Röportajlar

Herşey Kuran’la Tanışmamla Başladı

31 Mayıs 2016

Aslında Herşey Kuran’la Tanışmamla Başladı

(Yeni tesettüre girmiş bir kardeşimizle röportaj)

Elif Nisa kardeşimiz tesettüre gireli henüz yalnızca birkaç ay olmuş. Sizler için onunla güzel bir röportaj yaptık.

Elif hanım bize tesettür maceranızdan biraz bahseder misiniz? Önceden böyle bir fikriniz var mıydı yoksa tesettüre bakışınızı değiştiren birşey mi oldu?

Aslında her şey Kuranla tanışmamla başladı. 19 yaşına kadar Müslümanım diyen ama hayatını İslam’a göre yaşamayan biriydim. Kuran’ı mealinden de okumamıştım. Sonra bir gün bir ölüm haberi almam beni hayatımı, yaşam amacımı, neden bir dine ihtiyacım olması gerektiğini, neden kendime müslüman dediğimi sorgulamaya itti ve araştırmaya başladım. Kafamdaki soruların hepsine Kuran’dan cevap bulmuştum ve artık bilinçli bir şekilde müslümanım diyebiliyordum kendime. Bu da beraberinde eğer müslümansam bu kitaba göre yaşamamı gerektiriyordu. Kuran’a, Rasullullah’a inandığımı söyleyip hayatımı değiştirmemem saçma olurdu. İlk yapmam gereken değişiklik örtünmekti çünkü müslüman hanımın kimliğiydi örtüsü. Ayrıca özgürlük zannettiğim kıyafetlerimin nasıl da beni köle haline getirdiğini daha iyi anlıyordum bir şeyler öğrendikçe. Çünkü kıyafetlerimi ben nasıl istiyorum? değil, İnsanlar bunu giyersem nasıl düşünür? Sorusuyla seçiyordum. ilk başlarda bunu kabul edemesem de. Ama kafamda aynı zamanda bir çok kuruntular da vardı. Hani şu “İnsanlar ne der? İş bulur muyum? Okulda naparım? Arkadaşlarımı kaybeder miyim?”
Halbuki rızık Allah’tandır, iş verenden değil. Seni seçimlerinle hayatında kabul etmeyen, saygı duymayan insanlar ise hayatında zaten olmaması gerekir. Şimdi baktığımda şeytan nasıl da kandırmış beni diyorum 🙂
Hep erteledim, daha fazla kitap okumam lazım, biraz daha sohbet dinlemem lazım dedim kendime. Bir de örtünürsem pantolon, tunik, şal değil ferace ve yeteri kadar büyük eşarp ile başlamalıyım diyordum kendi kendime ve bu yüzden kendimi buna hazırlamaya çalışıyordum.


Ama tabi ertelendikçe ertelendi. Herkes sıkılırsın öyle başlanır mı yapamazsın açılırsın derken bir arkadaşım “Elif vallahi kapandıkça daha fazlasını isteyeceksin.” diyordu. Şimdi ne demek istediğini çok iyi anlıyorum 🙂
Artık namazlarımı kılarken, Kuran okurken kendimi kötü hissediyordum. Özellikle Hadid suresinde Allah kıyamet gününde münafık ve müminlerin karşılaşmasını anlatırken, müminler münafıklara “siz şüphe ettiniz, bekleyip durdunuz, kuruntular sizi aldattı.” ayetini her dinlediğimde çok kötü hissediyordum. Bir de yakın bi arkadaşım şu ayeti atmıştı “Allah ve Resulu bir şeyi emrettiği zaman mümin erkek ve kadınlara seçme hakkı yoktur.” Bu iki ayet ve namazlarımda hissettiğim o suçluluk duygusundan sonra bir sabah evden çıkarken “Allahım sana itaatsiz bir şekilde evden çıktığım son günüm olsun.” Diye dua ettim ve o gün kimseye haber vermeden alışverişimi yaptım Allah’ın izniyle. Elhamdulillah 🙂

Elhamdulillah. Peki tesettüre girdikten sonra aileniz ve çevrenizden olumsuz tepkiler aldınız mı? Sosyal hayatınızda tesettür sizin için zorluk oluşturdu mu?

Kesin bir dille karşı çıkan bir ailem ya da yakın arkadaşım olmadı. Herkes çok güzel olmuşsun derken bir yandan da “Okula seni böyle alıyorlar mı? İş hayatında ne yapacaksın?” vb sorular aldım sadece ama elhamdulillah zaten bunların hepsini aşarak karar vermiştim o yüzden pek etkileri olmadı. Bunların dışında yolun ortasında “Hayatını karartıyorsun! Kuran’da böyle kapanmak yok ki!” Diyen bir komşu amca olmuştu ona da merak etme amcacım benim hayatım yeterince renkli demiştim sakince 🙂
Okuduğum kitaplar, izlediğim sohbetlerden sonra örtülü bir bayan olarak gittiğim yerler, karşı cinse karşı olan tutumum, konuşma şeklim değiştiği için ya da sosyal medyada fotoğrafımın paylaşılmasını istemediğimde “Abartıyorsun” gibi tepkiler aldım. Etrafımda örtülü ya da benim gibi düşünen arkadaşım olmadığı için yalnız hissettiğim günler çok oldu çünkü onların gittiği yerlere ben gitmiyordum, konuştuklarımız, önceliklerimiz farklıydı, sohbet edecek birini bulamıyordum. Ama bunu bir zorluk olarak algılamıyorum, çünkü biz yanlış bir şey yaptığımızda insanlar tarafından kişisel olarak yargılanmak yerine İslam yargılanıyor. Bu yüzden örtülü bir müslüman genç kız olarak dışarıdaki yaşamıma elimden geldiğince daha çok dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum. Bir de en başlarda beni gören çoğu kişi -özellikle komşu teyze ve uzak akrabalar- hayatında biri mi var? O mu kapanmanı istedi? Erkek arkadaşın mı var? O istediği için mi bu hale geldin? Bir tarikata mı girdin yoksa? Diyordu hep.

