Yazılarımız

Peçeliler Nasıl Evlenir? :)

23 Ekim 2015

Uzun bir aradan sonra merak edilen ve hakkında çok soru gelen bir konu hakkında yazmaya devam ediyoruz.

Peçeliler Nasıl Evlenir? 🙂

Bunu bir çok kişi meraktan veya gerçekten bilmek istediği için soruyor.

Evvela böyle bir soruya hiç yabancı olmadığımızı, ninelerimizin “ahh kızım yüzünü kapatıyorsun, kim görüp de alacak şimdi seni” diyerek derdini çektiğini de hatırlatalım. Aslında burda peçelilerden ziyade Müslüman bir kız (yüzü kapalı veya açık fark etmez) nasıl evlenir onun cevabı olacak. Öncelikle halkın nazarında tahmin edilen iki seçenek var:

a) Aile zoru ile bir adama nikahlanır
b) Birini asla sevemez ve gelen ilk görücü ile hemen evlenir.

Başımızı örttüğümüz için zihnimizin de kapalı olduğunu düşünen zihniyetin az çok düşündüğü şeyler bunlar. Peki gerçekten öyle mi bir bakalım. Öncelikle İslam’ın bu konuda koyduğu birkaç kuralı hatırlatalım.

1- İslam flört ilişkisini (yani kız/erkek arkadaş ilişkisi) yasaklamıştır.

Genelde gönül eğlendirme ile sonuçlanan bu ilişkiler mantıklı düşünüldüğü taktirde de evlilik için uygun tercih olmadığı rahatlıkla görülecektir.

Bir kız veya erkek karşı cinsi sevdiğini zanneder ve onunla buluşur, görüşür, telefonda konuşur. Güya birbirlerini tanımaya çalışırlar. Bu ilişkilerin çoğunda evlilik olmaz. (Olanlar vardır tabi.)

Çünkü bu ilişkide iki taraf da maske kullanır. Gerçek yüzlerini birbirlerine göstermezler ve yapmacık davranırlar. Film ve dizilerde gösterilen ilişkileri canlandırmaya çalışırlar.
Ve bu sürekli arkadaş değiştirme ile devam eder. Birinden hoşlanmadıysa veya beğenmediği bir davranışını gördüyse hemen onu terk eder ve başka bir arkadaş edinir.

İslam’ın yasakladığı ve sınır koyduğu her şey insanın fıtratına uygundur. Kim sürekli ilişki değiştiren kız veya erkekle evlenmek ister ki?

Bunun birde muhafazakar kesim tarafından yapılanı var. Üniversitelerde cereyan eden görüp beğenme ve daha sonrası telefon konuşmalarına/mesajlaşmalarına giden bir ilişki. Tabiki çoğunlukla ebeveynlerin haberi yok, olsa da olumlu sonuçlanan çok göremedik açıkçası. Öğrenciye kız vermiyorlar 🙂

Şunu asla unutmayalım; Allah’ın sınırlarının çiğnendiği haram ilişkilerde bereket ve mutluluk olmayacaktır. Olsa bile geçici ve kısa sürelidir.

(Not: “Ben erkek arkadaşımla flört ilişkisi yaşadım ve daha sonra evlendim mutluyum” diyen arkadaşlar çıkacaktır elbette. Bu ilişkiden tamamen mutsuz bir evlilik çıkar demiyoruz azınlık olarak vardır ama haram olan bir mutluluk olduğuna inanırız.)

2- İslam’da bir kız onayı alınmadan asla evlendirilemez.

Evet, toplumda belki birçoğumuzun bilmediği bir gerçek! Allah Rasulü (aleyhisselam) babasının kendisini zorla evlendirdiği şikâyetiyle başvuran bir kızı, eşinden ayırmış ve “Kadınları zorlamayın” buyurmuştur.
Bir kadın istemediği birisini reddedebilir ve ailesi onu zorlayamaz.

Buraya kadar iki önemli kuralımız anlaşıldı ise asıl meseleye gelelim peki en doğru ilişki nedir?

