Sizden Gelenler

Merhaba..

24 Ekim 2013
“Merhaba.
Evet o yüzümdeki peçe. Hayır çarşaf değil, peçe peçe.
Öyle kötü bakmayın terörist değilim. O elinizdeki kitap var ya onu ben de çok severim.
Hayır evli değilim. Ve ailem zorlamadı. Hatta biliyor musun annem halen ‘çıkar şu şeyi’der.Hakkımda ‘teyze o teyze’ dedin ama ben 30-40 yaşlarında değilim. Hatta biliyor musun senden bile gencim. 
Ehliyet sınavına girecekmişsin. Biliyor musun benim de ehliyetim var.
Seninle saatlerce edebiyat, siyaset, ülkeler, coğrafyalar, teknoloji hakkında konuşabilirim.Vaktin mi yok tamam sen bilirsin.
 Sizi dışlamıyorum hayır. Farkında değilsiniz ama asıl sizler bizi dışlıyorsunuz; bakışınızla,davranışınızla,tavrınızla. Sayenizde ‘şu peçeliler’ diye bir örgüt çıktı virüs gibi yayılıyorlar. Aman Allah.
Yok, yok. Babam eve kapatmadı beni. Üniversitede okuyorum desem inanır mısın? Sanmıyorum. Peçelilerin kafası derse basıyor mu ki dersin. Ama biliyor musun derslerim iyidir ortalamam da yüksek. İngilizce, Fransızca biliyorum az buçuk da başka diller. Sosyal olmak evden çıkmak, o cafe senin bu restoran benim gezmek mi diyorsun? Katılmıyorum sana. E o zaman asosyalsin, yalnızsın mı diyorsun?
Hayır yalnız değilim. Arkadaşlarım, dostlarım var. Evet biz de sizin gibi buluşuyoruz arada. Hem de sizin gittiğiniz yerlerden daha rahat bir ortamda. Çok düşünme neresi diye canım, ev tabi ki ev. Hani şu çatısı ve kapısı olan 2+1 , kombili.

Kim demiş  cemaate bağlıyım diye. Allah aşkına söyle bana hangi cemaat var peçelilerle dolu olan?Yoo yoo tarikata da girmedim. Hayır anne aklıma giren sakallı bir erkek yok peçe takmamı söyleyen.

Aramıza giren bu mesafe ben peçe taktım diye değil muhterem sınıf arkadaşım. Farkında mısın bilmiyorum ama taktığım için sen yanıma gelmiyorsun. Merak etme cebimde bir sniper yok. Çakı var ama. : )

Ve sen diğer sınıf arkadaşım. Hani bana hayırlı olsun mesajı atmıştın ya. Keşke bunu çekinmeden o arkadaşlarının yanında da söyleseydin. Merak etme aforoz edilen sen değil ben olurdum.”

Bu ve bunun gibi bitmek bilmez düşünceler. Otobüste yanımda oturan kıza, yolda laf eden kadına, sınıf arkadaşlarıma, aileme haykırmak istediğim.  ( Haykıramadı)

Arkadaşına dedin ya ‘bu nasıl nefes alıyo ya’ . Burnumda tıkaç yok nefes alabiliyorum.

Selam ben niqabology. Peçe takalı bir ayı geçti.  Ama ne bir ay ya hu. 

Evden her çıkışımda “bari oraya giderken takma şu mereti gıcığı” demekten yorulmayan annem . “Hay mübarek orada haram yok mu niye takmayayım” demekten yorulan ben.  Ve arabaya her binişimde “arabada bari çıkar şunu” demekten yorulmayan evet yine annem. “Arabanın camı filmli değil ki Allah Allah” demekten yorulan ben.

Çoğunun ‘yobaz’  dediği bir şehirde yaşadığım için zorluklar fazla olmadı, itiraf ediyorum. Fakat üniversite ortamı bu. Her telden, her yerden insan var.  Burdan peçe takan fakat üniversiteye gitmeyen yoldaşlarıma sesleniyorum, çok şanslısınız be bacılar. Oturun mis gibi evinizde, üniversite okumadım diye üzülmeyin de.

