Yazılarımız

Peçe Yaptığım İlk Gün

22 Haziran 2014
Peçe Yaptığım İlk Gün

Peçe taktığım ilk gün neler hissetmiştim pek hatırlamıyorum. Çünkü ailem dışarı çıkmama izin vermemişti 🙂 Daha doğrusu ben, onlar peçe yapmama izin verene kadar dışarı çıkmayacağımı söylemiştim. 4 yıl olmuş sanırım. Şimdi tatlı bir anı oldu hepsi, ama o zamanlar hiç de kolay değildi.
Peçeyi takmak istemem çok da ani olmamıştı aslında neden o kadar şaşırdılarsa 🙂 Etrafımda peçeli arkadaşlarım çoktu. Onların hal ve hareketleri, dışardaki tavırları beni etkiliyordu. Üstüne bi kaç tane de peçeyle ilgili yazı okuyunca…aile içi kıyamet kaçınılmaz oldu.
Neyse ki bir orta yol bulup ateşkesi imzaladık.
Akrabalarla ilk karşılaşmalarımız oldukça komik oluyordu. Hele şu bayram gezmeleri yok mu! Herkes gözünün altından bana bakıyor, ama hiçbir şey soramıyorlardı. En cesuru tabi ki çocuklar oluyordu.
-yüzünü neden kapatıyorsun sen?
+ımm şeyy (bir çocuğa peçe nasıl anlatılır konusuna eğilmeye davet ediyorum pedagog amcalarımı)
-nasıl nefes alıyorsun?
+bak işte böyle (peçeyi kaldırıp derin derin nefes alma modeli)
Tabi yalnızca akraba ortamlarında değil her yerde bi garip karşılanıyorsunuz peçeden sonra. Beni en çok huylandıran mekanlardan biri de havaalanlarıdır. Öyle bakışlar atarlar ki korkarım bir gün ben bile inanacağım çantamda bir bomba olduğuna. Gün boyu yorulup gevşemiş görevliler beni görünce esas duruşa geçerler. Ellerini arkadan kavuşturup amerikan polisiye filmlerinden çarptıkları derin ve keskin bakışlarla beni süzerler.
-abi kabine alıyım mı? (üstümü aramaya meraklı sarışın memur)
+…
Peçe yapmanın kötülükleri önleyici etkisinden bahsetmeden geçmeyelim. Bunlardan biri dışarda yemek yemek, hiç haz etmem. Peçe, insanları kıramayacağım durumlar için güzel bir bahane oldu.”Ne yani biz gitmeyelim de solcular mı doldursun o lokantaları” gibi bi antitez de sunulamayacağına göre…
Yine de mecbur kaldığım zamanlar olabiliyor tabi. O zaman da peçe altından en ağır yemekleri hiçbir yere bulaştırmadan yeme yeteneğimizi geliştiriyoruz.(Çoğu zaman peçenin iç tarafının, ağzınızın, burnunuzun komik şekillere boyanmasıyla yada önünüzdeki peçete kutusunun boşalmasıyla sonlanıyor)
Bir de peçe takmanızla birlikte her davranışınızın olağan dışı karşılanması var. Bi gün kursa bisikletle gitmiştim de kafasını çevirip bakmayan kalmamıştı herhalde. Bisiklet sürersiniz: ovv çok garip! Otobüste gazete okursunuz: vay canınaa! Yürürken düşersiniz: son derece ilginç!
Nefes alsanız şaşıracak insanlar vardır.
Eğer peçeliyseniz yanınızda bulundurmanız gereken üç şey vardır:
-bir avuç şeker: korkan çocukları sakinleştirmek için
-orta boy bir tava: herhangi bir fiziksel müdahale karşısında savunma amaçlı
-bir kaç adet pipet: peçenin altından içecekleri rahatça hüpletmek için
Tüm bunları aldıktan sonra aynanın karşısına geçip şu sözleri tekrarlamadan evden çıkmamanızı tavsiye ederim:
“Bu yalnızca bir peçe değil. Bu peçenin altında fikir var. Ve fikirlere kurşun işlemez!”
Son olarak; yazım yine başlıktan biraz bağımsız oldu. Ama sizlere(yenilere) bir sır vereyim, insan yaptığı şeyi inanarak yaparsa heycanı ilk günkü gibi kalır.
Ben tıpkı ilk günkü gibi peçemi taktığımda devrim yapmaya gider gibi heycanlanıyorum, rüzgar çıktığında kendimi batman gibi hissediyorum ve yalnızca karıncalara merhaba demek için eğiliyorum.
Bir erkek gelirken yüzünü ört diyen annemin ellerinden öpmeye,
Sırf tesettürümden dolayı dışarda bana saygı gösteren herkese dua etmeye ve,
Bana ters ters bakan kemalist teyzelerin yanından geçerken aniden durup “bommm” diyerek onları korkutmaya devam edeceğim. Selametle.

