Yazılarımız

21. Yüzyılın Karanlık Çağlarından Yazıyorum…

17 Şubat 2015
Düşünüyorum…
Ortaçağ cahiliyyesinde kızlarını küçükken diri diri toprağa gömenler mi vahşi,
Yoksa en ileri, en çağdaş 21.yüzyılda kızlara tecavüz edip diri diri yakanlar mı?
Bizi toprağa gömselerdi de görmeseydik böyle bir vahşeti Özgecan…
Günlerdir nasıl bu hale geldik diye düşünüyorum.
 Daha geçenlerde vapurda şiddetli rüzgardan dolayı elbisesi yukarı doğru açılan bir kızın karşısında iğrenç bir şekilde gülerek izleyen gençler gözümün önüne geliyor.
Ortaokul 8.sınıfa giden bir öğrencimin “Hocam bizim sınıfta erkekler toplanıp küfür etme yarışı yapıyorlar. Kim anasına bacısına en berbat küfrü yaparsa oooo diye bağırıp alkışlıyorlar.” diye anlattığı olayı hiç unutmuyorum.
Bu toplum, bu insanlar nasıl bu kadar hayvandan daha aşağılık olmayı başardılar?!
Yıllardır bize sundukları ileri, çağdaş medeniyetin sonucu bu muydu? Yıllardır topluma aşılamaya çalıştığınız ve başardığınız batı medeniyetin harika eseri bu muydu?
Bu topluma senelerdir “istediğin herşey senindir, sen özgürsün” mantığı aşıladınız  tvlerinizle, eğitim sistemlerinizle..
“Bir kızı nasıl tavlarsın, nasıl daha çekici gözükebilirsin” başlıkları gazetelerinizin birinci sayfasındaydı..!
“Bir kızı mı sevdin  ne olursa olsun o senin malındır!” Mesajını verdiniz sürekli ahlaksız dizilerinizle…
Filmleriniz, web siteleriniz, kabul ettiğiniz mantık… hepsi bir erkeğe ne istiyorsa onu yapma özgürlüğü tanımıştı bir kere.
Her gün ağzınızdan düşürmediğiniz o pis küfürleri gülerek yüklediniz sosyal paylaşım sitelerine ve ülkenin fenomeni oldunuz!
Öyle iğrençleştiniz ki kadına sadece cinsel bir obje olarak bakmaya başladınız. Saçma araba reklamlarınızda bile onun bedenini kullandınız!
Onu güzelse ve çekiciyse kabul ettiniz!
Şimdide kalkmış utanmadan kendi eserinize lanetler yağdırıyorsunuz!

Özgecan’ın katili uzaydan gelmedi! Onu bu barbar medeniyet yetiştirdi. Ve o katiller gibi on binlercesi içimizde dolaşıyor. Onlarla aynı vapura biniyor, aynı lokantada yemek yiyor, belki de sürdükleri minibüslere biniyoruz!
Bu zihniyet öyle bir haldeki karşısındakinin açık veya kapalı olduğu fark etmiyor artık…
Bu öyle sapkın ve zıvanadan çıkmış bir psikopatlık ki, onu örtü dahi engelleyemiyor. Peçemizle, baştan aşağı simsiyah kıyafetlerimizle maruz kaldığımız sözlü tacizler anlatmakla bitmez….
Evet bu ülkede kadın olmak çok zor, Müslüman kadın olmaksa çok daha zor…
Normalde kadın tek başına dışarı çıkabilir ama biz adı ‘müslüman’ olan bu toplumda çıkamıyoruz artık.
Bizi evlerimize kapatan bu toplumun ahlaksızlığı, barbarlığı… Yanımızda taşıdığımız biber gazı, çakı-bıçak bile kurtaramıyor artık bizi… Özgecan’ı kurtaramadığı gibi…
Biliyorum, ne sağ cenahın yeni anayasaları ne sol cenahın hezeyanları Özgecan’ın katillerine hak ettikleri adaleti sunamayacak…

Ve şunu da anladım ki, Özgecanla beraber toprağa gömülen bu toplumun insanlığı, ahlakı, arı, iffeti…

Başımız sağolsun…

Bunları da Okuyabilirsiniz

9 Yorumlar

 • Reply Zeynep Çöpür 18 Şubat 2015 at 18:13

  Önce kadını bi metalaştırmak, sadece bi süs eşyasına dönüştürmek, vücudunu her yerde kullanmak sonra kadina değer veriyoruz safsataları ve Özgecan için dökülen gözyaşları… Trajikomik..