İtiraf ediyorum başlarda ne lens ne gözlük taktım. Niye mi? Yolda geçerken bana ters ters bakanları görmemek için. Gülmeyin ya hu. Şaka değil. Baya işe yaradı ama. Valla.
Normalde evden kendisi çıkmayı sevmeyen ben ailem henüz öğrenmesin görmesin diye evden onlardan erken çıkıp saatlerce diş doktorumun kapısının önünde de bekledim. Sahi bu dişçiler neden muayenehanelerini saat 9da açıyorlar ?L

İlk lafımı 5 yaşındaki kardeşimden yedim. Bilmiş bilmiş bana “ıyy öcü gibi olmuşsun , çok komiksin ehehe” dedi.  Ama biliyor musun o minicik çocuk bile üzüldüğümü düşünüp gönlümü aldı “ şaka şakaya güzel olmuş” diyerek. Düşün yani. 5 yaşında.

Gavurİzmirin tam zıddı olan yobaz bir şehirde yaşıyorum dedim evet. Fakat yakın zamanda hani şu başkent var ya. ‘Medeni’ ülkenin pek medeni başkenti.  Aman Ya Rabbim. O ne biçim şehir öyle ya hu. Bırakın peçeliyi çarşaflıyı ‘normal’ bir kapalı bile görmedim. ( Pot kırdım sanırım anormal olduğumuzu itiraf ederek) Tamam Ankaranın tamamını görmedim sonuçta ama gördüğüm yerlerde durum böyleydi. Gavur İzmir pek hoş lakabını Ankaraya hediye etsin bence.

Sevgili diş doktorumun muayenehanesinde çalışan teyze. Muhabbet ederken birinden bahsediyordun ya bana imalı imalı bakarak “ Maşallah çok güzel bi kadın kendisi, çok da modern bir kapalı rengarenk giyiniyor” vs. Ben evimde de peçe takmıyorum ki. Evimde de sizin tabirinizle ‘kara kara’ giyinmiyorum ki. Bi ara çaya gel dolabımı göstereyim sana.

Ve sen muhterem akrabacım. Beni böyle görünce kınadın laf ettin ya. Hani sizin o düğünlerinizde kadınlı erkeklı karşılıklı göbek atan kapalı kızlarınız var ya. Onlar gibi olsam biliyordum beni yere göğe sığdıramayacak hatta oğluna almak isteyecektin. Yok istemem zaten, kalsın.

Bütün bunlar arasında olumlu şeyler olmuyor mu, oluyor elbet. Kemalist,solcu, çok zıt birinin beni takdir etmesi hayırlı olsun demesi. Vallahi başörtülü kardeşler sizin onlardan öğreneceğiniz iki şey var ki çok önemli “saygı ve anlayış”. Evet başörtülü kardeşler dedim. Neden mi? Çünkü bana yolda ters ters bakan, okulda araya mesafe koyan açık arkadaşlar değil kapalılardı. İnanın karşı cins bakmıyor, onlar saygılı davranıyor fakat bu başörtülü kardeşler nedendir bilinmez değişik triplere giriyor. Merak etme bacım, ben peçeliyim sen değilsin diye seni kınamıyorum. Hayır iyi bir Müslüman değilsin de demiyorum.  Ben iyiyim sen kötü. Ben masumum sen günahkar. Hayır hayır bunları demiyorum. Peçe takıyorum evet ama bu hatalara düşmeyeceğim anlamına gelmez. Evet elhamdülillah haramlardan uzak tutuyor bizi bu  fakat Allah aşkına bu günahsavar değil ki. Ya hu kaç kere dedim öyle bakma, Roketatar da değil bu. Benden sana bir zarar gelmez merak etme.

Ve en önemlisi. Bilen bilir bu şehirde şoförler yol vermeyi bilmezler yayalara. Ama inanır mısınız herkes yol veriyor ya hu saygıdan. Siz de takın bak faydasını göreceksiniz J

Ve küçük bir hatırlatma. Bir hata yaparsam bu tüm peçelilere atfedilemez. Yapmayın bunu. Evet ben onları da temsil ediyorum. Ama hepimizin farklı yaşantıları, zorlukları, karakterleri olduğunu unutmayın. Ben zamanında ettim bu hatayı. Bu peçeliler hep böyle sürme çekiyorlar demedim mi dedim. Ama öyle değil be kardeşler. Benim düştüğüm hataya düşmeyin e mi?

