Sizden Gelenler

Değerli Olan Gizlenir

27 Mart 2017

Güneşin dünyaya mesafesini, gezegenlerin bir mecrada akıp gitmesini, dağlarla yeryüzünün sabitlenmesini, çağlayan nehirleri, bir kabarıp bir sakinleşen denizleri, canlılardaki ahengi, bir annenin sadece sesiyle bile bebeğini sakinleştirebilmesini dileyen ve gerçekleştiren Allah-u Teala’dır. Yarattığı her şeyi bir düzen ve denge içinde yaratmıştır. Onun hiçbir işinde bir eğrilik ve eksiklik yoktur.
Erkeği de kadını da yaratan, onları birbirine muhtaç kıldığı halde ikisini birbirine imtihan sebebi yapan da O’dur. Kadına cazibe ile etkileme gücü veren de, bu gücünü sadece helaline kullan diyende O’dur. Erkeğe bu cazibeden etkilenme özelliği veren de, “Harama bakma!” diyende odur. Göklerdeki düzeni de yapan O Allah, kadına evinde otur , örtünü omuzlarından aşağı sarkıt , yürürken dikkat çekici yürüme diyende O Allah’tır. Bizler, kadınlığımızla, erkekliğimizle, evlat-ana-baba oluşumuzla imtihan edilelim diye dünyadayız.
Yemek yeme, uyuma, konuşma gibi zaruri hallerimizle ilgili bile kuralları olan dinimizin kadın ve kadının örtüsü ile ilgili de kuralları vardır. Kadının örtüsü tanınmaması ve incitilmemesi içindir. Dışarıya çıkarken girilen tesettürün üç temel şartı vardır. Bunlar bol, kalın ve uzun olmasıdır. Yazımızın ana konusu olan ev içi tesettüre gelince bunun da kendine has kuralları vardır.


• Eşinin yanında kadın: Eşler arasında tesettür şartı yoktur.

• Hanımların yanında kadın: Kadın kadına asgari avret ölçüsü, göbek deliği ve diz kapağı arasıdır. Örfen muteber olan giysi haramlık taşımıyorsa şeriat açısından da muteberdir. Göbek deliği ve diz kapağı arasında olan bölümde darlık ve şeffaflıkta haramdır. Mesela giyilen kıyafet, üst bacağı darca sarıyorsa, bacak hatlarını belli ediyorsa haramdır. Göğüs, göbek deliğinin üzerinde olduğu için, kadın başka kadınların yanında bebeğini emzirebilir.

• Kuzenleri, eniştesi yanında kadın: Bu kişilere nikâh düşmesi hasebiyle yabancı hükmündedirler. Kadın tam bir tesettür hali olmadan onların yanına çıkamaz, aynı sofraya oturamaz. Tesettürüne bürünmüş olduğu halde kapıdan “Hoş geldiniz.” demesinde bir beis yoktur. Yalnız ihtilat halinde bulunması haramdır.

• Kayınpeder yanında kadın: Şeriatımızda kayınpeder, baba hükmündedir. Eşten boşanılsa bile kayınpeder ile ömür boyu evlenilemez oluşu bu yüzdendir. Yalnız örfte kayınpeder yanında baş, boyun, kol açılmaması var ise, fitne olmaması için buna uyulur. Fakat boyun açıldı diye kadın günaha girmez.

• Kayın (eşin erkek kardeşi) yanında kadın: “Kayın ölümdür.” hadisinin delil kabul edilmesi ile, kadın kaynının yanına tam bir tesettür içinde olmadan çıkamaz. Kaynı ile aynı sofrada oturamaz, aynı odada halvet halinde kalamaz.