Bunları da Okuyabilirsiniz

27 Yorumlar

 • Reply ayşe erkan 22 Haziran 2014 at 20:44

  harikasın 🙂 yaşasın peçe aşkı :):) Rabbim bizlere de nasip etsin inşallah

 • Reply Ablanız :) 23 Haziran 2014 at 08:01

  Peçeli iken bisiklete bindiğim günlerimi hatırladım da.. Delikanlılık başa bela.. O kadar da olmamalı değil mi?

 • Reply Rabia Erin 23 Haziran 2014 at 08:01

  Booom yapmak iyi fikir;-)

 • Reply BERNA 27 Haziran 2014 at 08:14

  çook tatlısınız ya :))

 • Reply Duygu Yılmaz 30 Haziran 2014 at 14:51

  Yanında tava bulundurmak, hmm güzel bir fikir 😀

 • Reply Adsız 4 Temmuz 2014 at 19:13

  yazını okudukça imrendim sana allah bzede nasip etsin inşallah.

 • Reply Adsız 4 Ağustos 2014 at 22:39

  Yazilariniz da oyle bir bahsetmisiniz ki sanki insanlarin hepsi peceli, carsafli insanlardan korkuyor. Bu sekilde ifade etmeniz beni rahatsiz etti. Kendim kapaliyim.Çarsaf veya pece kullanmiyorum ama etrafimda olan insanlari da bu sekilde ayiplamiyorum. Sonucta herkesin kendi tercihi ve tabii aslinda herkesin yapmasi gereken. Bu yuzden kendinizi bu kadar soyutlamanizi yanlis buldum. Belki kullanmadigim icin sizi anlayamiyorum ama sectiginiz yolu bu sekilde degil de gogsunuzu gere gere yapmalisiniz Kimsenin ne dedigi umrunuzda olmamali. Belki haddim degildi ama yine de soylemek istedim.

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 4 Ağustos 2014 at 22:47

  Estağfirullah Adsız kardeşim, eleştirileriniz bizim için önemli. Bu soyutlama kısmını başka bir kardeşten daha eleştiri olarak almıştım. Bunu genelde söylüyorlar. Yanlız biz site yazarları olarak zaten dışarıdan söylenenleri takmıyoruz. Takmıyoruz ki bu kadar rahat mizahi şekilde bahsedebiliyoruz. Ama bazı gerçeklerden de bahsetmemiz gerekiyor. Siz farkında değilsiniz belki ama biz sokağa çıktığımızda toplumun ne kadar bizi soyutladığını her defasında hissediyoruz. Siz kapalısınız elbette bizi kardeş olarak görürsünüz, herhangi bir önyargınız olmaz. Ama bizim bahsettiklerimiz geneli kapsıyor ve açık-kapalı farketmez bu şekilde tepkiler alıyoruz. Biz bunu dile getirmeye çalışıyoruz. Yoksa biz tepkilerden rahatsız değiliz, ezilmiyoruz da 🙂 Yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarım anlatabilmişimdir. Selam ile..

 • Reply E Faruk ERDEM 12 Ağustos 2014 at 11:09

  Selamın Aleyküm arkadaşlar. Bloglarınızın hayranlıkla okudum, keşke benim kardeşimde peçeli olsa ve aranızda yer alsa. Abimle gezerken bazen çarşaflı peçeli bacılarımız geçiyor; "işte benim ninjalarım gidiyor abi" diyorum 🙂 Ona anlattıklarım sayesinde oda artık öyle biriyle evlenmek istiyo ama nerdeee. Çevremizde öyle biri yok. Fatihte oturmak gerekiyor peçeli bi kızla evlenmek için. Ben islamiyeti sonradan öğrenen ibadetlerini yeni yapan biriyim. Şimdi ki aklım önceden olsaydı imam hatip lisesine giderdim. Ama Allah'a şükürler olsun namaz kılmayı nasip etti. Size tavsiye olarak söyleyecek bişeyim yok kardeşlerim kendinizi aşmışsınız 🙂 MaşaALLAH. Allah daim etsin.