Niqabology


Bunları da Okuyabilirsiniz

13 Yorumlar

 • Reply Adsız 24 Ekim 2013 at 21:51

  bütün bu açıklamalara gerek var mı,,riya olmaz mı..ve çarşafa taş atmalar daha bir tutarsız olmuş..diyeceğim o ki abaartmayalım!

 • Reply Adsız 24 Ekim 2013 at 21:58

  Kardeşim eline saglik..çarşafa taş atma adına bisey de göremedim.selametle

 • Reply Adsız 25 Ekim 2013 at 04:46

  Cok guzel olmus ve elbette hepimizin hatalari olabilir bende pecelilere saygi duyuyorum sevmeyen insanlar olabilir ama saygi gostermek zorundalar ! Seni tebrik ediyorum kardesim tesetturun hakkini verdigin icin. Fi emanillah ..

 • Reply Adsız 25 Ekim 2013 at 04:46

  ''Ama biliyor musun o minicik çocuk bile üzüldüğümü düşünüp gönlümü aldı “ şaka şakaya güzel olmuş” diyerek. Düşün yani. 5 yaşında.''

  Çocukların yüreğini paylaştırsak, ne çok insana yeter….Büyük yürekli çocuklar…

 • Reply M.Yasir'in Annesi 25 Ekim 2013 at 13:47

  Güzel anlatılmış. . Kendimi buluyorum bu sayfada ♥ 🙂

 • Reply Adsız 17 Kasım 2013 at 07:48

  Cook guzeel olmuus su cantada caki bndede waar niqablilar olarak birbirimiz nede cok benziyoruuz (;

 • Reply Adsız 22 Ocak 2014 at 07:41

  Ben peçeli olduğum için üniversiteye gidemedim ama sen üniversitede okuduğunu söylüyorsun bu hangi üniversite beni bilgilendirebilirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Reply Adsız 18 Mart 2014 at 16:14

  Ben bu sayfaya nasıl geldim bilmiyorum, birşeyler araştırırken denk geldim ve yaklaşık yarım saattir okuyorum. Elhamdülillah namazında bir erkeğim. İnanın bu yazıyı okumasam bu yorumu da yapamazdım. Aşırı saygı duymama ve beğenmeme rağmen, peçeli bir kızla erkekleri (namazında olanları bile) apayrı dünyalarda görürdüm. Allah sizden razı olsun. Birçok genç kızı "aslımıza" yaklaştıracağınıza eminim. Bu arada buradaki çoğu insana göre yaşça küçük olabilirim ama benim de tasdik ettiğim şeyler olduğunu bilin istedim. Bir de hangi yolla olacağını size bırakmakla beraber, bana ulaşmanızı isteyeceğim. Sizinle paylaşmam, size danışmam gereken birçok konu var. Allah'a emanet olun

 • Reply Peçeli Kızın Günlüğü 18 Mart 2014 at 16:15

  Amin ecmain.. Şahsi olarak kimse ile görüşmüyoruz adsız kardeşim.

 • Reply sehle gumeyra 21 Mayıs 2014 at 12:54

  RAHMAN razı olsun … 🙂

 • Reply Büşra Söylemez 3 Ağustos 2014 at 09:39

  Selamun aleykum niqabology 🙂 senin bu yazini okuduktan sonra arkadasin olmayi istedim ben istanbulda yasiyorum sen nerdesin peceli olrak universiteye girebildigini soylemisin merak ettim habgi universite ben pece takmiyorun ama senin yazini daha dogrusu dusuncelerini cok begendim allaha emanet ol kardesim

 • Reply Rizvan TETİK 4 Ağustos 2014 at 19:35

  Düşüncelerini dürüstçe ve açıkça paylaşmışsın kardeşim Seni tebrik ediyorum.Ben kapalı bir bayanım fakat peçelilere karşı düşüncem "böyle kara çarşaf örtünerek daha fazla ilgi çekmiyorlar mı " idi şimdi bu düşüncenin ne kadar anlamsız olduğunu farkettim. Bu konu hakkında da makale yazmanı ve okumak isterim Başarılar dilerim

 • Reply Zeynep 21 Temmuz 2017 at 13:38

  Selamünaleyküm güzel kardeşim. Ehliyetim var demiştin. Peçe ile mi aldın ehliyeti? Aldıysan nasıl aldın? Sıkıntı çıktı mı?

 • Cevap Bırak