Tavsiyeler - İpuçları

Peçe Takmak İsteyenlere 7 Tavsiye

10 Ağustos 2015

Selamun aleykum.
Mailden ve facebook yoluyla bize ulaşan kardeşlerimizin sıkça söylediği birşey var: “peçe takmak istiyorum, ama..”

Peçe takmak isteyenlerimız pek çok, bir de şu ‘ama’lar olmasa.. 🙂
Biz de mesajların ve maillerin hepsine cevap vermemiz mümkün olmadığından kısa bir tavsiye yazısı yazalım dedik, buyrun:

Peçe Takmak Isteyenler Için 7 Tavsiye
1. Heyecanlı olduğunu biliyoruz. Öncelikle sakin ol. Duygularınla hareket etme, neden örtündüğünü iyice öğren. Başlangıç olarak şunları okuyabilirsin:
Tesettürlü Olmam Neyi Gerektirir? – Feyzullah Birışık 

Neden Örtünmeliyiz? – Dr. İsmail Mukaddem

Hicab – Mevdudi

2. Tesettürünü güzelleştirdikten sonra radikal kararlar alma. Yavaş yavaş ilerle. Normalde açıksan, ertesi gün peçe takma. Önce başörtü tak. Kıyafetlerin kısaysa uzun, darsa bol giy. Sonra başörtünü uzat, sonra koyu renk giyin, en son peçe takıp nirvanaya ulaşacaksın 🙂 Ve bunların her birini en az birkaç aya yay.3. Bu konuda çok isteklisin, peçeli kız videoları falan izliyorsun, evde ayna karşısında denemeler yapıyorsun biliyoruz 🙂 Ama bu işi aileni üzmeden de yapabilirsin! Onlar belki toplumun belki de nefislerinin baskısı yüzünden sana engel oluyorlar. Ama inan bilseler böyle yapmazlardı! Onlara anlat, güzel öğüt ver, güzel örnek ol, güzel evlat ol… Kavga ederek değil, ikna ederek de değil, inandırarak yap, yıllarını alsa da!

4. Peçe takmak harika birşey, tahmin ettiğinden çok daha güzel emin ol. Ama zorlanacağını asla unutma! Evde, sokakta, otobüste, lokantada, gezmede, akrabalarda, bekarken, evlenince, türkiyede, fransada, mekkede!… Yazılarımızda hep bunu anlatmaya çalıştık. Peçe takmak kolaydır, zor olan ömür boyu korumaktır, herşeye rağmen vazgecmemektir….
5. Peçe sihirli değnek değildir! Eğer sen peçenin içini doldurmazsan peçe sana hiçbir şey yapamaz. Eğer sen daha ahlaklı olmak için gayret etmezsen bir bez parçası sana ahlak veremez! Peçe takınca herşeyin düzeleceği düşüncesinden vazgeç, peçe takmadan önce kendine çeki düzen ver!
6. Peçeni sosyal medyanın riyakar beğenilerine teslim etme! Biz peçeyi daha iyi daha takvalı olmak için takarız, birilerinin sakalından damlayan abdest suyunu silmek için değil!
7- Sen artık bir “peçeli”sin, unutma. İslamı temsil ediyorsun. Elbette senin de hataların olacak, ama insanların önünde bariz yaptığın yanlışların tüm peçelilere ve hatta İslam’a mal edileceğini unutma!

