz.
  Dualarınızda eksik etmeyin insallah.

  Selametle…

 • Reply Hale 18 Nisan 2017 at 11:02

  Çook güzel Allah sizden Razı olsun bn dört aydır peçeliyim ilk sizin sitenizle tanışıp ikna oldum yaptığınız gerçekten çok iyi bir şey

 • Cevap Bırak