Bir kişi evlenme niyetinde ise, öncelikle kendi karakterini ve anlaşabileceği karakterleri iyice bir tespit etmeli.
Nasıl biri istiyorum, ne işle meşgul olmasını istiyorum, fikri olarak nasıl biri istiyorum, hayata bakışı nasıl olsun istiyorum gibi sorular cevaplandırılmalı…

Daha sonra ise erkekler için bir kıza talip olunacaksa görüşme yapılmadan önce o kızın ahlaki ve dini özellikleri araştırılmalı, uygunsa da görüşülmeli.

Aynı şekilde kızlar için gelen talibin özellikleri iyice araştırıldıktan sonra görüşülmeli.

Ve tabi ki talip olacağınız kızı veya istediğiniz erkeği dışarıda bulamazsınız. Nasıl bulabilirsiniz ki, bir kişiyi tanımak için önce arkadaşlık yapmanız gerekecek. Ve birisi ile tanıştınız diyelim. Onun size uygun birisi olduğunu anlamanız için bir müddet sık görüşmeli ve arkadaşlık yapmalısınız. Bu da yukarıda anlattığım flört ilişkiye girer ki kesinlikle caiz değildir.

Şöyle de bir durum var. Size uygun bir eşin kaçıncı tanıştığınız arkadaşta olacağı malum değil.
“Ama ben onu gördüm ve aşık oldum.” Diyenler de az değil sanırım…

Öncelikle ilk görüşteki sevgi ve beğenme ile bir yuva kurulmaz. Dışarıdan harika gözükür ama onun karakteri, hayat tarzı sana uygun değildir. Herşey mükemmeldir ama aileler anlaşamaz, yaşantılar uymaz. Buna benzer bir çok sorunlar… Sorunsuz elbette olmaz ama insan çok istediği bir şeye ulaştı mı o büyü dağılıp gider.

Sizin aşk dediğiniz şey birkaç senelik.. Bir bakmışsınız ki uçup gitmiş. Yerini başka sorunlar almış…

O halde sadece güzelliğine vurulmamalı asıl olan kalbi güzelliği ön plana çıkarmalısınız.

Ben de dahil olmak üzere bu görüşte olan arkadaşların evlilikleri genelde tavsiye (görücü) usulü ile oldu. Yani tanıdık şahıslar/aileler uygun gördükleri kişileri tavsiye ederek bu şekilde bir aracılık yapıyorlar. En uygun olan da budur. Fakat evlilik niyetiyle gelenlerle görüşmeden önce mutlaka hayatı, ahlakı, fikirleri araştırılmalı daha sonra uygunsa görüşülmelidir.

Erkek dilerse öncelik olarak (kızın evine) kendisi gider görüşür anlaştığı taktirde ailesini devreye sokabilir.

Yüzü kapalı/peçeli arkadaşlar görüşme yaparken mutlaka yüzlerini açmalıdırlar. Bu sahih hadislerle sabittir. Görüşme yapılırken siyah ferace ve siyah başörtüsü tercih edilebilir. Karşı tarafın sizin yüzünüzü görme hakkı vardır. İlk görüşmeden sonra gerekirse mutmain olmak için ikinci görüşmede dahi görebilir.

Herşey güzel gitmesine rağmen eğer kızın kalbi karşı tarafa ısınmadıysa (yeni nesil olarak elektirik alma diyoruz biz buna :)) bu evlilik olmayabilir.

Nişan sürecine kadar bir-iki görüşme olabilir tarafların birbirlerini daha iyi anlamaları/tanımaları için.

Nişan olduktan sonra ise, nikaha kadar bu görüşme birkaç defa daha olabilir. Fakat beraber gezme, yemek yeme gibi durumlar nikah olmadığı için söz konusu olamaz. Hakeza ev kıyafeti ile yanına çıkılamaz. Nişanlıyken telefonda sürekli konuşma ve mesajlaşma bizce uygun değildir. Arada hal hatır ve (soğukluk olmaması için) muhabbet olabilir. Bunlar ileri derecede olmamalıdır. En uygun olan budur. En iyisini Allah bilir.