Tesettür öncesi ve tesettür sonrası diye bir kıyaslama yaparsak, hayatında neleri değiştirdi örtü?

Yeniden doğmak diye bir kavram vardır ne kadar uygun bir cümle olur bilemem ama, sanki gerçekten yeniden doğmuş gibiydim. Örtüden önceki hayatımı hiç yaşamamışım, kendimi bildim bileli böyleymişim gibi.
Sadece 6 ay oldu örtünmeye başlayalı ama bir kere bile “Of ne zormuş” hissini vermedi bana rabbim elhamdulillah. Daha saygın biri gibi hissetmeye başladım; okulda 60 yaşında diyebileceğim kantinci amca bile gülerek şaka yaparak benimle konuşmak yerine “Evladım, kızım” diyerek başlıyordu artık. Okuldaki diğer karşı cinsten arkadaşlarım daha ciddi, saygılı bir şekilde konuşmaya başlamıştı ve bindiğim araba şoförlerine, alışveriş yaptığım yerlerin görevlilerine kadar insanların tavrı bana fazlasıyla değişmişti. Başlarda kabul edemesem de makyaj ve kıyafetlerle aslında hep bir kendimizi beğendirme içgüdüsüyle hareket ediyoruz. Çoğu zaman makyajsız dışarı çıkan bir kız kendini kötü hisseder. Ya da dışarı çıkarken giyindiğinde önemsediği kişiler kıyafetin kötü olmuş derse kolay kolay kimse “Ben böyle istiyorum ama” diyemez. Ama örtündükten sonra hayatımda hiç olmadığım kadar özgür hissettim, çünkü artık insanların düşünceleri değildi önceliğim. Toplum baskısı, insanların doğru veya yanlış olduğuma karar verdiği sosyal standartlara uymak zorunda da değildim artık. Benim örtüme birinin kötü yorum yapması -önemsediğim biri bilse olsa- benim fikrimi değiştirmeme sebep olamaz inşaAllah. Tam anlamıyla özgür ve kendim gibi hissetmeye başladım.

Üniversite mi okuyorsunuz? Bize bu konuda soru soran çok kardeşimiz oluyor, Müslüman bir bayan olarak okul ortamını nasıl buluyorsunuz?

Evet üniversitede okuyorum. Müslüman bir kız için zor, çünkü karma bir eğitim söz konusu ve istesen de istemesen de karşı cinsle hep bir iletişim içinde oluyorsun. Biz mesafeli iletişim içinde olsak da bazen bazı kişilerin bu değerleri olmadığı için zorlanabiliyorsun. Kendini sakınmak daha zor olabiliyor, bir de arkadaş ortamı çok etkiliyor insanı, ben ailemle aynı şehirde okuyorum ama etrafımda gördüğüm; aileden uzaklığın verdiği boşlukla daha rahat kötü yönde değişim gösterebiliyorsun. Rabbim hepimize sebat etmeyi nasip etsin.

Tesettüre girmek isteyip türlü sebeplerle bundan cekinen yada erteleyen kardeşlerimize birsey söylemek ister misiniz?

Rabbimiz “Kim Allah’tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu yaratır. Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir.” diyor. Şu an endişe edilerek örtünmekten vazgeçilen ne varsa Allah’ın o konuda yardım etmeye gücü yeter. Genelde en çok düşünülen konular insanların düşünceleri, sonradan açılmak ya da rızık meselesi oluyor. Şunu kesin olarak diyebilirim ki en mükemmelini de yapsak hayatımızda hiç bir zaman insanları tamamiyle memnun etmemiz mümkün değil. Ama binlerce yanlışımız da olsa Allah nefes aldığımız sürece bizimle olacak. Ne yaparsak yapalım Allah’ın bizden istediklerini yapmadığımız sürece bulacağımız tek şey ahirette faydası olmayacak olan geçici bir dünya menfaati olacak.

Tüm Resullerin ya da Kuran’da övülen hanımların hayatlarına bakarsak toplum tarafından kabul edilmeyen, en yakınları tarafından bile zulüm gördükleri bir hayata sahip olduklarını görebiliriz. Ama hepsi Allah katında övülen ve cennette olan kullar. Ve ertelemek en büyük vesveselerden biri. Erteledikçe olmayacak ne zaman ki “Ben artık Rabbime itaat edeceğim” dediğimizde oluyor. Şeytan hiçbir zaman örtünme demiyor. “Yaşlanınca, okul bitince, evlenince…” diyor. O yüzden saniyeler sonrasına bile garantimizin olmadığı bu hayatta en kısa sürede gerçekleştirmek gerek bu emri. Sözümün başındaki ayeti defalarca yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki Allah’ın istediklerini yapmaya başladığında Allah en ummadığın yerden istediğini de rızkını da verecek. Kafirlere bile nasıl nimetler veren Allah, ona uyan kullarına neler vermez ki?
O özgürlüğü hissettiğinde vazgeçmek mümkün olmuyor. Allah tüm örtünmek isteyen kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

Allah tüm tesettüre girmeyi düşünen, yeni giren ve yıllardır örtüsünü taşıyan herkesin yardımcısı olsun. Teşekkür ederim kardeşim, çok güzel bir röportaj oldu. Allah razı olsun

Amin. Rabbim sizden de razı olsun.

Merve İsra

Blog yazarı.

Bunları da Okuyabilirsiniz

Yorum yok

Cevap Bırak