 • Reply Gurretiayn Kafkasya 20 Ağustos 2014 at 10:22

  Bi dünyalı kardeşim yine döktürüşvet Maşallah. Başlarını okşamakta çocuklarda işe yarıyor. Tava yerine sağlam şemsiye kullanarak bilirsiniz. Yazın güneş kışın yağmur için kullanılan şemsiye sağlam olunca iyi bir sopa görevi görebilir ��

 • Reply Adsız 18 Eylül 2014 at 18:52

  bugün arkadaşımla beraber takmaya başladık biz mutluyuz millet rahatsız 🙂 bugünü unutmayacağım taktık bakıştık gülüştük heyecandan beş dakika dışarı çıkamadık 🙂 inşaAllah daimi olur. sadece anneme söyleyebildim şu an … ve yaşadığımız şehirde peçeli kızların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. bu siteyi bulunca gerçeten destek almış gibi oldum Allah razı olsun 🙂 hiç peçeli ve çarşaflı arkadaşımız yok malesef. sizlerle tanışabilmeyi çok isterdim 🙂

 • Reply Filankes... 9 Ekim 2014 at 10:58

  peçe kullanmıyorum ama düşününce bile heyecanlanıyorum 🙂
  keyifle takipteyim,dua ile..

 • Reply Dilara 26 Ekim 2014 at 12:16

  Helal olsun sizin gibi mücahidelereeeee 🙂

 • Reply Adsız 30 Aralık 2014 at 21:17

  peçeyi sevimli hale getirmek için epey şirinlik yapmışsın.fakat ne yazık ki peçe islamiyete de fıtrata da uygun değil.insanların birbirinin yüzünü görmesi lazım.fitne zamanı eldiven peçe gerekli filan diyenler saçmalıyor.aşırı gitmeyin helak olursunuz.kime hizmet ettiğiniz de belli değil.kafirler ileri giderken bizi de geriye götürmek için gayet "şirin" projeleri bazı müslümanların elleriyle hayata geçiriyorlar.

 • Reply Esen Doğan 15 Ocak 2015 at 08:17

  çok alem kızsın ya çok sevdim seni 🙂 Rabbim huzurunu, inancını daim etsin gitgide de arttırsın inşaAllah keyifle heyecanla takibindeyim.. Selamlarrrrr

 • Reply Rabia Arık 10 Ekim 2015 at 11:11

  maşallah Rabbim daim etsin inşallah 🙂

 • Reply Adsız 20 Ekim 2015 at 21:40

  Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu bu bloğu kuran güzel insanlar 🙂 Rabbim sizden razı olsun içimdeki peçe takma isteğini körüklediniz. Büyük başörtüyü normal ancak siyah başörtüyü anormal bulan bir çevrem var. Ben onların tepkisindense peçenin hakkını verememekten korkuyorum. İşim zor ama Allah var. Tanımadığınız şu kardeşinizden dualarınızı esirgemeyin. Selametle..

 • Reply Hale 15 Ocak 2017 at 19:44

  Allah hizmetinizi daim etsin kardeslerim icimdeki peçe sevgisi sayenizde katlandi 🙂

 • Reply Beyza 17 Ocak 2017 at 21:51

  Selamun aleykum
  Sorum olacakti: ben gozlukluyum ve etrafimda hic peceli olmadigi icin bilmiyorum. Gozluk sikinti olur mu sizce
  En azindan lens gerektirir mi?