  Bizde siyah giyiniyoruz ama Özgecan'ın başına gelenlerden sonra üzüldük şovu yapmak için bi günlük değil, Özgecanlar üzerindeki sorumluluğumuzu en aza indirgeyelim diye hergün..

 • Reply Zeynep Çöpür 18 Şubat 2015 at 18:14

  Önce sinemalarda bilmem neyin elli tonu sonra Özgecan haberleri..

  Önce gazetelerde, dergilerde, sokaklardaki bilboardlarda açık seçik kadın fotoğrafları sonra Özgecan haberleri..

  Önce dizilerde 'memnu' ilişkiler sonra Özgecan yorumları..

  Önce reklamlarda, televizyonlarda kadın vücudu sergisi sonra Özgecan haberleri..

  Önce 'modern' dünyanın getirileri ve örtünme yobazlığı ile ilgili yazılar, çarşaf yırtma eylemleri sonra Özgecan haberleri..

  Önce özgürlük safsataları, 'kadını evine kapatan zihniyet' ile ilgili atıp tutmalar sonra Özgecan haberleri…

  Önce sabah evde hazırlanırken sokakta kendimi nasıl güzel gösterebilirim diye ayin düzenlemeler sonra Özgecan haberleri..

  Yıllarca örtüyle insanları üniversiteye almamış bi ülkede Özgecan haberleri.. Aa aa çok şaşırtıcı(!)

  Bütün bunları yapıp şimdi Özgecan için ağlayan iki yüzlüler midemi bulandırıyor.!

  "İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler." Rum 41..

 • Reply Adsız 18 Şubat 2015 at 18:14

  O kadar doğru söylemişsiniz ki.Benim de kızım var."Haketmiştir" diyenleri görünce içim acıyor.Hep birlikte kızlarımız için güvenli bir toplum yaratacağız inşallah

 • Reply nazan 19 Şubat 2015 at 14:11

  zeynep kardeşim sizcede kızlarımız ne kılıkta olurlarsa olsunlar ne kadar üniversiteyede gitseler rengarenk giyinselerde hangi dine ne miktarda inansalarda yalnız veya kızkıza gezselerde yine de güvende olsalar daha iyi olmazmı?Herkese dayatılmasınki bizim canıgönülden giydiğimiz çarşafımızın kıymeti olsun
  nazan

 • Reply Zeynep Çöpür 23 Şubat 2015 at 10:20

  Daha iyi olur elbette. Ama sonuçta ortada bi neden sonuç ilişkisi var. Yukarda da denildiği gibi Özgecanın katili uzaydan gelmedi. Ahlaki çöküş için bırakın önlem (sadece örtünme değil, toplumsal hayatta hayvani duyguları öne çıkaran her türlü eyleme son vermek) almayı, yukarıda saydığım her şeyi modernlik, çağdaşlık, özgürlük adına yaparak ahlaki çöküşe zemin hazırlayan üzerine de örtüsüzlüğü dikta eden bi toplumun şimdi gözyaşı dökmesi samimiyetsiz geliyor bana. Nedenleri hazırlayıp sonucun ortaya çıkmamasını beklemek biraz ütopik bence.

