Sizden Gelenler

Arabistan’da Kadın Olmak

24 Mayıs 2016

Medine’de yaşayan bir ablamıza Arabistan’da kadın olmak nasıl diye sorduk… 

ARABİSTAN’DA KADIN OLMAK

Buraya ilk gelirken ön yargısız oluşumdan mıdır, yoksa batının haklar konusundaki kriterlerini kabul etmeyişimden midir bilmem, hiç bir zaman burada kadınların ezildiklerini, haksızlığa uğradıklarını düşünmedim. Eğer bazı haksız uygulamalar varsa da -kadınların araba kullanamaması gibi- bunun İslami hükümleri yanlış anlamaktan kaynaklandığını düşünüyorum.

Zira İslam Allah’ın dinidir. Allah-u Teala, tüm noksanlıklardan beri olduğu gibi; dini de öyledir. Bir yanlışlık, eksiklik, haksızlık varsa kesinlikle insan kaynaklıdır.  İlim ve anlayış eksikliğine dayalıdır.

Ama bazıları ısrarla bize şunu kabul ettirmeye çalışıyor: Arabistan, İslami kanunlarla yönetilen bir ülkedir. Aynı Arabistan, dünyada kadınların en çok haksızlığa uğradığı ülkelerden biridir. Öyleyse; İslam eşittir ezilen kadınlar!! İşin en kötü yanı ise; bir çok müslümanın böyle düşünmesi ve Arabistan’ı eleştirirken bilinçaltında İslam’ın hükümlerini kabullenememe durumunun olduğunun farkında bile olmaması.

Ayrıca bilincine varılması gereken başka bir hususta şu: Yeryüzünde İslam’ı tam anlamıyla temsil eden bir yer yok ne yazık ki! Bu yüzden bu ülkeyi de bu bakış açısıyla değerlendirmemiz gerekiyor. İslam’la kazanılan bir çok güzellik olduğu gibi, başka sebeplerden kaynaklanan bazı eksik ve yanlışlar olabilir.

İnsanların çoğu burada toplumun içine girmemelerinden ve daha ilk baştan ön yargılı olmalarından dolayı maalesef İslami ahlakın onlara kattığı bir çok güzelliği göremiyorlar.

Ben bu beldede geçirdiğim on yıl boyunca kadın hakları savunuculuğuna soyunmuş bir çok kişinin dahi yapmadığı şeyler gördüm.

Medine’de, Mescid-i Nebevi’den çıkarken, hanımının elinden tutan bir arab erkeğin diğer eliyle eşinin şık çantasını taşıdığını görebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur ve asla, toplumda kılıbıklık falan olarak algılanmaz. Bir apartmanın merdivenlerinde, yüzünü duvara dönen bir adamın siz geçene kadar öylece beklemesi veya yolda yürürken bir kaç metre geride durup başı önüne eğik vaziyette geçip gitmenizi beklemesi de çok rastlayabileceğiniz durumlardır.

Bayanlar Ravza-ı Mutahhara’yı ziyaret ederken dışarıda çocuklarına bakan babalar, hanımı tavaf yaparken bebekleriyle ilgilenen, çocuklarının peşlerinden koşturan erkekler…

Ayrıca; haremlik-selamlık konusuna dikkat edildiği için, kadınlar okulda, işte, ev gezmelerinde çok rahatlar. Yani 24 saat peçeyle, hatta başörtüsüyle gezmek zorunda değiller. 🙂 Kadınlara özel okul, park ve aktivite merkezleri de var

Burada kadınların, okuma ve çalışma oranları da yüksek. Çalışan kadınlar, çalışmayanlardan çok. Bayanların çoğu üniversite mezunu. Öğretmen, doktor, memur olarak çalışan bir çok kadın var. Çalışan kadınların kazançlarının tasarrufu da kendilerine ait. İslam, evi geçindirme sorumluluğunu erkeğe yüklediği için kadınlar kazançlarını nasıl değerlendireceklerine kendileri karar veriyor. Bu nedenle çoğu kadının kendi özel malı-mülkü var.

(Not: Kadınlar Türkiye’deki gibi 10 saat çalışmıyorlar tabiki. Kendilerine has düzenleri var.)