Nişanla beraber nikah kıyılmasını ise daha sakıncalı buluyoruz. Anlaşılamadığı durumda nişandan ayrılmak kolaydır fakat nikah olduğu zaman boşanma hükümleri geçerli olur. Bu da bir kız için son derece kötü bir durumdur. Çünkü nikahlı (izinli) olunduğu gerekçesi ile duygusal bir bağ ve yaklaşım oluşmuştur.

İkinci yazımızda Peçeliler Nasıl Düğün Yapar? sorusunu cevaplayacağız. 🙂

Umarım faydalı olmuştur. Selam ve dua ile..

Not: Bu yazı ile alakalı olmasada kısa bir not düşmekte fayda var. Blogu ve yazıları takip eden değerli erkek kardeşler, evlilik niyetinizi sosyal medyada dile getirmekten ziyade annenize, ağabeylerinize, büyüklerinize konuyu açarsanız çok daha sağlıklı dönüşler alacaksınız. Bunu da söylemeden geçmeyelim.

Bunları da Okuyabilirsiniz

18 Yorumlar

 • Reply A. Kara 23 Ekim 2015 at 20:29

  Güzel bir yazı olmuş , Ama bunar zaten peçeliler değil herkes için geçerli evet biz biraz daha samimi görüşmeler yaparak ilişki kursakta islama uygunu bu .. Ellerinize sağlık

 • Reply sümeyra 23 Ekim 2015 at 20:41

  Harika bir yazı.
  Tamamen katılıyorum.

 • Reply Ahmet Culum 23 Ekim 2015 at 22:48

  Çok güzel bir yazı olmuş 😀 kaleminize sağlık

 • Reply Adsız 30 Ekim 2015 at 16:08

  Flört ilişkisi neden caiz değil yani arkadaşlığın sınıri nedir

 • Reply Maide 30 Ekim 2015 at 16:09

  Selamun aleykum, yazınızı çok beğenmekle birlikte bende bir şey sormak istiyorum. Peçeli müslüman bir hanımın gelinliği (eğer giymeyi tercih ederse yani) nasıl olmalıdır? Sonuçta düğün ne kadar İslâm'a göre düzenlense de gelin düğün salonuna giderken erkeklerin içinden arasından şöyle veya böyle geçiyor. Gelinliğinin üzerine ferace, peçe vs. takmasını mı tavsiye edersiniz yoksa (gelinlik aşırı dar ve dikkat çekici değilse) duvağını yüzüne kapatıp geçmesini mi?

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 30 Ekim 2015 at 16:09

  Maide kardeşim, buna 2. yazıda cevap vereceğiz inşallah. 🙂

 • Reply Adsız 10 Kasım 2015 at 10:45

  Selamün aleykum, merak ettiğim birşey var ki peceli kardeşlerim dahil tesetturlu bir bayanin doğum aşaması nasıl olacak? Bende kapaliyim ve bu bana cok abes geliyor…Aklıma takılan bir soru, cevaplarsaniz sevinirim.

 • Reply Adsız 15 Kasım 2015 at 20:44

  Benim bir sorum var.Görüşmede yüz açılabilir demişsiniz ama ya damat adayı kızımızın yüzünü beğenmez çirkin bulursa yahut başka bir sebepten anlaşamayıp nişandan/nikahtan vazgeçerlerse sonuçta yabancı bir erkek yüzünü görmüş olacak? Bir de islami nikah sonrası veya öncesi resmi nikah günah mıdır şirk diyen hocalar var?

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 25 Mayıs 2016 at 08:48

   Kardeşim evlilik ciddi bir iştir. Kızın yüzü gozukmeden o yola girilmez. Evlilik amacıyla açtıktan sonra durum olumsuz bile sonuclansa bir sıkıntı olmaz. Bizim için esas olan dini nikahtir. Resmi nikahı da devletimizde evli taninmak için yapmalıyız. Sırasının bir önemi yok. Herşeyi şirk olarak isimlendiren hocalara karşı dikkatli olmanızı öneririz.