 • Reply Unknown 10 Ekim 2015 at 11:11

  daha çok son yoruma binaen bir şeyler söylemek istiyorum. ben müslüman değilim. yaklaşık beş yıldır inanmayı reddediyorum. araştırmalarım sonucu bunu uygun gördüm. kısaca, din denen olgunun bana göre mantıklı, inanılır hiçbir yanı yok. fakat şu var ki ben müslüman değilim diye ahlaksız olmadım. ahlaksızlık dinle, imanla alakası olmayan bir şeydir. dindarım diye kendini ahlaklı sanan fakat bir gram ahlakı olmayan çok fazla insan var çünkü belirtmek istedim. asıl konuya gelecek olursak, hayli açık giyiniyorum. fakat bu benim her erkekle cinsel ilişki istediğim manasına gelmiyor. siz, sevgili peçeli kadınlar, bir erkeğin rızanız olmadan size yaptıklarından ne derece rahatsız oluyorsanız ben de o kadar oluyorum. her ne olursa olsun bu konuda birbirimize destek olmalıyız. çünkü bu benim kendi tercihim fakat bu tercihim yüzünden sürekli olarak gözle, sözlü, fiziksel tacize uğruyorum. ve bu taciz de hakmış gibi gösteriliyor. . ki burada bahsedilen şey sadece taciz de değil bin kat beteri. benim bedenime rızamı almadan birinin dokunması hak olarak görülemez. aynı şekilde sizin de öyle.

 • Reply Zeynep Çöpür 10 Ekim 2015 at 12:29

  Demek istediğim şey kısaca ortada toplumsal bi sorun var ve bunun ortadan kalkması için kadının da erkeğin de sorumlulukları var. Ben en azından kendi üzerimize düşeni yapmamız gerektiğine inanıyorum.

 • Reply Zeynep Çöpür 10 Ekim 2015 at 12:29

  Öncelikle önemli olan 'din' kelimesinin ne anlama geldiği. Maalesef şuan din denilince insanların aklına mitolojik veya mistik bir takım hikayeler ve bu doğrultuda ortaya çıkan inançlar geliyor. Ancak herkesin bi dini vardır. Ateistin, deistin, agnostiğin.. Çünkü 'din', 'yaşam tarzı' demektir ve herkesin illa ki bi yaşam tarzı vardır. Hayatımızdaki yasaklar, serbestlikler; doğru, iyi, kötü, yanlış kavramlarımız.. Hayatımızın düzenini belirleyen şeydir kısaca din. Bu yüzden zaten dinimiz ilan ettiğimiz inancımız değil sürdürdüğümüz yaşam tarzımızdır. Ve hatta herkesin bir ilahı da vardır. Uğruna yaşadığımız şey, en çok sevdiğimiz şey, doğrularımızı ve yanlışlarımızı belirlerken bi otorite kabul ettiğimiz gerçekler, sevgiler, istekler vs bunlar da bizim ilahlarımızdır. Ahlak meselesi ise kişi her ne kadar 'ben şu dine mensubum' dese de aslında gerçekteki ilahıyla ve yaşam tarzıyla, diniyle ilgili bi meseledir. Ve bu kalben ilahı farklı olan bi insanın müslüman adını lekelemesine sebep olmaktadır.Maalesef ki günümüzde böyle bir karmaşa ve bu sebepten ötürü İslam ın yanlış lanse edilmesi de söz konusu..
  İlk başta din olgusundan bahsettiğiniz için böyle bi açıklama yapma gereği duydum.
  Asıl konuya geçecek olursak,
  Tesettürü tercih etmeyen bi bayanın taciz edilmesini tabii ki tasvip etmiyorum. Ancak sosyolojik olarak baktığmızda dediğim gibi her şey de olduğu gibi burada da bi neden sonuç ilişkisi var. Ha tesettürlü bayanların tacize uğradığı olmuyor mu? Oluyordur muhakkak. Ama en azından ben kendi açımdan düşünürsem bu sorun için insanlar böyle yapmasın diye bi beklenti içine girmek yerine kendimce önlem almayı daha doğru ve samimi buluyorum, çünkü toplumun değişmesini istiyorsak önce kendimiz değişmeliyiz, diye düşünüyorum. Sonuçta köpeğin (taciz ve tecavüze yeltenen insanlar için başka bi benzetme bulamadım kusura bakmayın) ısırması hiç bir zaman desteklenecek bi hareket olmasa da köpeği de kızdırmamız gerektiğine inanıyorum ve bunun daha gerçekçi olduğunu düşünüyorum.

  AHZAB-59- "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: Bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında örtülerini üstlerine alsınlar, vücutlarını örtsünler. Bu onların hür ve namuslu bilinmelerini ve bundan dolayı inciltilmemeleri için daha elverişlidir. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

 • Reply Zeynep Çöpür 20 Ekim 2015 at 21:40

  KızdırmaMAmız olcaktı o?

 • Cevap Bırak