Türkiye gelenekleriyle yetişmiş bir bayan olarak, şu da beni çok şaşırtmıştı: Kadınlar evde yemek yapmak zorunda değil. Genelde erkekler dışardan yemek alıyor. Eve gelip:”Yemek nerede?” diyen yok düşünebiliyor musunuz? Adam yemeğini alıp geliyor. 🙂

Bir erkeğin boşanması, yeniden evlenmesi ne kadar normalse kadınınki de öyle. Boşanmış, dul kadın yaftası yok. Yeniden evlenen kadın garipsenmiyor.

Yazsak daha çok örnek var, ama anlayana bu kadarı kafi bence. Bunlar, hep İslam’ın hükümlerinin ve güzel ahlakının toplumda özümsenmesinden kaynaklanıyor kanımca.

Eve kapatılmış, okumasına, çalışmasına izin verilmeyen, günlük hayatta etkisi olmayan, erkeğin boyunduruğu altında ezilen, saygı görmeyen müslüman arap kadını algısı kesinlikle yanlış! Yabancı erkeklerle aynı ortamlarda olmamak,  tesettüre riayet etmek, peçe takmak bu şekilde algılanıyorsa, asıl yanlış olan bu gayri İslami bakış açısıdır. Bizim ölçümüz İslam’dır, batının seküler kanun ve kriterleri değil. Ancak İslami bakış açısıyla bakarsak doğruları görebiliriz.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “Rableri onlara şöyle cevap verdi: ‘Ben kesinlikle -erkek veya kadın- sizden kimsenin amelini boşa çıkarmam. Siz birbirinizdensiniz…”     Ali İmran Suresi, 195

Umm Hena

Bunları da Okuyabilirsiniz

11 Yorumlar

 • Reply AbRevan 26 Mayıs 2016 at 19:38

  Arabistan’a taşınasım geldi birden. 🙂

 • Reply Köşe yazarı 5 Ağustos 2016 at 18:09

  Vallahi benimde taşınasım geldi. Yazıyı yazan kardeşime katılıyorum her konuda.
  Bizim ülkemizde de biz hanımlara ait aktivite yerleri ve okullar açılması şart.
  Peçeyle de çalışılabilmeli.
  Ve Ülkemizdeki Müslüman erkekler
  Lütfen Eşinizi temizlikçi ve aşçı ve dadı olarak yüklenmeyin.
  Onunda sorumluluklarını öğrenin ve ona göre davranın.!?!

 • Reply aişe 9 Ağustos 2016 at 22:41

  Bu yazi biraz feminizm kokmuyor mu sizce? Erkeklerin hep disaridan almasi kadinlarin yemek yapmaması cok iyi bir sey mi?
  Ayrica cok esliligin de rahat olduguna deginmemeniz ilginc…

  • Reply Melek 19 Nisan 2017 at 05:01

   Kardeşim esselmu aleykum✋ Bu yorumuna cvp vermek istedim izninle 🙂
   Ben bu yazinin feminizm koktuguna katilmiyorum. Aslinda kardesimiz alenen burda kadinlara bir zulüm yok, batida bize gostreilen şahşalı hayatla esit hatta daha fazla oldugunu anlatmak istemis. Şahsali hayattan kastım kadınların yaşam ve onlara deger, davranis sekli. Ki bu ulke seriatla yönetiliyor. Bati ulkelerinin bize yansittiklarindan, medyadan cok farkli demek istiyor. Yemekle alakali da soyleyebilecegim sey, orf ve adete bagli olabilecegi. Tabi ki haram-helal ve bununla beraber getirdigi yukumlulukler bundan ustundur. Ama herkez kendi amelinin karsiligini alicagi icin erkegin hosgorulu olmasi bu duruma örnektir. Esselamu aleykum✋

 • Reply Erdoğan Recep 29 Ocak 2017 at 00:04

  türk diyanet vakfı tarafından yayımlanan; kur’an-ı kerim ve türkçe meali’nden, aynen alınmış olan ve aşağıda sure numaraları verilmiş ayetlerdir.

  her şeyi anlamak mümkün ve fakat kadınlarımızın; bu ayetleri okuyup amin demelerini anlayabilmek gerçekten çok zor. belki de, kur’an’ın türkçe okunmasına gösterilen tepkinin ardında, kadınların; bu ayetlere muhtemel tepkilerinden korkulması yatıyordur, kim bilir…