 • Reply Ayşe çiftçi 15 Mayıs 2017 at 16:42

  Ben ilk peçe taktığımda otobüs sırasında önümde bir abi vardı sürekli arkasına bakıp duruyordu çok güldüm otobüse bindikten bir süre sonra bir teyze bindi arabaya töbe estağfirullah sana tövbe estağfirullah chp kafalı teyze. Sonra arkalara geçip oturdu yanındakine diyor ki korkmuyorlarmı bunu arabaya alırken bende bir tebessüm ve kimsenin teyzeyi kaale almayışı zaten zonguldak chp bölgesi birçok şeyi göze aldık şükür. Biz tağutların korktuğu gençleriz inşallah

 • Reply Ayşe çiftçi 15 Mayıs 2017 at 16:47

  Hea bide unutmada çoğu kişi görebiliyor musun diye soruyor yok gözlerim kapalı geziyorum ☺ ama tabi sizi eleştrenler olduğu gibi övrnlerde var ama benden size tavsiye ne övüntüye nede yerinmeye kulak asmayın siz istikamet devam☺?

 • Reply Ayşe çiftçi 15 Mayıs 2017 at 17:00

  Allah tüm çarşaflı peçeli kardeşlerimizin iradesini kuvvetlendirsin inşallah

 • Reply Serkan AK 1 Ağustos 2017 at 13:42

  Umarım bir cemaatin veya tarikatın proje web sitesi değilsindir. Burada şirin göstererek özendirmeye çalışıyorsun.

  • Merve İsra
   Reply Merve İsra 2 Ağustos 2017 at 08:33

   Bir tarikate mensup değiliz korkmayın, bağımsız bir blog.

 • Reply Muhammed 10 Şubat 2018 at 04:37

  Eğer bir hanımefendi olsaydım ben de peçe takardım diye düşünüyorum ama cidden çağımızda çok zor takan kızlarımıza helal olsun Allah daim etsin

 • Reply Adsız 16 Haziran 2018 at 20:16

  Öncelikle belirtmeliyim ki feraceli ve uzun başörtüsü takan ablalarıma karşı çok büyük derecede sevgi besliyorum ve onları destekliyorum ve bende onlardanım . Peçeye karşı olanları chp kafalı diye ötekileştirmeniz solcu olmayı kötü bişey olarak görmeniz sizi dışlayan insanlardan farksız kılmıyor sevimsizleşiyosunuz. İnsanlardan kendinizi soyutlayarak ve ötekileştirerek tebliğ yapamazsınız. Kuran bize cihat ediniz diye buyuruyor sahabi hanımların yüzlerini örttüğüne dair bir rivayet bile yokken size radikal diyebiliriz ” tesettürün” kökü setr’dir setr’de gizlemek ,dikkat çekmemek anlamına gelir elhamdüllilah şu anda başörtünün anormal karşılanmadığı bir ülkede yaşıyoruz ibadetlerimizi rahatlıkla eda edebiliyoruz ama böyle yaparak yaptığınız şey olmuyor setr’e tam anlamıyla rivayet etmeyerek toplumun büyük bir kısmını dikkatini çekiyosunuz. Ayrıca kulluk şuuruna yakışmıyor kendinizi ötekileştirmeniz chp’liler de insan Allahın izniyle onlar da kulluk şuurunu bulurlar. Chp’li arkadaşlarımın başları açık ama kuran okumayı biliyolar,aksatsalar da namaz kılıyolar, oruç tutuyolar, başları açık olsa da tesettürün anlamını biliyolar başı kapalı olup dar kot giyenleri hoş karşılamıyolar.Sosyalizmi savunmak ve sevmek de islam karşıtı olmak demek değildir. kapitalizmden daha hayırlıdır Biz bir ümmetiz ayrı baş çekmeyin ve insanları önce islamı ısındırın. Hanım sahabilerinin peçe taktığına dair bir kaynak yoktur ayrıca araştırdım. Saygılarla ümmet şuurunu unutmamanız dileğiyle…

  • Zeyneb Mâhi
   Reply Zeyneb Mâhi 22 Ekim 2018 at 08:26

   Sahabi hanımların peçe taktığına dair bir çok rivayet vardır. Yanlış araştırma yapmışsınız. Peygamberimizden günümüze Osmanlı dahil bir çok Müslüman hanım peçeyi kullanmış ve kullanmaktadır. Radikallik sizin önyargınızdır. Bu şekilde insanları ötekileştirdikten, yargıladıktan sonra onların da kendilerini savunmalarını çok görmeyin.

  Cevap Bırak