• Eve gelen yabancı erkeğin yanında kadın: Bir kadın evine gelen erkeğin yanına çıkamaz. Çay tutamaz. Erkeğin eşinden böyle bir şey isteme hakkı yoktur.
• Esnaf yanında kadın: Kadının evinden çıkması için şu sekiz şartın vuku bulması gerekir;
1. Tesettür
2. Gözünü haramdan koruma
3. Vakurlu bir ses tonu kullanma
4. Ziynet kullanmama
5. Parfüm kullanmama
6. İhtilat ve halvet halinden kaçınma
7. Yabancıya temas etmeme
8. Bekârsa babasından, evliyse eşinden izin alma
Bu sekiz şartı yerine getiren bir kadın alışveriş yapabilir.
Bütün bunlar yeri ve göğü yaratan Allah’ın şeriatının emirleridir. Örfte kuzene abi gözüyle bakılması, kaynının yanına çıkmayan geline kızılması gibi durumlar şeriatı bağlamaz. Bütün aile, akraba bir arada otururken ayrı bir odada yalnız başına oturan kızcağız şeriatın teminatındadır. Ailesi istediği halde erkek kardeşlerinin yanına eşini çıkarmayan erkek, şeriatın emrindedir. Biz Ümmet-i Muhammed’iz. Her işimiz bir denge içindedir. Kalp kırarak, fevri çıkışlar yaparak değil, kalplere sevgi aşılayarak ve yumuşak bir dil kullanarak dinimizin emirlerine uyar, tesettürümüze sahip çıkarız.

Büşra Elvan

Bunları da Okuyabilirsiniz

7 Yorumlar

 • Reply muvahhid 28 Mart 2017 at 06:19

  Allah sizden razi olsun.cok istifade edilecek bir yazi..yaziyi okurken sanki Nureddin Hocayi dinliyormusum gibi geldi.. Evet biz Ummet-i Muhammediz, bizim bir seriatimiz var. hayatimizin olculerini toplum, aile ve cevreye gore degil , seriatimiza gore belirleriz..

 • Reply sümeyye 28 Mart 2017 at 16:20

  Selamun aleykum. İhtilat meselesinde delil alabilir miyim?

 • Reply isimsiz 28 Mart 2017 at 20:10

  Peki sıralanan tüm bu şartların kaynağı, delili nedir? Benim bildiğim Kuran da (24:61) yemeği topluca yahut ayrı ayrı yemekte bir sakınca yoktur mesela. Dışarı çıkmak için kadının eşinden ya da babasından izin alması da gerekmez.

 • Reply RÜMEYSA 7 Nisan 2017 at 14:17

  günümüzde aile bağlarının çok önemli olduğu zamanda tüm ailenin bir araya geldiği nadir anlarda bir odaya kapanmanın mantığı nedir? bunu biraz açıklar mısınız. Elbette ki kuzenlerimizle (bizden büyuk yada yaşıt olanlarla) konuşmuyoruz , ailemizde kadınlar ayrı oturur , erkeklerde ayrı oturur. Gelgelelim sıcak yaz akşamlarında amcalarım balkonda önemli konuları konuşurken (dini siyasi ticaret vs.)onları dinleyip, farklı düşünceleri karşılaştırmak varken odaya kapanmak asosyalleşmektan başka bir işe yaramaz . Nitekim bilgisi çok olup, bilgisini aktaramayan bir çok ablanında “odalara kapananlardan” olduğunu biliyorum… Yanlış düşünüyorsam düzeltin inşAllah , yazı için Allah razı olsun?

  • Reply Merve Isra 8 Nisan 2017 at 06:17

   Kardeşim yazıda odaya kapanın denmiyor ki zaten. Amca-dayı muhabbeti candır kimse mahrum kalmasın 🙂

 • Reply Rabia 9 Temmuz 2017 at 00:38

  🙁 ablacım ah o kadar kolay olsa zorla çıkarttırıyolar kuzenlerimin yanına eniştemin yanına bi kere eniştem saflığından biliyorum yaşlıda geldi sarıldı bianda hadi kızım görüşürüz dedi kaldım öylece. Bilmiyorlar bilmedikleri gibi söyleyince abartma diyorlar. Hele dayım dalga geçiyor. Aynı sofrada yemek yiyorum günahı olur mu ? Aynı odada kalıyoruz ama annemgilde oluyor günah mıdır?

 • Cevap Bırak