  “allah’ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarf etmelerinden dolayı, erkekler, kadınlar üzerine hakimdirler. iyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve allah’ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır.serkeşlik etmelerinde endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. size itaat ediyorlarsa onların aleyhine yol aramayın. doğrusu allah yüce’dir, büyük’tür.” (nisa/34)

  “erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinda belli hakları vardır.ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler.” (bakara/228)

  “eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.”(nisa/3)

  “mümin kadınlara da söyle: gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). ey müminler! hep birden allah’a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz” (24/nur/31)

  “allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. allah’ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü allah yücedir, büyüktür”(nisa/4/34)

  ” eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında onlara günah yoktur. sulh (daima) hayırlıdır. zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. eğer iyi geçinir ve allah’tan korkarsanız şüphesiz allah yaptıklarınızdan haberdardır. “nisa/4/128

  Kuran’ı okumadan islamda kadın erkek eşittir saçmalığına girmeyin. Zira komik oluyor.

 • Reply cagla 1 Mart 2017 at 23:56

  facebook vb ibareler kullanmadigim icin burdn yazmak istedim, ayni otobuste kisa sort gydigi icin töbe haşa ruyamda gorsem korkarim tipli bi adam kiza ucan tekme atti .bunu yazilarinzda goremedim.ve o insan gorunumlu pis herif serbest birakildi

 • Reply cagla 2 Mart 2017 at 00:23

  tasinasim geldi diyen hanimlar mutlaka tasinmalisiniz ,ancak ozaman anlarsiniz bizim guzel ulkemizin degerini

  • Reply Senanur 25 Nisan 2017 at 11:03

   Selamun aleykum cagla kardesim ztn biz ulkemizi seviyoruz orada bir sorun yok bizim tasinmak istememiz oranin maneviyatiyla ilgili

 • Reply Senanur 25 Nisan 2017 at 11:01

  Benimde taşınasım geldi çok güzel yaa??

 • Reply Şeyma 23 Temmuz 2017 at 17:28

  Hayallerinizi yıkmak istemem ama tablo bu anlatıldığı gibi değil. Suudi Arabistan’da kadınların sosyal hayatı son derece kısıtlı. Araba kullanamıyorlar. Özel şoförü, babası abisi oğlu olması gerekiyor. Ve özel şöförünün olması ve taksiye binmek zorunda olması dinen asla uygun değil ve güvenli de değil. Nitekim taksicilerin kadınlara taciz ve tecavüz haberlerini duyuyoruz. Çalışan kadınların oranı genel iş gücünün yüzde 10 u bile değil. Kadınlara 2. sınıf vatandaş gözüyle bakılıyor, seçilme hakkı yok, seçme hakkı da son yıllarda geldi. Müslüman kadınlar abaya giymek zorunda. Hiçbir şeye hakları yok. Peçeli abayalı olduğu halde bir yerde oturup da yemek bile yiyemiyor. Öyle sandığınız gibi bir islami hayat yok. Kadın mevzusu dışında da öyle, bir aile ülkenin başına çökmüş yiyip içip yaşıyorlar, (yaşamları da dine uygun değil) herşey ithal, üretim yok, o zenginliğe ve az nüfusa rağmen halkın refah seviyesi çookk aşağılarda. Yönetim amerika hayranı. Şimdi böyle bir ülke sizce nasıl islami olabilir? Gerçekten de arabistan güzellemelerinin nedeni biliyoruz ki oranın islami bir ülke olduğu ön kabulüne dayanıyor. Orada sadece zenginsen ve suud kabilesine mensup bir kadınsan hayat kolay olabilir zaten onlar da ne arabistanda eğitim alıyorlar ne de sıradan kadınlar gibi yaşıyorlar. Not: Suudi Arabistan’da doğmuş, Medine’de yaşamış, Arapça’yı ve Arap kültürünü bilen birisi olarak yazıyorum bunları. 🙂 Bu yazdığımı yayınlar mısınız onu da bilmiyorum. Selam ve Dua ile güzel kardeşim.

 • Reply Turancı 29 Ocak 2018 at 06:52

  O zaman ne diyoruzz?
  Burası Türkiye ??
  Burayı beğenmeyen beğendiği ülkeye gitsin 🙂
  Selamun Aleyküm.

 • Cevap Bırak