   • Reply Mustafa 13 Haziran 2017 at 14:06

    ‘Devletimizde’ diye sahiplenmeniz enteresan. Ak Parti döneminin en büyük handikaplarından biri de, Müslümanların farkında bile olmadan Devletçileştirilmiş olmasıdır.

 • Reply 0000 9 Aralık 2015 at 16:56

  Yanlışsın kardeşim,şaafî içtihatında kıza sorulur ama,istemese dahî baba hayırlı birisine verebilir.
  Yani mesela,yine şâafî mezhebinde,bir erkek veya kız farketmez,babasının rızasını almadan evlenemez,büyük bir kavga olur,yakın arabalarda şahit olur buna,o zaman erkek evlenir,ama rıza almadığı için evliliğinin bir bereketi kalmaz.
  Yani normal şartlarda,şâafî bir kız veya erkek baba rızasını almak zorundadır ki,yarın öbürgün anlaşmazlık olduğunda,büyükler rahatlıkla durumu düzeltebilecek bir durumu olabilsin.

 • Reply sofi 7834 3 Ocak 2016 at 23:33

  Kardeşim günümüzde dini nikah bayanın haklarını güvence altına almadığı için resmi nikah önce olmalı. Günah diyenlerde gösterisinler delilleri. Ben imam olunca inşallah önce soracağım resmi nikah var mı diye. Bayanların mağdur olmaması için.

 • Reply sofi 7834 3 Ocak 2016 at 23:33

  Resmi nikah önce olmalı. Günah diyenlerde gösterisinler delilleri. Ben imam olunca inşallah önce soracağım resmi nikah var mı diye. Bayanların mağdur olmaması için çok önemli bu. Bu devirde imam nikahı olsa bile kadının hakkı resmiyette olmadığı için sıkıntılar olabilir.

 • Reply Unknown 3 Ocak 2016 at 23:33

  Yanlışsın kardeşim,şaafî içtihatında kıza sorulur ama,istemese dahî baba hayırlı birisine verebilir.
  Yani mesela,yine şâafî mezhebinde,bir erkek veya kız farketmez,babasının rızasını almadan evlenemez,büyük bir kavga olur,yakın arabalarda şahit olur buna,o zaman erkek evlenir,ama rıza almadığı için evliliğinin bir bereketi kalmaz.
  Yani normal şartlarda,şâafî bir kız veya erkek baba rızasını almak zorundadır ki,yarın öbürgün anlaşmazlık olduğunda,büyükler rahatlıkla durumu düzeltebilecek bir durumu olabilsin.

 • Reply İskuca 18 Ocak 2016 at 17:48

  Selamun aleyküm kardeşim. Kimlik fotoğraflarınızda veya yüzünüzün gözükmesi gereken yerlerde nasıl çözümler buluyorsunuz?Veya kimlik fotoğrafınızı çektirirken çeken kişi bey mı oluyor?

 • Reply deniz mert gönlüm 24 Mart 2016 at 19:04

  yorum yazayım diyorum, yazamıyorum. senin hakkında tek bildiğim peçeli olduğun. koca istanbul'da nasıl bulayım şimdi seni?

 • Reply Asiye 18 Ekim 2018 at 15:34

  Bir bayanda peçenin olması gerektiğini (varsa) peygamberimizin hadisinden ya da Kuran ı Kerim den gösterebilir misiniz ve evlendiğinizde bir erkeğin yanında silik durmaya nasıl tahammül edebildiğinizi açıklar mısınız

  • Zeyneb Mâhi
   Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:15

   Hadislerde sahabi hanımların peçeli olduğuna dair bir çok sahih rivayet var. Keza peçeli olmayan sahabe hanımları da vardı. Bu da farz olmadığına delildir. Neden eşlerimizin yanında silik duralımki peçeli olmak silik durmak mıdır sizce? Siz nasılsanız biz de öyleyiz.

  Cevap Bırak