Bunları da Okuyabilirsiniz

8 Yorumlar

 • Reply Adsız 20 Ağustos 2015 at 12:23

  Yüzün örtülmesi, Hanefi Fıkhınca, gıybet, sarkıntılık, laf atma, şehevi bakışlar gibi fitne unsurları baş gösterdiğinde vacib olur. Fitne endişesi duyulmadığında yüzü açıkta bırakmak caizdir. Fakat son günlerde daeş terör örgütünün ve pkk terör örgütünün aşağılık faaliyetleri sebebiyle daha büyük bir fitne çeşidi ortaya çıkmış ve diğer fitne unsurlarını gölgede bırakmıştır. Kimliğin gizliliği, güvenlik güçleri haricindeki insanlara karşı bir hak olmasına rağmen daha büyük bir fitne unsuru haline gelmiştir. Bundan dolayı yüzü daimi örtmek daha büyük bir fitne sebebi haline gelmiştir. Bunun yerine, şehevi bakış fitnesinin şiddetlendiği farkedildiğinde yüzü daimi değil de geçici olarak örtmek daha uygun olacaktır. Dinimiz mükemmel hassas Dindir.
  İstinad: 'Daha zararlı olan yerine az zararlı olanı tercih etmek evladır'. Fetvanın detayı için Cübbeli Ahmed Hoca'nın ilgili açıklamasını bulabilirsiniz. (Facebook Doğru tesettür(Hicab) sayfasından alıntı yaptım bu konuda birşeyler biliyorsanız bizi aydınlatabilirmisiniz?

  • Reply Rabia Koç (islamin kizi 20 Kasım 2018 at 10:57

   Evet bnde pece ve carsafi serif asigiyim ama…. ama ailem izin vermiyor ama engellerim var …. elimfe olsan simdide takarim. ( imtiha olsa gerek)

 • Reply hazal güvercin 10 Ekim 2015 at 11:12

  Cübbeli ahmet hoca her yerde , hatta dinlerseniz özellikle sohbetlerinde sürekli olarAk çarşafın daha düzgün bir tesetture yakıştığını söylemektedir. Yazıyla ilgili bilgim yok ama hocamın söyledikleriyle çelişen nitelikte bir yazıdır. Pece nin gerekliliği tamam çok güzel bir insan değilim ben .herkes dönüp dönüp yüzüme bakmaz ama otobüse ilk kapandigim zaman bindiğimde ücreti uzatırken bir adam ücreti benden almak için uzatınca fitne aramadan ücreti uzattım ama adam elimi tutarak aldı. Bu noktada dedim ki bir de eldiven takayim . Kendi günahım için değil veya karşıdakinin ne karakterde olduğunu düşündüğüm için değil , karşımdaki de günaha girmesin istedim. Eldiven olsa belki bu durum olmayacaktı diye dusundum. Yani ben pecenin bir toplumu ifade ettiğini simgesi olduğunu düşünmüyorum pece bencilligin yikilisidir . Kendini değil karşındakini de dusunmektir. Sen elini yüzünü acar san sadece kendini kurtarmış olursun Kuran i Kerimde elin yüzün açık kalabilir diyor ama sen diyorsun ki tamam Kuran i Kerim de kendim için yapmam gereken yazıyor . Ama ben mantıklı bir insanım karşımdaki için daha fazlasını da yapabilirim diyorsun.kaldı ki ıslam zaten başta bütün ulkelerce terörist olarak görülüyor . Ama bizler ıslami bırakmıyoruz. O halde bellli kesimlere benziyor diye pece yi de bırakmamalıyız.
  Ben cevap verdim belki haddim olmyarak ama gormusken de yazmamak hak olur diye düşündü m . Sizlerin de hakkına gordiysem hakkınızı helal edin…

 • Reply Enise Altuntas 10 Kasım 2015 at 10:45

  Yazdığım soru geldi mi

 • Reply Unknown 10 Kasım 2015 at 10:45

  Aklımdan bi ara peçe takmak geçiyordu .istiyodumda .ama şimdi korkuyorum .kendimi hazır hissetmiyorum. Ve kısa bir sure sonra evlenicem ve evlenicem kişi sirf bu yuzden vazgeçebilir .sizce ne yapmalıyım .

  • Reply Yok 27 Haziran 2018 at 12:50

   Öncelikle üstüme fazife değil ama asla evleneceğin kişi için takma yoksa sana hayrı olmaz sıkılırsın ilerde yaparsan niyetin allah için olmalı ki bundan tat alabilesin hiç korkma bence çünkü rabbin ona niyet ettin mi o korkuyu alıyor senden hayrı bekletmek iyi değildir niyetli isen hemen yap

 • Reply Arayış içinde 7 Haziran 2017 at 10:58

  Selamun aleykum. Ben peçeli bir kızım ve sizinle bazı hususlar da görüşüp yardımınızı almak istiyorum. Hangouts üzerinden mesaj atmıştım. Size nasıl ulaşabilirim

 • Cevap Bırak